GeriEkonomi Dolar 7 ayın zirvesinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar 7 ayın zirvesinde

Dolar 7 ayın zirvesinde
refid:13883022 ilişkili resim dosyası

Sabah saatlerinde sakin seyreden dolar kuru yeniden hareketlenmeye başladı. Dolar içeride 1.5365 TL ile son 7 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Dolarda dün başlayan yükseliş hareketi bugün de etkisini hissttiriyor. Yurtdışın dolar euro karşısında hızlı bir hareketle 1.37 sınırından 1.3560'a kadar geldi. Doların bu hızlı çıkışı içeride de kendini gösterdi. 

Sabah saatlerinde 1.53 TL seviyelerinde hareket eden dolar 1.5365 TL'ye kadar yükseldi. Bu seviye itibariyle doların dün ve bugünkü toplam değer artışı yüzde 1.5 oldu. Yılbaşından bu yana bakıldığında ise dolardaki artış yüzde 2.54 olarak kaydedildi.

Dolar, temmuz ayından  bu yanaki en yüksek seviyelerini test ediyor.

Uzmanlar, yurtdışındaki hareketin yanında iç gelişmelerin de TL'yi baskı altına aldığına ve doları yükselttiğine dikkat çekiyor. Dün bazı üst düzey komutanların gözaltına alınması ile başlayan tedirginlik ve erken seçime ilişkin sözler piyasadaki tansiyonu yükseltiyor. Ayrıca olası bir parti kapatma davası ile ilgili tedirginliklerin de piyasada yankı bulduğu ifade ediliyor.

ALMANYA VERİLERİ EURO'YU VURDU

Almanya'da merakla beklenen iş güveni endeksi bugün açıklandı. ancak açıklanan veriler piyasa beklentilerinin çok uzağında kaldı. Şubat ayındaki soğuk havanın inşaat ve perakende harcamalarını vurması nedeniyle iş güveni endeksi 11 aydır ilk kez düştü. Ocak ayında 95.8 olan endeks Şubat ayında 95.2'ye geriledi.

Ekonomistler endeksin 96.1'e yükselmesini bekliyordu.

Açıklanan bu olumsuz veri euro/dolar paritesinde de etkkisini hisstetirdi. Güne dolar karşısında kuvvetli başlayan euro, endeksin açıklanması ile 1.3679'dan 1.3629'a kadar geriledi. Eurodaki gerilemenin sonrasında da devam ettiği izlenirken, parite saat 14.15 itibariyle 1.3582'den el değiştirdi.  

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle