GeriEkonomi Dolarda sert hareket / (Dolar ne kadar oldu?)
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolarda sert hareket / (Dolar ne kadar oldu?)

Dolarda sert hareket / (Dolar ne kadar oldu?)

Dolar/TL risk iştahındaki bozulma ve Elitaş'ın TCMB'den "radikal faiz indirimi" istemesi ardından 2.85'in üzerini gördü .

Dolar/TL, küresel risk iştahındaki bozulma ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın TCMB'nin faiz oranlarını "radikal" şekilde düşürmesi gerektiğini söylemesinin Merkez Bankası üzerindeki siyasi baskının bir göstergesi olarak algılanması sonrası 2.85'i aştı.

Güne 2.83'lü seviyelerde başlayan dolar/TL 2.8535'e kadar yükseldikten sonra TSİ 1137'de 2.8489/2.8503 seviyesinde işlem görüyor.

Hollanda da bulunan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, BloombergHT'nin internet sitesinde yer alan açıklamalarında, "Merkez Bankası'nın, iş adamının önünü açmak için faiz oranlarını radikal bir şekilde düşürerek, dünyada yaşanan olumsuzluğu fırsata çevirmesinin tam zamanıdır" dedi.

Cuma günü Türkiye için kredi notu değerlendirmesi yayımlaması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Moody's ise yavaşlayan ekonomi ve artan fonlama maliyetlerinin etkisiyle Türk bankacılık sisteminin görünümünün negatif olduğunu belirtti.

Bir bankanın döviz masası yetkilisi, "Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bir satış baskısı var. Ekonomi bakanın radikal faiz indirimi isteğinin eklenmesi bir de aynı anda Moody's'den gelen açıklamalar hepsi bir arada kurda sert bir harekete neden oldu. İlk tepki ardından biraz toparlanma da görüyoruz" dedi.

Piyasalarda yakından takip edilen bir başka konu ise Merkez Bankası atamaları ve atamaların hemen ardından alınacak faiz kararı olmaya devam ediyor.

TCMB Başkanı Erdem Başçı dahil yedi üyeden oluşan Para Politikası Kurulu'ndaki üyelerden beşinin beş yıllık görev süresi bu yıl içinde dolacak olması nedeniyle göreve yeni dönemde kimin geleceği piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Başçı'nın görev süresi ise 19 Nisan'da sona eriyor. Piyasalar bugünkü enflasyon verilerinin de desteğiyle TCMB'nin faiz koridorunun üst bandında yeni TCMB Başkanı kim olursa olsun 20 Nisan'da bir indirim olacağını öngörüyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle