GeriEkonomi Dolar 6 ayın zirvesine çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar 6 ayın zirvesine çıktı

Dolar 6 ayın zirvesine çıktı
refid:16725065 ilişkili resim dosyası

Gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik satış eğilimi, yeni hafta başlarken doları TL karşısında son 6 ayın zirvesine taşıdı. Dolar içeride 1.59 TL'ye kadar yükseldi. Dolar geçen haftayı 1.5665 TL'den tamamlamıştı.İstanbul serbest piyasada euronun satış fiyatı ise 2,0450 lira seviyesinde bulunuyor. Euro cuma günü 2.0310 TL seviyesindeydi.

Dolardaki hareketliliği değerlendiren uzmanlar iki noktaya vurgu yapıyor. Bunlardan ilki Merkez Bankası'nın geçtiğimiz ay içerisinde sıcak paraya karşı aldığı önlemler. Bu önlemlerle birlikte hareketlenmeye başlayan dolar kuru, 1.52'li seviyelerden 1.59 TL'ye kadar geldi. Böylece son üç haftadaki yükseliş yüzde 4'e yaklaştı.
 
Doların yükselmesindeki diğer neden ise gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı başlayan satış dalgası. Özellikle cuma günü yoğunlaşan yabancı fon kaynaklı satış dalgası dolarda hızlı bir sıçramaya neden oldu. Yükselişte euro/dolar paritesindeki gerileme de etkili oldu.

Uzmanlar, gelişmekte olan ülkelerden para çıkışının bir süre daha devam edebileceğini ama bunun bir trende dönüşmesinin beklenmediğini belirtiyor.

Global Yatırım'ın raporuna göre, paritede yaşanan oynaklıklığa ek olarak MB’nin kısa vadeli faizleri düşürmesi doları yakından etkilemeye devam ediyor. Raporda, "Son haftalarda oldukça zayıf bir görümüm sergileyen TL yeni yıl ile birlikte pariteden ayrışmaya başladı. Dolar yeni haftaya 1,57’nin üstünde başlangıç yaparken ibre sırasıyla 1,59 TL ve 1,61 TL'yi işaret ediyor" denildi.

BORSA HAFTAYA DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Yeni yıla olumlu başlayan borsada cuma günkü satışlar bugün açılışta da devam ediyor. Borsa saat 12.40 itibariyle yüzde 1.28 kayıpla 67 bin 892 puana kadar geriledi. Öğleden sonra açıklanacak ABD istihdam verisinin izlendiği borsada bu saate kadar işlem hacmin düşük kalması bekleniyor.

Oyak Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Alper Erginol, bugün ve  yarın 68 bin puan seviyesinin altındaki bir kapanışın realizasyon sürecinin  başladığını netleştireceğini kaydetti. Erginol, “Avrupa tarafında çok fazla sıkıntı yaşamazsak özellikle bu  geri çekilmelerde alım yönünde takip edilebilir. Dolardaki yükseliş tamamenparite kaynaklı ama burada Merkez Bankası'nın tavır değişikliği de önemli. Merkez  Bankası faiz indirimlerine devam edecek. Merkez Bankası kısa vadede çok fazla  sıcak para girişi olsun istemiyor. Daha çok gelecek paranın doğrudan yatırım  amaçlı gelinmesini istiyor. Bunun etkilerini ilk etapta borsa da 70 binlerden, 63  binlere gelerek gördük. Orada 1 milyar doların üzerinde para çıkışı gerçekleşti.  İMKB'de olumlu beklentilerimiz devam ediyor. Geri çekilmelerde pozisyonlar artırılabilir, alım yapılabilir”  diye konuştu.

Erginol, “Döviz tarafında da çok majör hareket beklememeliyiz. Doların  1,5700 liranın üzerine çıkması bizi 1,6000 seviyelerine yaklaştırır, oradan da  kar realizasyonuna gidilebilir. Kalıcı bir hareket beklememek gerekiyor” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle