GeriEkonomi Dolar cari açıkla fırladı Merkez döviz alımını kesti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar cari açıkla fırladı Merkez döviz alımını kesti

Cari açığın 780 milyon dolara dayanmasından tedirgin olan piyasada, kısa vadeli beklenti de bitince dolar 1 milyon 430 bin liraya kadar fırladı. Merkez Bankası günlük dolar alımını kesti.

Gün içinde 60 bin lira tırmanan dolar, 36 bin liralık artışla 1 milyon 412 bin liradan günü bitirdi. Borsa, 17 bin 772’den dönüp 18 bin 217 puandan kapandı. 369 puan düştü.

OCAK ayı cari açığının beklentilerin 300 milyon dolar kadar üzerinde çıkması ve uluslararası piyasalardaki beklentilerle, kár marjı daralmaya başlayan Türkiye’de riskini daraltmak isteyen yatırımcıların talebiyle dolar 1.4 milyon lirayı aştı.

Merkez Bankası’nın, son günlerde artış eğilimine girdiğini gözlediği dolar talebi üzerine günlük dolar alım ihalelerini iptal etmesi de diğer gelişmelerle birleşince dün doların 1 milyon 430 bin liraya kadar tırmanmasına ancak daha sonra sakinleşip 1 milyon 416 bin liraya kadar düşmesine neden oldu. Akşam saatlerinde ise yeniden 1 milyon 426 bin lirayı buldu.

36 BİN LİRA ARTTI

Bu gelişmeler sonucunda Merkez Bankası dolar satış kuru 1 milyon 412 bin liradan kapanarak, önceki güne göre yaklaşık 36 bin lira arttı. Bu kapanışla dolar yaklaşık dört ay sonra yeniden 1.4 milyon liranın üzerine çıkmış oldu.

Dolar, bankalararası piyasada ve İstanbul serbest piyasasında 1 milyon 400 bin liranın üzerinde fiyatlarla güne başladı. Bankalararası piyasada 1 milyon 405 bin liralık kotasyonlar varken, İstanbul serbest piyasasında da 1 milyon 406 bin liradan dolar satılıyordu. Merkez Bankası’nın günlük dolar alım ihalelerine son verdiğini açıklamasından sonra bankalararası piyasada dolar kotasyonları 1.4 milyon lira düzeyine, serbest piyasada ise 1 milyon 399 bin liraya kadar iniş oldu.

1.430’DAN DÖNDÜ

Ancak daha sonra yeniden dolar talebinin güçlenmesi bankalararası piyasada 1 milyon 420 bin liranın üzerinde kotasyonlar görülmesini sağladı. Saat 13-14 sularında İstanbul serbest piyasasında 1 milyon 430 bin liralık kur satış değerleri ortaya çıktı. Daha sonraki saatlerde ise hem bankalararası piyasa hem de serbest piyasa yeniden gevşedi. Akşam saatlerine gelindiğinde bankalararası piyasada kotasyonlar 1 milyon 415 bin lira seviyesinde dolaşırken, İstanbul serbest piyasasında 1 milyon 415 bin lirayla 1 milyon 420 bin lira arasında satış değerleri oluştu.

İMKB de dün 17 binli puanlara kadar çekilmesine rağmen kapanışta, 18 bin puanın üzerinde kaldı. Önceki güne göre yüzde 1.99 değer kaybeden ve 18 bin 217 puandan kapanan borsada işlem hacmi 1 katrilyon 66 trilyon lira oldu.

369 puan gerileyen borsa dünkü seanslarına doğrudan satışlı başladı ve ilk seansta, kısa aralıklarla tekrarlanan tepki alımları dışında fazlaca farklı bir görüntü oluşmadı. Borsa ikinci seansta gün içindeki en düşük değer olan 17 bin 772 puana indi. Daha sonra 18 bin puana kadar süren ve kısa süreli kár satışlarıyla karşılaşsa bile daha sonra devam eden bir alım dalgası yakalayabildi. İkinci seanstaki bu gelişm esayesinde ve seansın son yarım saatindeki alımlarla kapanış 18 bin 217 puan oldu.

Hazine gergin piyasada 3.7 katrilyon borçlandı

HAZİNE’nin dün gerçekleştirdiği tahvil ihalesinde yüzde 23.72 olan bileşik faiz, bono ihalesinde yüzde 24.19’a çıktı. 525 gün vadeli TL cinsinden iskontolu devlet tahvili ihalesine 3 katrilyon 416 trilyon lira, 210 gün vadeli bono ihalesine 1 katrilyon 117 trilyon lira teklif geldi. Hazine, tahvil ihalesiyle net 2 katrilyon 33 trilyon, bono ihalesiyle net 831 trilyon lira borçlandı. Kamuya net 100 trilyon liralık bono ve 405 trilyon liralık tahvil, piyasa yapıcılarına ise net 137 trilyon liralık bono, 168 trilyon liralık tahvil satıldı. Hazine toplam 3 katrilyon 674 trilyon lira borçlandı. Bu borçlanmayla birlikte, Nisan ayında 14 katrilyon 740 trilyon lira toplam iç borç ödemesi tamamlayacak olan Hazine, kalan 5 katrilyon 601 trilyon liralık ödemesine hazırlandı. 525 günlük ihalede faiz oranı bir önceki 504 günlük ihaleye göre yaklaşık 2 puan arttı. 210 günlük ihaledeyse bir önceki benzeri ihale olan 231 günlük ihaleye göre yaklaşık bir puan arttı.

Merkez: Piyasa fazla oynak, döviz almam

MERKEZ
Bankası, dünden itibaren döviz alım ihalelerine 3 Mayıs 2004’e kadar ara verildiğini açıkladı. Merkez Bankası dün saat 10.20’de yatığı açıklamada şöyle dedi: ‘Son dönemde döviz alım ihalelerine gelen tekliflerdeki azalma ve döviz piyasasında gözlenen oynaklık nedeniyle, 27 Nisan 2004’ten başlamak üzere döviz alım ihalelerine 3 Mayıs 2004’e kadar ara verilmiştir. 30 Nisan 2004’te ilan edilecek mayıs ayı ihale programında, mayısta döviz alım ihalelerine devam edilip edilmeyeceği ve ihalelere devam edilmesi durumunda ihalelerde alımı yapılacak ihale ve opsiyon tutarları, önümüzdeki günlerde döviz piyasasında oluşacak oynaklık, döviz arz fazlası gelişmelerine ilişkin öngörülerimiz çerçevesinde ve piyasa katılımcıları ile kesintisiz devam eden iletişim sürecinde değerlendirilerek kamuoyuna açıklanacaktır.’

5.1 milyar dolar

Merkez Bankası bu yılbaşında döviz alım ihaleleri ve doğrudan yaptığı alım müdehaleleriyle piyasadan toplam 5 milyar 144 milyon dolar aldı.

Dünyada ve Türkiye’de neler oldu

FED faiz artırımı yapmadan önce dünyayı uyardı.

ABD’de faiz artırımı doları değerlendirecek.

Bunu gören yatırımcılar bütün dünyada dolar pozisyonuna dönüyor.

Türkiye’de piyasaları etkileyen olumlu gelişmeler kısa vade için bitti.

Net hata kalemindeki 1.2 milyar dolar çıkış önce hatalı yorumlandı.

Finans kesiminde pozisyonlar kapatılıyor.

Cari açığın 783 milyon dolara yükselmesi tedirgin etti.

Kur yükselişi kısmen, cari açığın yüksekliğinden kaynaklandı.

Merkez Bankası, talep artınca döviz alım ihalesini durdurdu.

Mali kurumlar, açık pozisyonlarını yine hatalı açıklamış.

Uluslararası piyasalarda doların değerlenmesi, Türkiye’de talebi artırdı.

Türkiye piyasalarında, kısa vade kárlılığı ortadan kalktı.

Kárın azalması yatırımcıların riskten kaçmalarına neden oldu."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle