GeriEkonomi Dolar 1.30’un altına indi gözler Merkez’e döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolar 1.30’un altına indi gözler Merkez’e döndü

Serbest piyasada dolar 2002 Nisan ayından buyana ilk kez 1.30 YTL seviyesinin altına geriledi. ABD’nin dış ticaret ve cari açıklarının endişe konusu olmaya devam etmesiyle Euro/dolar paritesinin Euro lehine güçlenmesi liranın bankalararası piyasada daha da değerlenmesine ve doların 1.30 YTL’nin altında işlem görmesine neden oldu.

Merkez Bankası gösterge dolar alış/satış kurlarını 1.2905/1.2967 olarak ilan ederken, bankalararası kotasyonda da en iyi dolar 1.2950/60 YTL’den işlem gördü.

1.73’Ü GÖRMÜŞTÜ:

Serbest piyasada 16 Nisan 2002 tarihinde 1.2900 YTL seviyesini gören dolar, bu tarihten sonra serbest piyasada ilk kez 1.300’ün altına gerileyerek alışta 1.2930 satışta ise 1.2980 YTL oldu. Dolar 25 Mart 2003 tarihinde ise 1.7300 YTL seviyesine kadar yükselmişti.

FED’İN MESAJI GEVŞETTİ:

Piyasada önceki güne kadar ABD tüketici fiyat endeksi ve FED’in 1-2 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği toplantının tutanağından çıkacak sonucun tedirginliği yaşanıyordu. Ancak dün ABD’de açıklanan enfasyon datasının beklentiler dahilinde gelmesi ve FED’in toplantı tutanaklarından faiz artırımlarının hızlanacağı yönünde bir mesaj verilmemesi doların serbest piyasada gevşemesinde büyük etken oldu. Akbank Hazine Döviz Masası Baş Dealer’ı Esra Peker, ‘Düne kadar FED’in toplantı tutanaklarında faiz artırımlarının daha hızlı olabileceğine yönelik mesaj çıkarsa endişesi vardı. Ancak ne ABD’deki enflasyon datası ne de FED tutanaklarından endişe verici ve paritede oynama yaratacak bir sonuç çıkmadı’ dedi. Peker, ayrıca önceki gün Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ında IMF ile yeni stand-by konusunda yaptığı olumlu açıklamalarında doların gevşemesinde etkili oldu.

DÖVİZ BOZDURUYORLAR:

Global Yatırım Hazine Müdürü Abdullah Kunt ise dolardaki düşüşün birkaç nedenden kaynaklandığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: ‘Yurtdışındaki pariteden kaynaklanan hareketle dolar, Euro karşısında ve diğer para birimleri karşında değer kaybetmeye devam ediyor. Yatırımcılar Türkiye kağıdını alabilmek için döviz bozduruyorlar. Ayrıca vergi ödemeleri yaklaşıyor.’

YTL TAHVİLİNE İLGİ:

Avrupa’daki yerleşik yabancı bankaların YTL cinsinden faizli tahvil ihraçları yaptığını ve bu ihraçlara olan ilgiyi anımsatan Kunt, yatırımcıların bu tahvilleri alabilmek için Türkiye’de dolar satıp YTL aldıklarını ifade etti. Düşüşün bir süre daha devam edebileceğine dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle