GeriEkonomi Dolar 1 milyon 430 bini görüp, döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar 1 milyon 430 bini görüp, döndü

Dolar kuru bankalararası piyasada 1 milyon 430 bin liraya kadar düştükten sonra, alımlarla 1 milyon 464 bin liradan kapandı. Gün içindeki yükselişe rağmen kur 14 bin lira geriledi. Beş günde yüzde 21 prim yapan borsa ise dün kár satışlarıyla 468 puan gerileyip 11.794 puandan kapandı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), beş günde yüzde 20.6 primi yeterli gördü, dün kár satışlarıyla yüzde 3.82 gevşeyip 11.794 puandan kapandı. Dolardaki düşüş sürerken, Hazine Müsteşarlığı, yurtiçinde net 1.3 katrilyon, yurdışında 500 milyon dolar olmak üzere iki ayrı ihaleyle toplam 1 milyar 388 milyon dolar düzeyinde borçlandı.

Önceki gün 1 milyon 478 bin liradan kapanan dolar, dün 1 milyon 464 bin liraya indi. Dün sabah saatlerinde bankalararası döviz piyasasında 1 milyon 430 bin liraya kadar inen dolar bu seviyeden gelen alımlarla öğleden sonra yükselerek 1 milyon 464 bin liradan kapandı.

Dolar kurunda 1 milyon 430 bin liralık seviyenin görülmesinden sonra başlayan alımlar piyasada, bazı bankaların ‘hazır düşmüşken’ açık kapatma isteklerinden kaynaklanmış olabileceği şeklinde yorumlandı. Dolar kurundaki alışların, ‘kurun kısa sürede hızlı düşmesi’ nedeniyle örtülü bir Merkez Bankası müdahalesi olabileceği de ileri sürüldü.

Dün bankalara, ihracatçıların yüklü miktarlarda dolar satmaları halinde kaç liradan alınacağını, ‘yoğun’ şekilde sormaya başladıkları öğrenildi. İhracatçı şirketlerin, Türk Lirası'na karşı güvensizlik nedeniyle ellerindeki dövizi tutmayı tercih ettikleri biliniyordu.

Dün kurun 1 milyon 430 bin liraya geldiği dakikalarda, kur artışından sağladığı kárdan daha fazla zarar etmek istemeyen şirketlerin satış amaçlı olarak piyasaya girme niyetlerini göstermeleri, kısa süre için kurun 1.4 milyonun altına inmesi ihtimalini gündeme getirdi. Dolar kurunun, 1 milyon 430 bin liradan yükselişe geçmesi üzerine piyasa kısa süre için kurun 1 milyon 430 bin lirayla 1 milyon 480 bin lira arasında hareket etme ihtimalinin bulunduğunu düşünmeye başladı. Diğer taraftan, enflasyon oranının yüksek olması nedeniyle son günlerde Merkez Bankası'nın faiz indirmesi üzerinde fazla durmayan piyasalar, bu hafta başından itibaren Merkez'i yeniden faiz operasyonu açısından izlemeye aldılar.

BORSAYI SİLKELEDİLER

Borsadaki hızlı artış sırasında adı geçen ve yurtıdışındaki fonlarını da kullandıkları belirtilen spekülatörler dün satışa geçtiler. Dün ilk seansta 12.438 puana kadar çıkan İMKB-100 Endeksi bu seviyeden sonra kár amaçlı satışlarla gevşedi. İlk seans 12.234 puandan 559 trilyonliralık işlem hacmiyle kapandı. İkinci seans büyük kısmında satışlara rağmen 12 bin puanın üzerinde direnmeye çalışan borsa, son bir saatte 12 bin puandaki ısrarından vazgeçti. İMKB-100 Endeksi 468 puan kayıpla 11.794 puandan kapandı.

Boyner: Merkez Bankası başarılı

Merkez Bankası'nın, son günlerde piyasalarda aldığı pozisyonu ‘‘son derece başarılı’’ olarak nitelendiren Boyner Holding İcra Kurulu Başkanı Cem Boyner, şöyle konuştu: ‘‘Ben sık sık, dolarda bir düşüş başladığında Merkez Bankası'nın buna müdahale etmemesi gerektiğini söylüyordum. Bugün, Merkez Bankası gerçekten böyle yapıyor ve dolar serbest düşüyor.’’

Hazine'ye dışarda 500 milyon dolar içerde 1.3 katrilyon

Hazine Müsteşarlığı dün iki ayrı ihaleden başarıyla çıktı. Hazine iç piyasadan 1.3 katrilyon lira borçlanırken, dış piyasadan da 500 milyon dolar borçlandı. İç piyasalarda gerçekleştirilen 217 gün (7 ay) vadeli iç borçlanma ihalesine 2 katrilyon 238 trilyon liralık teklife karşılık net 1 katrilyon 305 trilyon liralık satış yapıldı. Bu ihalede gerçekleşen yıllık bileşik faiz oranı yüzde 74.48 oldu. İhalede gerçekleşen faiz oranı ile Hazine Müsteşarlığı, geçen Mayıs ayından sonra ilk defa altı aydan daha uzun vadeli borçlanmada yüzde 80'in altına indi.

Ayrıca dün Hazine, beş yıl vadeli ve yıllık yüzde 11,375 kupon ödemeli 500 milyon dolar tutarındaki uluslararası tahvil ihracını da tamamladı. Bu yıl gerçekleştirilen 4'üncü tahvil ihracında Hazine'nin dolar tahvilinden satın alanlar yüzde 11.5 oranında getir elde edecekler. Dün tamamlanan satışın geliri 27 Kasım'da hesaplara girecek. Hazine satış ile ilgili açıklamasında, tahvilin yüzde 80'inin yarısının ABD, yarısının da Avrupa'da, geriye kalan yüzde 20'sinin ise Türkiye'de satıldığını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle