GeriEkonomi Dolar rekoru
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar rekoru

Dolar rekoru
refid:27780609 ilişkili resim dosyası

Ekonomiden gelen düşük büyüme, artan işsizlik rakamları ve siyasi arenada yükselen tansiyonun da etkisiyle dolar 2.39 TL’yi aştı. Dolardaki tırmanış Merkez Bankası’nın faiz yükselttiği Ocak 2014 dönemini hatırlattı.

EKONOMİ ve siyaset cephesinde yaşanan gelişmeler dolara tarihi rekorunu kırdırdı. Geçen hafta üçüncü çeyrek büyüme rakamı yüzde 1.7 ile hayal kırıklığı yaratırken dün de işsizlik oranı yüzde 10.7’ye çıkması mali piyasalarda moralleri bozdu. Özellikle Fed’in de faiz artırımını erkene çekebileceği algısı olumsuzluğu artırdı. Ekonomi cephesindeki bu gelişmelere bir de siyasi tansiyonun yükselmesi eklenince dolar dün gün içinde 2.39 lirayı aşarak tarihi zirvesine çıktı. Serbest piyasanın 2.34 TL’den kapanması sonrasında bankalararası piyasada akşam saatlerinde dolar yükselişini sürdürdü. Bugün valörlü işlemlerde kur 2.3934 TL’ye kadar yükselerek 24 Ocak’ta kırılan kapanış rekorunu geçti. Akşam saatlerinde gerileyerek uzun süre 2.37-2,38 TL bandında tutunan dolar gece 2.3688 TL’ye indi.

FAİZ TEDİRGİNLİĞİ

Özellikle geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşük faiz isteğini yinelemesi ve siyasi gündem Türkiye’yi diğer gelişmekte olan ülkelerden olumsuz ayrıştırdı. TL’de değer kaybı dolar karşısında yüzde 2’ye yaklaşırken, Brezilya Reali yüzde 0.69, Hint Rupisi ise yüzde 1 değer kaybetti. En büyük kayıp ise yüzde 3’ü aşkın düşüşle tarihi rekorunu kıran Rus Rublesi’nde oldu. Böylece TL petrol fiyatlarının değer kaybetmesi ile zor duruma düşen Rus ekonomisi sonucu tarihi rekorları kıran
ruble ile yarıştı.
Petrol fiyatlarında bu seneki zirveden yüzde 40’a yakın yaşanan düşüş Türkiye’yi olumlu etkilerken iç siyasetteki gerginlik ve zayıf makro ekonomik veriler salı ve çarşamba gerçekleşecek Fed toplantısını piyasaların gündemine oturttu. Fed’in faiz artırımı için öngördüğü “makul bir süre” ifadesini değiştirmesi ile dolar/TL’de 2.40 seviyeleri gündeme gelebilecek. ALB Menkul Değerler Analisti Arda Coşar’a göre ABD TÜFE verisi ve Fed’in söylem değişikliği doların yönünü belirleyecek. Coşar “Kayda değer” ifadesinin Fed açıklama metninden kalkmasının faiz artırımının yaklaştığı algısını yaratabileceğini belirttti.

Ucuz petrol avantajı biter mi?

DOLARIN yükselişi “Türkiye’nin düşük petrol fiyatı avantajı yok olur mu” sorusunu gündeme getirdi. Global Yatırım Stratejisti Gökhan Uskuay kurdaki yüzde 10 artışın enflasyona 1.3 puan etki yarattığına dikkat çekerken petrolde 10 dolarlık düşüşün ise enflasyonu 0.5 puan düşürdüğünün altını çizdi. “Kur petrolden önemli. Çünkü kurdaki artış gıda fiyatlarını etkiliyor. Kurun geçişkenliği daha hızlı ve önemli olduğunu düşünüyorum” diyen Uskuay Merkez’in kuru savunmaya geçeceğini tahmin ediyor.

‘Merkez’i müdahale

DOLARDAKİ yükseliş Merkez Bankası’nı harekete geçirdi. Günlük döviz satım ihalelerini 8 Aralık’ta 40 milyon dolar belirleyen Merkez Bankası rakamı 60 milyon dolara çıkardı. Petrol fiyatlarının düşmesi ve baz etkisinin önümüzdeki aylarda enflasyonu düşürmesi beklenirken Merkez’in yüzde 8.5 olan politika faizini düşürebileceği konuşuluyordu. Uzmanlar döviz satım ihalesi miktarını yükseltmenin sınırlı etki yaratacağını belirtirken Merkez’in Fed’in vereceği mesajları bekleyeceğini, Fed’den olumsuz mesaj gelmemesi durumunda yükselen kura rağmen faiz indirebileceğine dikkat çekiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle