GeriEkonomi Dolar ve Euro güne böyle başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar ve Euro güne böyle başladı

Dolar ve Euro güne böyle başladı

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.41 TL seviyesinde bulunurken, Euro fiyatları ise 6.19 TL seviyesinde hareket ediyor. Piyasalar, Türkiye saatine göre bu akşam saat 22.00'da açıklanacak olan Fed'in faiz kararını bekliyor.

DOLAR kuru, dün ABD-Türkiye ilişkileri, ABD seçim sonuçları ve Hazine'nin yeniden eurobond ihracına çıkmasının da desteğiyle gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel gerilerken, yeni güne 5.37 TL seviyesinde başladı. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 5.4408 TL'yi görürken, saat 11.58 itibarıyla 5.4109 TL seviyesinde hareket ediyor. 6.2322 TL'ye kadar yükselen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6.1974 TL seviyesinde bulunuyor.

Teknik açıdan dolarda 5.35 TL'nin altında kapanışlar olması durumunda düşüş eğiliminin devam edeceğini ve sırasıyla 5.10 TL ve 4.95 TL seviyelerinin gündeme geleceğini belirten analistler, olası yükselişlerde ise 5,4750 TL'nin destek konumunda olacağını kaydetti.

Bankacılar kurun gerilediği seviyelerden kâr satışları gözlenebildiğini, lokal talebinin ise daha fazla düşüşü sınırlayabileceğini belirtse de, Türk Lirası'na yönelik iyimserliğin henüz bitmediğine işaret ediyor. Piyasalarda İran yaptırımlarına yönelik gelişmeler, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı ile Brexit süreci izlenmeye devam ediliyor.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.19 yükselişle 96.00 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1428 seviyelerinde...

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 17.21 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 21.48 seviyesinde hareket ediyor.

GÖZLER FED KARARINDA
Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), iki günlük toplantının ardından bugün akşam politika kararını açıklayacak.
ABD ekonomisinin büyümesi ve enflasyonun toparlanmaya başlamasıyla birlikte Fed, bu yıl üç kez faiz artırdı. Fed ayrıca Aralık ayında bir, 2019 ortalarına kadar iki faiz artırımı daha sinyali verdi.

Fed'in bugün açıklayacağı kararında faiz oranlarını sabit tutarak, son zamanlardaki politika açıklamalarındaki para politikasını sıkılaştırma yanlısı ifadelerini sürdürmesi bekleniyor.

Fed kararı dışında ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve TCMB'nin haftalık verileri de piyasalarda takip edilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle