GeriEkonomi Dolar kuşları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar kuşları

Yumurtası 20, etinin kilosu 25, yavrusu 500, damızlığı ise 2 bin 500 dolara alıcı bulan devekuşlarının tüyü bile dolar bazında ihraç ediliyor

MANAVGAT ‘ta kurulan Tropic Devekuşu Çiftliği, dolar basıyor. 17 erkek 16 dişi devekuşunun bulunduğu çiftlikte, bütün ürünler dolar bazında satılıyor. Bir yılda yaklaşık 200 yavrunun yumurtadan çıktığı devekuşları 3 aylıkken satışa sunuluyor ve 500 dolara alıcı buluyor. 3-5 yaş arasındaki damızlık deve kuşları ise 2 bin 500 dolardan satılılıyor.

DÖVİZ BASIYOR

Yağsız, kokusuz, yumaşık bir ete sahip olan yetişkin bir devekuşunda, 40 ile 50 kilogram arasında kemiksiz kırmızı et elde edilebiliyor. Turistik otellerin rağbet ettiği devekuşu etinin kilosu 25 dolara alıcı buluyor. Devekuşunun derisi ise, son derece dekoratif dokusu, desenleri ve yumuşaklığı ile diğer derilerden yüksek fiyatla satışa sunuluyor.

HÜR ÜRÜNÜ PARA

Bir deve kuşundan elde edilen yaklaşık 1.4 metrekare deri başta ABD, Fransa ve Japonya olmak üzere çeşitli ülkelere bin 500 doyara ihraç ediliyor. Yumurtası da son derece değerli olan devekuşu, bir yılda 50-60 yumurta veriyor. Yumurtanın tazesi 20 dolara, içi boş olanı ise 10 dolara satılıyor. İthal kuşların tüylerinin tanesi ise 1 dolardan ihraç ediliyor. Öner ŞAN-Volkan GÜRAK (DHA)

Kozalak parası

GAZİPAŞA köylüsü ekmeğini taştan çıkarıyor. Orman işletmesinin gelecek yılki tohumluk ihtiyacı için kozalak toplayan köylüler, bunları kilosu yüz bin liraya satıyor. Orman İşletme Müdürü Ender Can Çalışkan, ‘‘Gelecek yılki ağaçlandırma çalışmaları için 50 toh tohuma ihtiyacamız var ’’ dedi.

Turistlerin EŞek keyfi

SERİK'in Akbaş Köyü'nde iki yıl önce başlayan eşek turları özellikle yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Yerli-yabancı gruplar halinde Akbaş köyüne gelerek turu katılan turistlere yörenin tarihi ve doğal güzellikleri eşek sırtında tanıtılıyor.

GELİŞTİRİLECEK

Eşek turlarına günde en az 150 turistin katıldığını söyleyen organizatör firma yetkilileri, ‘‘Eşek turları daha da geliştirilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren eşek sayısını da artırmayı düşünüyoruz’’ dediler. N. Kemal KILINÇ /DHA


Yorumları Göster
Yorumları Gizle