Dolar 3.54 TL seviyesini gördü

Hürriyet Haber
06.06.2017 - 09:51 | Son Güncelleme:

Dolar fiyatlarında zayıf seyir sürerken, uzmanlar kurda 3.50'nin aşağısında kalıcı bir seyir öngörmüyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Haziran'dan sonra seri faiz artırım ihtimalini neredeyse ortadan kaldıran gelişmelerle dolar zayıf seyrini sürdürürken, düşüş hareketinin tepkisi olarak dolar kuru bugün en yüksek 3.5428 seviyesini görürken, saat 13.25 itibarıyla 3.5390 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL ise aynı dakikalarda 3.9796 seviyesindeydi. Euro/Dolar yüzde 0,07 düşüşle 1.1246 seviyesinde işlem görüyor

ABD'den gelen başta tarım dışı istihdam olmak üzere veriler, Avrupa Merkez Bankası'ndan beklenen adımlar ve ABD'de iç siyasi gelişmeler doları küresel bazda baskılamayı sürdürüyor. Dolar/TL dün en son 19 Aralık'ta gördüğü 3.50'nin altını test ettikten sonra günü 3.53 civarında tamamlamıştı.

DOLARDA YÖN NERESİ?

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Güniçi işlemlerde bazı EM para birimlerinin USD karşısında negatif seyrettiği gözlenmektedir. ZAR %1,3 değer kaybederek negatif yönde ayrışırken, TRY ve PHP onu %0,4 değer kaybıyla takip etmektedir. MXN’de de %0,3’lük gerileme söz konusudur. DXY’nin stabil seyrettiği ve önemli bir veri akışının olmadığı bugünde, ZAR hareketi de biraz TRY’yi olumsuz etkilemiş olabilir" dedi.

Erkan değerlendirmelerine şöyle devam etti: "USDTRY geçtiğimiz haftadan beri süregelen gerileme hareketine dün de beklentiler doğrultusunda gelen enflasyon verileri ve olumsuz ABD verileri çerçevesinde de devam etse de 3,50 altında kalıcılık sağlayamamıştır. Güncel hareket alanı itibariyle 3,54’e kadar bu düşüş hareketinin tepkisi olarak değerlendirilebilecek mevcut hareketlenme 3,54 üzerinde ise TRY aleyhine bir piyasa eğiliminin oluşmasına neden olacaktır. Küresel piyasalar daha çok Perşembe gününe odaklanmıştır. ECB’den gelebilecek söylem değişikliği, İngiltere seçimlerinden çıkacak sonucun belirsizliği ve eski FBI Başkanı Comey’nin Perşembe Trump’ı sıkıntıya sokabilecek bir ifade verme ihtimali risk iştahı üzerinde olumsuz etki yaratmakta, hisse senetleri ve EM piyasaları gerilerken, altın, JPY ve tahviller değer kazanmaktadır.

AOFM %12 sınırında, dün açıklanan enflasyon verisinden sonra TCMB biraz AFOM’yi %11,75’e doğru aşağı çekebilir. Kısa vadede enflasyondaki gerileme ve çift haneli faizler kapsamında TRY adına fiyat istikrarı korunabilir, ancak kurda 3.50'nin aşağısında kalıcı bir seyir öngörmüyorum, inişli çıkışlı bir konjonktür var. Daha aşağısı için yeni bir katalizöre ihtiyaç var."

 

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı