GeriEkonomi Dolar yeniden 3 liranın üzerinde / (Dolar ne kadar oldu?)
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar yeniden 3 liranın üzerinde / (Dolar ne kadar oldu?)

Dolar yeniden 3 liranın üzerinde / (Dolar ne kadar oldu?)

Hafta boyunca 3 civarında sakin bir seyir izleyen dolar/TL, Moody's'in yarınki kredi notu değerlendirmesi, küresel riskten kaçış ve beklentinin üzerinde gelen Temmuz ayı enflasyon verileri ile baskı altında kalmayı sürdürüyor.

Dün akşam itibarıyla 3.0150 civarında işlem gören dolar/TL, bu sabah güne 08.55 itibarıyla 3.0140/3.0153 seviyesinde başladı.

Dün akşam saatlerinde 3.19civarında işlem gören sepet bazında TL  aynı saatte 3.1860/3.1876, 3.3670 civarında olan euro/TL ise 3.3576/3.3596 seviyesinde bulunuyor.

ENFLASYON BASKISI & MOODY'S

Darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu indirim için izlemeye alan Moody's'in yarınki kredi notu olası gözden geçirmesi ve ABD'de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri haftanın iki yön belirleyici gelişmesi olacak.

Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyede kredi notuyla değerlendiren iki kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Moody's'in notu bu seviyenin altına çekmesi, Türkiye'den sert portföy çıkışlarına neden olabilir.

Öte yandan Temmuz'da gıda ve tütün fiyatlarındaki sert yükseliş öncülüğünde beklentilerin üzerinde yüzde 1.16 artış gösteren TÜFE, yıllık enflasyonu da yüzde 7.64'ten yüzde 8.79'a çekti. Bankacılara göre, Temmuz enflasyon verileri TCMB'nin yılbaşından beri faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği 200 baz puanlık indirimi haklı çıkarmıyor.

Dolar/TL, darbe girişimi sonrası 3.0970 ile tarihi zirveyi görürken, 15 Temmuz Cuma günü darbe girişimi öncesi kapanış seviyesine göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 6.7'ye ulaşmıştı. Şu anda ise bu kayıp yüzde 4'ün hemen üzerinde seyrediyor.

TAHVİLDE SON DURUM

Tahvil bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 9.74 valörde son işlem yüzde 9.89 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.87 oldu. İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.32 oldu.

PİYASALARDA GÜNÜN GÜNDEMİ 

Bugün iç piyasada TCMB aylık fiyat gelişmeleri raporu, reel efektif döviz kuru endeksi İngiltere'nin faiz kararı ve ABD'de açıklanacak haftalık işsizlik maaş başvuruları ile ISM hizmetler endeksi verileri izlenecek.

İngiltere'de merkez bankasının faizleri bugün açıklanacak kararla rekor düşük seviyeye indirmesi bekleniyor.

Global piyasaların bugün takip edeceği önemli gelişmeler arasında Japonya'nın ekonomi yetkililerinden mali destek ve para politikası konusunda gelecek herhangi bir açıklama ve özellikle dünün ADP istihdam raporunun ardından Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan'ın TSİ 1315'te yapacağı konuşma da yer alacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle