GeriEkonomi Dolar yeni haftaya böyle başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar yeni haftaya böyle başladı

Dolar yeni haftaya böyle başladı

Dolar kuru, geçen hafta yaşanan sert dalgalanmalar sonrası nispeten sakin bir seyir yaşıyor. Dolar kuru, 3.96 seviyesinde bulunurken, Euro kuru 4.88 seviyelerinde hareket ediyor. Piyasalar veri gündemini takip edecek.

Dolar/TL ve faiz, son bir kaç haftada yaşanan sert yükselişler ve negatif ayrışma trendinin ardından Perşembe günü yaşanan düzeltme hareketi ile düşüş eğilimini sürdürüyor.

Cuma gününü 3.96 civarından tamamlayan dolar/TL, bu sabah güne 3.9604/3.9614 seviyesinden başladı. Dolar kuru saat 09.33 itibarıyla 3.9648 seviyesinde hareket ederken, euro kuru 4.8842 TL'de bulunuyor.

Dolar endeksi, 89.88 seviyesin bulunurken, euro/dolar paritesi 1.2317 seviyesinde...

Bankacılar Cuma günü Paskalya tatili nedeniyle işlemlerin hacimsiz kaldığını, bu seyrin bugün de kısmen devam edebileceğini belirtiyorlar.

PİYASALARIN GÜNDEMİ

Bugün iç piyasada Mart ayına ilişkin imalat PMI ve öncü dış ticaret dengesi takip edilecek. Dış piyasalarda ise bugün ABD ISM imalat endeksi izlenirken Çarşamba günü ABD ISM hizmetler endeksi ve Cuma günü tarım dışı istihdam verisi piyasalarda yön belirleyici olarak takip edilecek.

MB'NİN ADIMI PİYASAYI NASIL ETKİLER?

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dış piyasalarda ticaret savaşlarını izliyoruz. İçeride Başbakan Yıldırım'ın bu hafta açıklanacağını söylediği enflasyonu düşürmeyi aynı zamanda büyümeyi dengeli desteklemeyi hedefleyen paket yakından takip edilecek. TCMB'nin genişlettiği TL Uzlaşmalı Vadeli Döviz Sözleşmeleri (NDF-Non-Deliverable Forward Contracts) adımı ise piyasanın olumsuz günlerinde mutlaka destek olacaktır" dedi.

Merkez Bankası, haftasonu 2018 ikinci çeyreğe ilişkin TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesi takvimini açıkladı. Banka ilk çeyrekte bir ay vadeli ihaleleri haftada üç kez düzenlerken bu ikinci çeyrekte her güne çıkıyor.

TAHVİL BONO PİYASASI

Son dönemde sert yükseliş eğiliminde olan tahvil faizlerinde de geçen hafta Perşembe günü yaşanan gevşeme sonrası sakin seyrediyor. Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 12.52 valörde son işlem yüzde 12.49 oldu.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 14.07, valörde son işlemde yüzde 14.03 seviyesindeydi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle