GeriEkonomi Dolar ne kadar oldu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar ne kadar oldu?

Dolar ne kadar oldu?

Haftaya Yunanistan endişeleri ile 2.71 seviyelerine yükselerek başlayan dolar/TL Yunanistan umutlarıyla gönünü aşağı çevirdi ve günü 2.68'in hemen altında tamamladı. Kur bu sabah 08.30'da 2.6800/2.6836 ile dünkü seviyelere benzer güne başladı. Aynı saatte sepet bazında TL 2.8326/2.8367, euro/TL ise 2.9853/2.9898 seviyesindeydi.

Seçim öncesi 2.66'lı seviyelerde bulunan dolar/TL, seçimlerin hemen ardından 2.8094 ile tarihi zirveyi test etmiş, geçen hafta ise koalisyonun kısa sürede kurulacağı beklentileriyle genel seçimler öncesine denk gelen 5 Haziran'dan bu yana ilk kez 2.66'nın altını görmüştü.

Yunanistan dün itibarıyla IMF'e olan 1.6 milyar euro tutarındaki borcunu ödeyememesine rağmen önceki gün piyasada olan sert satış baskısı, yerini bu krizin Avrupa Birliği'nden çıkmadan bir şekilde sonuçlanabileceği beklentisiyle daha iyimser bir seyire bıraktı.

Bankacılar bugün iç piyasada meclis başkanlığı seçimlerinin olası bir koalisyon ihtimaline ilişkin verebileceği sinyallerin izleneceğini, ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yapacağı görevlendirmeyle koalisyon hükümeti kurma çalışmaların takip edilmeye devam edileceğini belirttiler.

GÜNCEL DÖVİZ HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

Bir diğer taraftan Suriye'ye ilişkin jeopolitik riskler de yakından izlenirken kısa sürede bir askeri operasyon yapılabileceği endişelerinin hafiflemesi de TL'ye destek verdi.

TBMM Genel Kurulu'nda meclis başkanı adayları dün ilk iki turda seçilmek için gerekli olan 367 oyu alamazken, seçimde 3. ve 4. turlar bugün yapılacak.

Bugün 15.00'da başlayacak 3. turda adaylardan birinin seçilebilmesi için 276 oy alması gerekiyor, adaylardan hiçbirinin bu oyu alamaması halinde ise en çok oyu alan iki aday 4. turda kendi aralarında yarışacak ve en çok oyu alan TBMM başkanı olacak.

Atina için can sıkıcı bir gelişme olsa da yatırımcılar haftalardır bir durup bir devam eden gelişmelerin Yunanistan'ın IMF'ye borcunu ödeyemeyerek sonuçlanmasına çok şaşırmadı ve euro az değer kaybederek 1.1136 dolar seviyesinden işlem gördü. Yunanistan'ın IMF'ye borcunu geri ödeyemeyen ilk gelişmiş ekonomi oldu.

Euro yüzde 0.2 değer kaybederek dolar karşısında 1.1128 seviyesinden işlem görürken, dün yüzde 0.8 düşüş yaşamıştı. Yunanistan gelişmelerine tepki veren euro 1.0955 dolar ve 1.1279 dolar seviyeleri arasında hareket gösteriyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle