GeriEkonomi Dolar için son 25 yıl...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar için son 25 yıl...

Dolar için son 25 yıl...
refid:18128105 ilişkili resim dosyası

Toplamda 8 trilyon doların üzerinde döviz rezervini kontrol eden merkez bankaları yöneticilerinden oluşan bir grup, ABD dolarının önümüzdeki 25 yıl içinde küresel döviz rezervi olma özelliğini kaybedeceğini ifade etti.

İsviçreli UBS bankasının anketine katılan merkez bankası yöneticilerinin yarısından fazlası, ABD dolarının yerini diğer döviz kurlarından oluşan bir sepetin alacağı fikrini öne sürdü.

   

Bu yorum, diğer yıllardaki yorumlardan farklı bir görüşü gündeme getirdi. Merkez bankası yöneticileri daha önceki yıllarda, doların küresel döviz rezervi olma özelliğini devam ettireceğinden emin sözler dile getirmişti.

 

80’den fazla banka yöneticisiyle bağlantıya geçen UBS’in ortaya çıkardığı sonuç, doların rezerv para birimi olarak eskisi kadar güvenilir bulunmadığına işaret ediyor.

 

Dolara olan güven kaybında, Washington yönetiminin kamu harcamalarını kontrol edememesi ve ABD Merkez Bankası’nın bilançosunu risklere açık hale getirmesinin etkili olduğu belirtildi.

 

UBS’in başekonomisti Larry Hatheway, “Şu anda, finans dünyasındaki birçok endişe ABD’ye yönelmiş durumda” dedi.

 

ABD doları yılın bu zamanına kadar, diğer para birimleri karşısında yüzde 5’e yakın değer kaybetti ve şu anda da dünyanın diğer büyük para birimleri karşısında son yılların en düşük seviyesinden işlem görüyor.

 

Ellerinde yüklü miktarda dolar rezervi bulunduran Çin gibi ülkeler, son zamanlarda döviz rezervlerini çeşitlendirme kararı aldı. Çin, bu yılın ilk dört ayında, 200 milyar dolarlık rezervini dolar dışı varlıklara çevirdi.

 

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, geçen yıl birden fazla para birimden oluşan yeni bir para sisteminin küresel rezerv olarak kullanılma önerisini getirmişti.

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle