GeriEkonomi Dolar 3.53 seviyesinde işlem görüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar 3.53 seviyesinde işlem görüyor

Dolar 3.53 seviyesinde işlem görüyor

ABD Merkez Bankası'nın bilanço küçültme kararı sonrası dolarda küresel değerlenmeye paralel yükselen kur bu sabah 3.53 civarında seyrederken, dış piyasalardaki gelişmeler izleniyor.

Dün saat 17.35'te 3.5211/3.5221 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah güne 3.53 sınırında işlem gördü. Dolar kuru saat 9.33 itibarıyla 3.5235 seviyesinden işlem görürken, euro/TL aynı dakikalarda 3.9299 seviyesinde işlem gördü. Euro/dolar ise 1.1154 seviyesindeydi.

GÜNÜN ÖNEMLİ VERİLERİ

Yurt içinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, yurt dışında saat 12.00'de Euro bölgesi TÜFE, saat 15.30'da ABD yeni konut inşaatları ve inşaat ruhsatları, saat 17.00'de ise ABD Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

'SIKI DURUŞ SÜRECEK' MESAJI

Fed önceki dün sonlanan iki günlük toplantısında faizleri bu yıl ikinci kez artırırken, elindeki tahvil miktarını da bu yıl içerisinde azaltmaya başlayacağını açıklayarak büyüyen ABD ekonomisi ve güçlenen istihdam piyasasına güven duyduğu sinyalini verdi.

Fed'in hemen ardından dün TCMB de faiz kararını açıkladı. TCMB beklendiği üzere kısa vadeli faizleri değiştirmezken, enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun sürdürüleceğini belirtti.

Karar TL varlıkları destekleyici bir unsur olarak değerlendirilse de gelişmekte olan piyasalardaki genel eğilimin etkisini azaltamadı. Piyasalar sıkı duruşunu koruyacağını belirten TCMB'nin likidite kompozisyonu ve ortalama fonlama maliyetinin nasıl şekilleneceğini izleyecek.

Fed 4.2 trilyon dolarlık Hazine tahvili ve mortgage destekli tahvil portföyünü azaltmak konusunda da ilk net çizelgeyi verdi. Bilançosunda normalleşmeye bu yıl başlayacak olan Fed, kademeli olarak hızını artıracak. Planda bilançonun toplamda ne kadar azaltılacağı konusunda net bir rakam verilmedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle