Dolar ne olur?

Sefer LEVENT
26.07.2015 - 01:03 | Son Güncelleme:

Biz ekonomi gazetecilerinin kaderidir. Doktora hastalık, eczacıya ilaç, bilgisayarcıya program bize de dolar sorulur. Ne zaman piyasalar biraz hareketlense o malum sual sandıktan çıkar: Dolar kaç lira olur?Yine öyle oldu. Seçim sonrasında hükümet senaryolarına karşı zaten hassas hale gelen dolar kuru ard arda gelen terör olaylarıyla tırmanışa geçti. Geçtiğimiz hafta AKP-CHP koalisyon haberleriyle 2.63 TL’ye kadar gerilemişken dün 2.75 TL’yi de aştı. Şimdi herkes yine soruyor. ‘Dolar ne olur?’ Gelin beraber yanıt arayalım. Öncelikle söylemeliyim işimiz zor. Çünkü dolar kurunun ne olacağını tahmin etmemizi güçleştirecek çok sayıda faktör var.

Dolar ne olurSİYASETDolar ne olur

Hükümet kurma çalışmalarının başarıya ulaşacağına ilişkin kaygılar geride bıraktığımız iki haftaya göre artmış durumda. Piyasaların en sevmediği konu siyasi belirsizliktir. Çünkü sahibi bilinmeyen bir işin nereye varacağı bilinmez. Bugün Türkiye’de ciddi bir siyasi belirsizlik var. Erken seçim sürekli gündeme geliyor. Seçim demek yeni bir belirsiz süreç demek. Kısa vadede siyasi belirsizliğin ortadan kalkacağını telaffuz etmemiz çok güç. Yani siyasi cepheden gelen haberlerin başta döviz olmak üzere piyasaları olumsuz etkilemeye bir süre daha devam edeceğini söyleyebiliriz.

Dolar ne olurİÇ-DIŞ GÜVENLİK

Terör örgütleri yine gündemin ilk sıralarına tırmandı. İçerdeki terör saldırılarının yanı sıra Suriye sınırındaki sıcak çatışma piyasaların tansiyonunu iyice yükseltti. Kısa vadede bu gerilimin azalacağına ilişkin henüz net bir veri elimizde yok. Piyasaların bu cepheden de olumsuz etkileneceğini söylemeliyiz.

Dolar ne olurEKONOMİK GELİŞMELER

Amerikan Merkez Bankası’nın eylül ayından itibaren faiz artırma ihtimali iyice yükseldi. Bu Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyecek. Uluslararası kuruluşlar bunu Türk Lirası’nın keyfini kaçıracak bir gelişme olarak yorumluyor. Son dönemde açıklanan veriler de pek olumlu değil. Cari açık düşmüyor, büyüme istenildiği gibi değil, enflasyon ise kurlara takılmış durumda. Yani ekonomi cephesindeki gelişmeler de olumlu değil.

Dolar ne olurMERKEZ BANKASI

Bütün bu olumsuzluklara karşı durabilecek silahlar ise Merkez Bankası’nın elinde. Ancak orada da belirsiz var. Merkez Bankası önümüzdeki dönemde bağımsız hareket edecek mi, etmeyecek mi? Dün döviz depo faizini yarım puan düşürmesi Merkez Bankası’nın piyasaları yakından izlediğini gösteriyor. Banka, ‘ben buradayım’ diyor. Bu olumlu. Ancak kurların aşırı oynaklığı durumunda Merkez’in ‘faiz artırımı’ vs. silahlarını çekip çekemeyeceğine ilişkin ‘bağımsızlık’ belirsizliği sürüyor.

İŞİ BİLİME BIRAKALIM

Farkındaysanız terazinin olumsuzluk kefesi ağır bassa da o kadar çok belirsizlik var ki doların önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceğini tahmin etmemiz çok güç. Bu durumda gelin işi bilime bırakalım ve teknik analiz ne diyor bakalım. Son dönemde pazar günleri yayınlanan isabetli yazılarıyla dikkat çeken Hürriyet’in teknik analiz uzmanı Zeynel Balcı diyor ki: “Kısa ve orta dönemli çıkış trendi sürüyor. Geçtiğimiz günlerde görülen kâr satışlarına bağlı düşüş alım fırsatı olarak görüldü. Devam eden çıkış hareketinde 2.76 seviyesi ara direnç noktası olmak üzere 2.81 test etmesi muhtemel direnç noktaları. 2.81 daha önce satışların görüldüğü zirve seviyesi olması açısından daha önemli. Bu seviyelere hareketlenmelerde tekrar kâr satışlarıyla karşılaşabilir.

Dolar ne olur DOLARDA BAŞ DÖNDÜREN HAREKET

ÖZETLERSEM...

2.81 seviyesinin üzerinde ise 2.85 ve 2.90 yeni zirve noktaları olarak gündeme gelebilir. Gelecek kâr satışlarında 2.71-2.70 ve 2.66 destek seviyeleri olarak görülüyor. 2.66 seviyesinin üzerinde çıkış trendi korunacaktır. Teknik analizde trend yatırımcının dostu olarak bilinmekle birlikte aynı zamanda trend güçtür. Çıkış trendinin devam etmesi dolar/TL’deki çıkış hareketinin gücünü koruduğunu gösteriyor. Direnç noktalarında kâr satışları görülse de çıkış hareketi bir süre daha etkisini sürdürebilir.” Özetlersem, Zeynel, olumsuz haberlerin sürmesi halinde doların 2.90 TL’ye kadar çıkabileceğini, olumlu gelişmelerle düşüş halinde ise 2.66 TL’nin tekrar görülebileceğini söylüyor. Dolar ne olur ben bilmem, Zeynel bilir!

Etiketler: sefer levent
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı