GeriEkonomi Dolar Serdengeçti ve Irak'la yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar Serdengeçti ve Irak'la yükseldi

MERKEZ Bankası Süreyya Serdengeçti'nin dün yaptığı açıklama, Irak'tan para girişinin durdurulduğu yönündeki haber, uluslararası piyasalarda doların değer kazanmaya başlaması ve yılbaşından bu yana yüzde 20'nin üzerinde gerilemiş olan dolara bağlı pozisyonların kapatılmaya başlaması döviz piyasasına hareket getirdi. Serbest piyasada dolar yaklaşık iki aydan sonra yeniden 1 milyon 450 bin liranın üzerine çıktı. Merkez Bankası dolar satış kuru önceki güne göre yaklaşık 14 bin lira yükselip 1 milyon 438 bin liradan kapandı. Bono ve tahvil piyasasında ise gösterge oran 0.09 gerileyip 29.74'ten kapandı.

DOLARCILAR KORKTU

Geçen hafta başından bu yana kısmen pozisyon kapatma arzusunda olan yatırımcıların hareketleri eğilimi yükselme yönünde olan ve önceki gün bunu net şekliyle belli eden dolar dün Türkiye'yi ilgilendiren iki açıklamadan etkilendi.

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin İstansbul'daki finans zirvesinde yaptığı açıklamada, ‘‘Devalüasyon felaket demek değil’’ açıklaması piyasalarda kısa süre için olumsuz değerlendirildi. Aynı saatlerde, Irak'tan para girişinin durdurulduğuna yönelik haberler de döviz piyasası üzerinde olumsuz etki yaptı. Bu açıklamalar sırasında dalgalanan doların değerindeki artış, esas olarak uluslararası piyasalarda doların güçlenme beklentisine dayalıydı.

Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Wim Duisenburg'in yaptığı Euro'nun dolar karşısında daha fazla güçlenmesinin beklenmediği yönündeki açıklaması sonrasında, doların değeri artmaya başlamıştı.

Borsa 215 puan düştü

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), özellikle döviz piyasasındaki hareketlerin etkisiyle dalgalı bir gün geçirdi. Sabah saatlerinde satıcılı açılan ve 15.350 puana kadar çekilen piyasa, daha sonra 15.300-15.400 puanlar arasında dalgalandı ve günü 15.391 puandan, yüzde 1.38'lik kayıpla tamamladı. İMKB-100 Endeksi'nin 215 puanlık düşüşüsırasında işlem hacmi de 740 trilyon liraya çekildi.

Hazine'den üç ihale birden

Hazine, 5.1 katrilyon liralık iç borç geri ödemesi yapacağı gelecek hafta ikisi Türk Lirası, biri de dolar cinsinden olmak üzene üç ayrı iç borçlanma ihalesine çıkacak. Hazine, 20 Ekim Pazartesi günü, 22 Ekim vade başlangıcıyla 91 gün vadeli referans bono ihalesi düzenleyecek. Referans bono ihalesinde yapılacak net borçlanma tutarı 1 katrilyon 496 trilyon lira olarak açıklanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle