GeriEkonomi Dolar fiyatları zirvenin altında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar fiyatları zirvenin altında

Dolar fiyatları zirvenin altında

Merkez Bankası adımlarıyla kur tarihi zirvenin altındaki seyrine devam ederken, dolar fiyatları 3.78 seviyesinden işlem görüyor.

ABD başkanı seçilen Donald Trump'ın değerli dolar hakkında endişe ortaya koyduğu açıklamalarının dolardaki küresel değer kazancı trendini kısmen de olsa tersine çevirmesi ve Merkez Bankası'nın geçen haftadan beri attığı likidite adımları ile birlikte dolar/TL tarihi zirvesinin altında seyretmeye devam ediyor.

Dün akşam 18.30'da 3.77 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah güne 3.7750 seviyesinden başladı. Kur saat 16.54 itibari ile 3.7815 seviyesinden işlem gördü. Euro fiyatları ise 4.03 seviyesinde bulunuyor.

MERKEZ BANKASI’NIN SON KUR HAMLESİ: DÖVİZ SWAPLARI

Destek Yatırım'ın hazırladığı raporda ayrıntılar şöyle: "Türkiye Cumhuriyet Merkez bankasının TL varlıklarını desteklemek amacıyla yaptığı hamleler devam ediyor. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta TCMB günlük repo ihalesi açmayarak bankaları geç likidite penceresine yönlendirmişti. Dün ise Merkez Bankasının döviz swapları yoluyla TL'yi destekleme üzerine çalışma yaptığı haberleri ön plana çıktı.

Döviz swap işlemleri, iki tarafın önceden anlaşmaya vardıkları oran ve koşullar içinde iki farklı para biriminin belirli bir tarihte takas edilmesi anlamına geliyor. Merkez bankaları bu yönteme zaman zaman başvurduklarını biliyoruz.

TCMB'nin swap yöntemini kullanarak amacı, döviz rezervlerini kullanmadan piyasalara döviz likiditesi enjekte etmektir. Bu çalışma hayata geçtiği takdirde döviz ihtiyacı olan bankalar Merkez Bankası garantörlüğünde yapacağı swap anlaşmalar ile döviz ihtiyacını karşılayacak. Bu süreçte ise günlük döviz ihtiyacı olan bankalara geri almak üzere dolar verecek. Ayrıca TCMB Türk Lirası depoları karşılığı döviz depoları piyasaları açarak TL varlığı fazla olanlar ile döviz fazlası olan bankaların daha ucuz maliyetle değişim yapabilmelerini amaçlıyor. Böylece Merkez Bankası faiz artırma yoluna gitmeden hem döviz kurlarını kontrol altında tutmuş olacak hem de yurt içi piyasaların kur risklerini kontrol altında tutarak yurtiçi piyasanın döviz riskini hedge etmiş olacak.

Bu yöntemi en çok kullanan ülke ise Brezilya olarak karşımıza çıkıyor. Son yıllarda Brezilya Dolar karşısında Reali korumak için sıkça bu yöntemi kullanarak döviz kurlarını kontrol altında tutmayı başarıyor.TCMB, geçtiğimiz haftadan bu yana farklı yöntemlere başvurarak TL'yi güçlendirme çalışıyor. Bu yöntemler bize TCMB'nin faiz yükseltmek yerine diğer para politikası araçlarını kullandığını gösteriyor. Bu bağlamda kurum olarak TCMB'nin faiz silahını en sona saklayacağı mesajını vereceğini ve 24 Ocak'ta faiz oranlarında değişiklik yapmayacağını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra, Trump ve danışmanının güçlü doların ekonomiye zarar verebileceğine yönelik söylemleri Doların değer kaybında başka bir faktör olarak karşımıza çıktı.

Dolar endeksinin 100,200 seviyelerine gerilemesi TL varlıklarını destekledi. Bu gelişmeler sonrası değer kazanan TL varlıkları, güçlü seyrini korumaya devam ediyor. 3.8250 direnç olarak takip edilebilir. Bu seviye geçilemediği sürece Dolar TL paritesinin geri çekilmeleri 3.7250 - 3.6950 bölgesine doğru sürebilir."

TL'NİN DEĞER KAYBI YÜZDE 7'Yİ AŞTI

TL'deki yılbaşından beri dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 7'i aşarken TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösteren para birimi olmayı sürdürüyor. Aynı dönemde dolar karşısında peso değer kaybı yaşarken gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde ise genel olarak değer kazancı trendi hakim.

Piyasalarda TCMB'nin 24 Ocak'taki faiz kararı ve bunun ardından da yatırım yapılabilir kredi notu ile Türkiye'yi değerlendiren tek kuruluş olan Fitch'in 27 Ocak'taki değerlendirmesini takip edilecek.

Şekerbank tarafından yayımlanan notta, "Gün içinde ABD tarafından açıklanacak tüketici fiyat endeksi, kapasite kullanımı ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. Ekonomik veriler dışında FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecektir. FED Başkanı Janet Yellen, Robert Kaplan ve Neel Kashkari tarafından yapılacak açıklamalar piyasaya yön verebilir" denildi.

Bunlara ek olarak anayasa değişikliği ve jeopolitik gelişmeler de piyasalarda takip edilmeye devam ediliyor.

 

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.36, valörde son işlemde yüzde 11.37 seviyesindeydi. 11 Temmuz 2018 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta yüzde 11.36, valörde son işlemde yüzde 11.24 seviyesindeydi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle