Dolar yeni haftaya böyle başladı

Hürriyet Haber
17.07.2017 - 09:45 | Son Güncelleme:

Dolar/TL iki haftada yaşanan her iki yönlü sert dalgalanma ardından haftaya 3.50'nin üzerinde sakin bir seyirle başladı.

 

Bankacılar bugün yoğun iç veri gündeminin Hazine'nin borçlanma programının yakından izleneceğini, Cuma günü açıklanacak Fitch kredi notu gözden geçirmesinin ise haftanın en önemli gündem maddesi olacağını belirttiler.

Gelişmiş ekonomilerde faizlerin yükseleceği beklentisiyle dolar/TL'yi bir haftada 3.50'li seviyelerden 3.65'e yaklaştıran satış baskısı önce geçen hafta ABD Merkez Bankası Başkanı (FED) Janet Yellen'ın açıklamaları, ardından da zayıf ABD verileriyle terse döndü.

Dolar/TL'de TRYTOM=D3 düşüş eğilimi geçen hafta boyunca kuvvetlenirken; özellikle Cuma günü ABD enflasyon verisi sonrası düşüş eğilimini daha da belirginleşti. Yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesi olan 3.5290'a kadar gerileyen kur saat 0856 itibarıyla 3.5380/3.5394 seviyesinde işlem gördü.

Sepet bazında TL aynı saatte 3.7966/3.7982, euro/TL 4.0544/4.0570 seviyesindeydi.

Dolar, ABD'de para politikasının hızla sıkılaştırılacağı ihtimalinin azalmasıyla birlikte yatırımcıların yüksek getirili para birimlerinde veya riskli varlıklarda kaldıraçlı pozisyonlara yönelmesinin ardından yaklaşık 10 ayın dip seviyelerindeki seyrini sürdürdü.

Piyasalardaki risk iştahı Çin'in ikinci çeyrekte yüzde 6.9 ile beklentilerden hızlı büyüdüğünü gösteren gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) verisinin ardından güçlendi.

Perakende satış ve sanayi üretimindeki güçlenmeye işaret eden GSYH verisi, finans düzenlemelerinin sıkılaştırılacağı söylentileriyle baskı altında kalmış olduğundan şüphelenilen Çin borsalarındaki kayıpların telafi edilmesini sağladı.

Dolar endeksi bugün Eylül ayından bu yana en düşük seviyeyi gördükten sonra yatay seyirle 95.186'da bulunuyor.

Euro ise 1.1448 dolar ile 1.1489'daki güçlü direncin yakınlarında seyrediyor.

HAZİNE İHALELERİ YAKINDAN İZLENECEK

Bugün açıklanacak Haziran ayı bütçe gerçekleşmeleri, Nisan dönemi işgücü istatistikleri ve Temmuz ayı beklenti anketinin piyasalarda etki yaratması beklenmiyor ancak Hazine'nin ikisi bugün üçü yarın olmak üzere düzenleyeceği beş ihaleye gelebilecek ilgi piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Son dönemde büyümeyi desteklemek adına artan bütçe açığının finansmanı adına borçlanma rasyolarını artıran Hazine Temmuz'da toplam 11.2 milyar TL iç borç servisine karşılık 12.6 milyar TL'si piyasalardan 15.1 milyar TL iç borçlanma öngörüyor.

Hazine bugün 13 ay vadeli kuponsuz tahvilin ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin (FRN) yeniden ihraçlarını gerçekleştirecek.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.67, valörde son işlem yüzde 10.62 oldu. Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.42 valörde son işlem yüzde 11.37 olarak gerçekleşti.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı