GeriEkonomi Dolar, 1.78 liraya kadar geriledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar, 1.78 liraya kadar geriledi

Dolar, 1.78 liraya kadar geriledi
refid:19083282 ilişkili resim dosyası

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve içerde Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısına yönelik beklentilerle dolarda düşüş dün hızlanarak devam etti ve 1.80 liranın altına da inerek dolar 1.78 lirayı gördü.

Haftaya 1.83 liradan başlayan dolar gelişen piyasalarda yaşanan hareketlilikle birlikte sakin bir seyir içine girerken önceki gün Merkez Bankası’nın açıklamasıyla sert düşüş gündeme geldi. Merkez Bankası bugün yapacağı toplantıda Türk Lirası’nın değerini önemli ölçüde güçlendirecek fiyat istikrarı, faiz politikası, döviz rezerv politikası, zorunlu karşılık politikası ve finansal istikrardan oluşan beş maddeli bir eylem planı açıklayacak.
Gelişen piyasalar
Bu beklenti iki gün boyunca döviz piyasasında satış baskısı yaratırken, gelişen ülke para birimlerinin de değer kazanmasıyla güç bulan dolar, TL karşısında 1.80 liranın altına geriledi. Güne 1.8086 liradan başlayan dolar günün ikinci yarısında 1.80 liranın altına geriledi. Böylece dolar 1 ay sonra ilk kez 1.80 liranın altına gerilemiş oldu.
Gün sonuna doğru satışların devam ettiği döviz piyasasında dolar en düşük 1.7875 liraya kadar gerileyerek 1 ay sonra ilk kez bu düzeyden işlem gördü. Bankalararası piyasada bugün valörlüde 1.7830 liradan işlem gören dolar gün sonunda serbest piyasada 1.8030 liradan kapanış gerçekleştirdi. Öte yandan Merkez Bankası dün en fazla 50 milyon dolar olarak açtığı döviz satım ihalesine, 125 milyon dolarlık teklif geldi. 50 milyon dolarlık satışın gerçekleştirildiği ihalede, ortalama fiyat 1.7974 lira oldu.

Faiz yüzde 10’a dayandı

BONO faizleri dün yüzde 10 sınırına kadar çıktı. Fonlama maliyetindeki artışla birlikte yükselişe geçen bono faizi dün de yükselişini sürdürdü. Güne yüzde 9.38 seviyesinden başlayan gösterge kağıdın bileşik faizi yüzde 9.94’e kadar yükseldi. Bir bankacı, “Piyasa artık likiditeye çok bağımlı. Bundan sonra likitidenin piyasada ana belirleyici olacağı aşikar. Bu etki önümüzdeki günlerde artarak devam edecek” yorumunu yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle