GeriEkonomi Dolar yüzde 1 yükselişle başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar yüzde 1 yükselişle başladı

Dolar yüzde 1 yükselişle başladı

Ankara'daki patlamanın ardından artan güvenlik endişeleriyle dolar/TL güne yüzde 1 yükselişle başladı. Cuma günü 2.89'a kadar gerileyen dolar/TL günü 2.91'in hemen altında tamamlamıştı. Kur hafta sonunda vadeli piyasalardaki işlemlerde 2.9625'e kadar yükseldikten sonra bu sabah 08.40'ta 2.9420/2.9455 seviyesinde işlem gördü.

ABD faiz artışlarına ilişkin iyimserlikle geçen haftayı dolar karşısında yüzde 5'e yakın değer kazancı ile tamamlayan TL, Ankara'da cumartesi sabahı meydana gelen patlamanın güvenlik endişelerini tetiklemesiyle bugün gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak güne yüzde 1'in üzerinde değer kaybı ile başladı.

Dolar, sabah 8.50 saatlerinde 2,95 sınırından işlem görüyordu.

-Dolar Cuma günkü işlemlede 2,89 seviyesini görmüştü.

Cuma günü akşam saatlerinde 3.10 civarında işlem gören sepet bazında TL, aynı saatte 3.1438/3.1479, 3.27 civarındaki euro/TL ise 3.3456/3.3502 seviyesindeydi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Seçimler öncesi başkentte Türkiye tarihinin en fazla kayıp yaşandığı terör saldırısı yaşanması güvenlik endişelerini bir anda tekrar gündemin ilk sırasına taşıdı. TL diğer gelişmekte olan para birimlerinden tamamen ayrışarak dolar karşısında yüzde 1'in üzerinde değer kaybı ile güne başladı. Yurtdışı piyasalardaki tatiller nedeniyle bugün iç siyasi gelişmeler takip edilecek" dedi.

ANKARA'DA BÜYÜK TERÖRİST SALDIRI
DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği'nin de aralarında olduğu çok sayıda sendika ve meslek örgütü üyelerinin yanı sıra HDP'lilerin de katılacağı "Emek, Barış ve Demokrasi" mitingi öncesinde Ankara Garı önündeki toplanma yerinde ardı ardına iki canlı bombanın kendilerini patlatması sonucu şu ana kadar başbakanlıkta yapılan açıklamaya göre 97, HDP'den yapılan açıklamaya göre ise 128 kişi yaşamını yitirdi.

Ankara'da hafta sonu düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturmada faillere ilişkin ilk bulgular İslam Devleti'ni (İD) işaret ederken, yetkililer 1 Kasım seçimlerinde güvenlik gerekçesi ile bir erteleme olmayacağını, seçimin planlandığı gibi yapılacağını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle