GeriEkonomi Dolar düştü, borsa hızlı yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar düştü, borsa hızlı yükseldi

Dolar düştü, borsa hızlı yükseldi
refid:24631772 ilişkili resim dosyası

Piyasalar yeni aya Suriye'ye müdahalenin gecikeceği haberleriyle olumlu başladı. Merkez Bankası'nın yeni politikaları merakla beklenirken dolarda düşüş, borsa da ise hızlı yükseliş yaşandı. Borsa 68 bin puanın üzerinde kapadı. Dolar 2.01 TL seviyelerine kadar geriledi.

Piyasalar yeni haftaya yoğun gündem ile giriyor. Suriye'ye müdahale ABD Başkanı Barack Obama'nın konuyu kongreye taşımasını açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı. Bu yeni boyutun ilk etkisi piyasaların açılışında dolarda görüldü.

Geçtiğimiz hafta 2,0730 ile tarihi zirveyi gören dolar yeni haftaya düşüşle başladı. Dolar piyasalar kapanırken 2.02 TL yakınlarında işlem görüyor. Uzmanlar Obama'nın açıklamasıyla Suriye'ye müdahalenin gecikmesinin piyasalarda kısmi bir rahatlamaya yol açtığını belirtiyor. Geçtiğimiz hafta dolar TL ile birlikte Hindistan rupisine karşı tarihi seviyelere sıçramıştı.

MERKEZ BANKASI DÖVİZ SATIM İHALESİ AÇTI
Öte yandan Merkez Bankası da geçtiğimiz hafta bugün için istisnai gün ilan edileceğini açıklamıştı. Merkez Bankası'nın istisnai günde ilk hamlesi 100 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açması oldu. Merkez Bankası ihaleyi açtığında dolar 2.0190 TL seviyesindeydi. Müdahalenin ardından dolar 2.0160 TL'den işlem görüyor. Merkez Bankası aynı zamanda repo ihalesi açmayarak ek sıkılaştırmaya gitti.

BORSA HIZLI YÜKSELEREK KAYIPLARINI TOPARLADI
Yeni haftaya borsa da Suriye odaklı gelişmeler ışığında hızlı yükselerek açıldı. ABD Başkanı Obama'nın Suriye kararını verdiğini ancak Kongre'ye danışacağını açıklamasının ardından uluslararası piyasalar müdahalenin gecikeceğini algılayarak yükseliş yaşamıştı. Borsa da bu yükselişten payını alarak günü yüzde 1,58 artışla 67 bin 446 puandan açtı.Ardından yükselişini hızlandıran borsa ilk seansı yüzde 2,49 yükselişle 68 bin 45 puandan kapadı. İkinci seansa da pozitif başlayan borsa yüzde 2,58 artışla açıldı. Gün boyu geçtiğimiz hafta kapanışından yüzde 2’nin üzerinde kazançla seyreden borsa günü yüzde 3,24 primle 68 bin 545 puandan kapayarak ‘Suriye gerginliği’ kayıplarını büyük ölçüde toparladı.

AMERİKAN VERİLERİ DE TAKİP EDİLECEK
Bugün piyasada Türkiye'de açıklanacak enflasyon verileri önem taşırken hafta boyunca ABD Merkez Bankası Fed'in ay ortasındaki kritik toplantısındaki karara ışık tutacak veriler açıklanacak. Bu veriler arasında en önemlisi cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verileri olacak. Tarım dışı istihdam verilerinin ABD için olumlu gelmesinin Fed'in tahvil alım programını azaltması kararını etkilemesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle