GeriEkonomi Dolar kuru 4, Euro 4.94 lirayı aştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar kuru 4, Euro 4.94 lirayı aştı

Dolar kuru 4, Euro 4.94 lirayı aştı

Dolar kuru, yeniden psikolojik seviye olan 4 TL'nin üzerini görürken, Euro kuru da 4.94 TL'yi aştı. Analistler, dolarda yaşanan küresel güçlenmenin devam etmesi durumunda, dolar/TL'de yeni rekorların gelebileceğini belirtti. Piyasalar tarafından ekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmeler izlenecek.

Son birkaç haftada yaşanan sert yükselişlerin ardından sınırlı gerileyen dolar/TL yeniden yükselişe geçti. 4 TL seviyesinin üzerini gören dolar kuru, dışarıda küresel ticaret savaşları endişeleri içeride ise makroekonomik jeopolitik ve siyasi gelişmeleri izleniyor.

İllikit piyasada rekor seviye olan 4.0375'i geçen hafta test eden dolar/TL, güne 3.9882/3.9910 seviyesinden başladı.Dolar kuru, gün içerisinde en yüksek 4.0274 seviyesini görürken, saat 14.41 itibarıyla 4.0167 TL'de hareket etti. Euro/TL ise gün içerisinde en yüksek 4.9480 TL'yi görürken şu dakikalarda 4.9357 TL'de bulunuyor.

Dolar endeksi, 89,76 seviyesinde bulunurken, euro/dolar paritesi 1.2284'de hareket ediyor.
Bankacılar TL'deki son dönemde görülen sert değer kayıplarını yüksek enflasyon, cari açık, yabancıların pozisyon azaltması, risk algısında görülen artış ve jeopolitik riskler gibi unsurların bir araya gelmesine bağlıyorlar. Bu endişelerin bir araya gelmesiyle yabancı yatırımcıların tahvil satışları hızlanmış, carry trade pozisyonlarının kapanmasının da etkisiyle TL'de negatif ayrışma belirginleşmişti.

DOLARDA YENİ REKORLAR GELİR Mİ?
Gedik Portföy, Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, "23 Mart tarihinde Asya işlemleri sırasında 4,03 seviyesini test edip 3,9850 kapanan dolar aradan geçen dokuz işlem gününde 3,94 – 4,00 bandında dalgalandı. Bugün ilk işlemlerde hem psikolojik hem teknik açıdan önemli bir direnç halini alan 4,00 hududunun geçildiğini görüyoruz" dedi.

Karayazıcı değerlendirmelerine şöyle devam etti: "23 Mart tarihinde Euro/dolar paritesi 1,2353 seviyesindeydi. Aradan geçen iki haftalık perdede parite dolar lehine hareket ederek 1,2260’a geriledi. Başka bir deyişle iki haftadır ABD para birimi dünyada yükseliyor ve bu halin güçlü biçimde yurt içine de yansıdığına şahit oluyoruz.

Dolar için 4,03 tarihi zirvede aşılacak hedef 4,12-4,15 bandı diyebilmemiz için Euro/dolar paritesinin 1,22 desteğini aşağı kırarak 1,19’a savrulması gerekiyor.
Bulmacanın TL yanına bakarsak o cephe de hareketli. Yükselen kur ve tetiklediği enflasyondan rahatsız olan ekonomi yönetimi bu cepheyi frenlemek için yeni bir paket hazırlığında. İşe yarar mı ? Faiz üzerinde geçici süre ile vergi yükünü yumuşatmaya yönelik güçlü bir hamle görürsek pekala etki gösterebilir."

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?
İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, "Sabah saatlerinden bu yana, Dolar/TL kuru 3.9855-4.0275 aralığında işlem görüyor. Şu sıralarda, 4.00 seviyesinin üzerinde olması yeni bir rekor denemesi sorusunu da gündeme getiriyor. Türkiye’ye yönelik risk algısında iyileşmenin görülmemesi, dün açıklanan Türkiye enflasyon rakamlarının piyasalardaki iyimserliği bozması, TCMB’den nisan ayında faiz artırma spekülasyonlarının gündeme gelmesi, TL’deki kırılganlığın sürmesine neden oluyor. Dolayısıyla, dolar/TL kurunda 4.00 seviyesinin altında çok kalıcı bir tablo izleyemiyoruz" dedi.
Karadağ şunları ekledi: "Dış piyasada, ABD doları açısından şanslıyız en azından çok güçlü değil. Ancak, TL’deki huzursuzluk ve gelişmekte olan ülke piyasalarındaki karışık seyir, Dolar/TL’nin yukarı yönde iştahını korumasını tetikliyor. Diğer yandan, Türkiye-İran ve Rusya arasında başlayan diyalogların henüz net bir sonucu olmasa da jeopolitik risklerin gündeme gelmesinden ötürü TL’nin de bu durumdan negatif etkilendiğini söylemek mümkün. Dolayısıyla, bu gelişmeler yakından izlenmeli.
Günün geri kalanı açısından ABD verilerini takip ediyor olacağız. Açıklanacak verilerin, ABD doları üzerinde sınırlı bir hareket yaratması beklenebilir. Bu dönemde, ABD’den açıklanan verilerin etkisi biraz arka planda kalmış durumda. Dolayısıyla, verilerin ABD doları üzerinde yeni bir sayfa açmasını beklemiyoruz. Özellikle, son günlerde ABD Başkanı D. Trump nedeniyle piyasalardaki ticaret savaşlarının gündemden gitmiyor olması fiyatlamalar üzerinde baskı kuran bir diğer etken olarak yorumlanıyor. Önümüzdeki günlerde de, ABD ‘nin Çin’e uyguladığı gümrük tarifelerinin piyasalar üzerinde nasıl bir yön oluşturacağı merak konusu. Bunun yanı sıra, Çin’in de ABD’ye karşı alacağı hamlelerde ticaret savaşlarını sıcaklığının sürmesi açısından önemli olacaktır. Ancak, bu durum global endekslerdeki risk iştahının da zayıf kalmasına neden olduğu için dolar/TL kurunda bir süre daha yukarı yönde tepkilerin sürmesi beklenebilir.
Dolar/TL kuru 4.00 seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe yeni rekor denemelerine açık olabileceğini uyarmakta fayda var. Ancak, belli direnç noktalarından düzeltme hareketlerinin gelebileceğini de unutmamak lazım. Genel resimde, kurdaki oynaklık sürüyor."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle