Dolar fobisi

Hülya GÜLER
15.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gezi Parkı eylemleri sürerken dolar kurunun 1.91 TL’ye kadar fırlaması üzerine daha da yükselecek endişesiyle paniğe kapılanlar dün kurun 1.85 TL’ye kadar gerilemesi üzerine zarara uğradı.

2 haftalık bu süreçte başta Merkez Bankası ve Özelleştirme İdaresi olmak üzere yüksek fiyattan dolar satan kamu kurumları ve yatırımcılar ise kazançlı çıktı.

GEZİ Parkı protestolarının başladığı 28 Mayıs’tan bu yana sert dalagalanmaların görüldüğü döviz piyasasında dolar 1.91 TL seviyesine kadar çıktıktan sonra düşüşe geçerek dün 1.85 TL’ye kadar geriledi. Önceki gün yüzde 6.74 seviyelerinde olan bono faizi ise, siyasi tansiyonun göreceli olarak azalmasıyla birlikte dün yüzde 6.09’a kadar geriledikten sonra, günü yüzde 6.21 ile tamamladı.
Döviz piyasasında dolar dün Gezi olayları öncesindeki seviyesini yakalamış oldu. Gezi olaylarından sonra doların tırmanışa geçmesi üzerine Merkez Bankası 250 milyon dolarlık müdahale satışı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da (ÖİB) 300 milyon dolarlık portföy satışı gerçekleştirirmişti. Aynı dönemde kamu bankalarının miktarı tam olarak bilinmese de dolar sattıkları biliniyor. Siyasi gerilimin tırmandığı, buna paralelel kurların yükseldiği dönemde panik olup dolar alanlar son günlerdeki düşüşle kaybederken, kamu kurumları başta olmak üzere yüksek fiyattan dolar satanlar ise kazançlı çıktı.

KAMU KURUMLARI DEVREDE

Bu süreçte Merkez Bankası’nın ‘sözlü’ ve ‘sınırlı’ müdahaeleri dikkat çekerken, ekonomi yönetiminin dolardaki yükselişi kontrol altına almak için bazı kamu kurumlarını devreye soktuğu görülmüştü. Son iki haftada Merkez Bankası piyasaya sadece bir gün müdahale ederken, kamu bankalarının ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) gibi farklı kamu kurumlarının zaman zaman piyasaya dolar satması, yükselişe müdahale olarak değerlendirilmişti.
Son 2 haftadır sadece ‘Gezi Parkı’ etkisiyle değil, ABD (FED) ve Japonya (BOJ) gibi büyük merkez bankalarının tahvil alım programlarını kademeli olarak azalatacakları beklentisiyle gelişmekte olan ülkelerde başlayan çıkış trendi ile de mücadele etmek zorunda kalan Merkez’in ve ekonomi yönetiminin
izlediği strateji özetle şöyle:

İLK MÜDAHALE ‘SÖZLÜ’

· Merkez Bankası’ndan ilk müdahale 31 Mayıs Cuma günü Başkan Erdem Başçı’dan sözlü olarak geldi. Başçı, İstanbul’da katıldığı bir konferansta, “Eğer ilave bir tedbir almak gerekirse önümüzdeki hafta, döviz piyasasındaki yükselen tansiyonu düşürmek için ilave tedbirler de alabiliriz” dedi. Piyasa bunu sözlü müdahale olarak algıladı ve dolardaki yükseliş o gün için kontrol altına alınmış oldu.

300 MİLYON DOLAR

· Enflasyon ve ilk çeyrek büyümesinin açıklandığı 3 Haziran haftasında, kamu bankaları tarafından zaman zaman piyasaya dolar satışı yapılırken, 7 Haziran’da ÖİB’den piyasaya 300 milyon dolar sattığı açıklaması geldi. Bunun üzerine 1.8870 civarında olan dolar, 1.8842’ye kadar geriledi. ÖİB ise, piyasaya müdahale için değil, ödemeleri nedeniyle dolar sattığını
duyurdu.
· Merkez’in bu süreçte direk olarak yaptığı tek müdahale ise, 11 Haziran Salı günü geldi. Merkez tek bir günde 5 kez 50 milyon dolarlık döviz satış ihalesi gerçekleştirdi. Toplamda piyasaya 250 milyon dolar verilen Merkez’in bu müdahalesiyle dolar, 1.90-1.91 seviyesinde başladığı günü yüzde 0.51 kayıpla 1.8920 seviyesiyle kapattı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı