GeriEkonomi AKPM’nin Türkiye kararına doların ilk tepkisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKPM’nin Türkiye kararına doların ilk tepkisi

AKPM’nin Türkiye kararına doların ilk tepkisi

Fransa seçimlerinin gelişen ülke para birimlerinde yarattığı iyimserlikle 2 ayın en düşük seviyelerini gören dolar/TL kuru AKPM’nin Türkiye’yi yeniden denetim sürecine alma kararıyla 3.59 lirayı aştı.

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur sonuçlarının gelişmekte olan para birimleri başta olmak üzere küresel risk iştahında yarattığı iyimserlikle 2 ayın en düşük seviyesinde işlem gören dolar/TL, AKPM’nin Türkiye kararı sonrası 3.59 seviyesini aştı.

Gün içerisinde en düşük 3.5708 seviyesini görürken, AKPM kararı sonrası en yüksek 3.5955 seviyesini gördü. Kur saat 14.33 itibarıyla 3.5900 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL ise aynı dakikalarda 3.9030 seviyesinde işlem gördü.

Dolar/TL Cuma günü akşam işlem gördüğü 3.65'li seviyelerden önce dün itibarıyla 3.60'ın altında gerilerken dün günü 3.59'lu seviyelerde tamamlamıştı.

3.6150 SEVİYESİ ÖNEMLİ OLACAK

Stratejist Gizmen Nalbantlı, "Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi genel kurulu, Türkiye’yi yeniden siyasi denetime aldı. Daha önceden tahmin edilebilir bir karar olduğundan kur ve borsa üzerinde çok fazla etkili olmadığını görüyoruz. Ancak bundan sonraki süreç Türkiye tarafından yapılacak açıklamalar önemli olacak. Kurda kısa vadede 3.6150 önemli olacak. Bu seviyenin altında kaldığımız sürece 3.55 görülme ihtimali devam ediyor. 3.6150’nin geçilmesi ise bizi 3.65 seviyesine götürebilir. Borsada ise bir önceki zirve seviyesi olan 93 bin 400 bölgesinin üzerindeki kapanışlar 95 bin 500 seviyelerine kadar yükselişin devamını getirebilir" şeklinde değerlendirdi.

PİYASALAR BUNLARI TAKİP EDECEK

Bankacılar piyasalarda referandum sonrası iç siyasi gelişmelerin takip edilmeye devam edildiğini, diğer taraftan bugün AB ile önümüzdeki dönem ilişkilere ilişkin sinyal verebilecek Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi toplantısının yakından izleneceğini söylediler.

Bankacılar mevcut seviyelerde kurumsal döviz talebi beklediklerini bunun da kurda daha fazla düşüşü yavaşlatabileceğini dolar/TL'de 3.55 seviyesinin altında kalıcı bir seyrin çok kolay olmayacağını söylediler.

Piyasalar haftanın kalanında ise TCMB'nin faiz kararının ve enflasyon raporunun ve ABD'de borçlanma tavanı ile sağlık reformuna ilişkin gelişmeleri takip edilecek.

Öte yandan Hazine'nin 2022 itfalı sabit kuponlu tahvili yeniden ihracı da piyasalarda takip edilecek.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle