GeriEkonomi Dolar, TL karşısında 2,68'in üzerinde / Dolar ne kadar oldu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar, TL karşısında 2,68'in üzerinde / Dolar ne kadar oldu?

Dolar, TL karşısında 2,68'in üzerinde / Dolar ne kadar oldu?
refid:29608457 ilişkili resim dosyası

Dün akşam saatlerinde 2.69 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 0840'ta 2.6845/2.6882 seviyesinden işlem gördü. Sepet bazında TL ise aynı saatte 2.8104/2.8116, euro/TL ise 2.9340/2.9398 seviyesindeydi.

Küresel piyasalarda ise dolar, dün günlük bazda ay başından bu yana en sert kayıpları kaydetmesinin ardından bugün sınırlı toparlanıyor. Piyasa oyuncuları dolardaki değer artış trendinin korunduğunu belirtiyorlar.

Geçen dört haftanın büyük kesiminde yükseliş kaydetmesi de kâr realizasyonuna yol açarak dolar üzerinde baskı yaratan unsurlar arasında yer aldı.

Buna karşılık Fed'in bu yıl içinde faiz artırma planına sadık kalması temellerin dolardan yana olduğunu gösteriyor. Dün 98.151 ile Nisan ayı sonundan bu yana en yüksek seviyeyi gören dolar endeksi seans içinde artıya geçmesine karşılık şu an itibariyle hafif ekside 97.284'te bulunuyor.

Kur ve faizde seçimin ardından koalisyon kurulma süreci ve küresel piyasalar izlenmeye devam ediliyor.

PATLAMA YAKINDAN İZLENİYOR
Pazartesi günü Suruç'ta meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 30'un üzerinde kişinin hayatını kaybettiği patlamanın bölgede yarattığı endişe de piyasada yakından izleniyor. Yetkililer saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirilen bir intihar saldırısı olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu belirtiyorlar.

ABD'nin 10 yıl aranın ardından yıl bitmeden ilk kez faiz artıracak olması gelişmekte olan para birimlerini baskı altında tutmaya devam ediyor.

İç piyasada ise Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasında gerçekleşen koalisyon görüşmeleri izleniyor.

Bankacılar her iki partinin dünkü açıklamalarda telaffuz edilen 10-15 gün süresinin koalisyon görüşmeleri için bir son tarih anlamına geldiğini ve piyasanın bu yeni tarihi izleyeceğini belirtiyorlar.
Analistler koalisyon kurulmasına ilişkin sürecin halen piyasada her iki yönlü sert dalgalanmalara yol açabilme potansiyeli taşıdığına dikkat çekiyorlar.

İlk tur görüşmelerin ardından tek koalisyon seçeneğini AKP ve CHP ile sınırlanması bu olasılığın gerçekleşmemesi halinde erken seçim ihtimalinin kuvvetlenebileceği belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle