GeriEkonomi Dolandrıcılığı tespit eden yazılım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolandrıcılığı tespit eden yazılım

Dolandrıcılığı tespit eden yazılım
refid:13133056 ilişkili resim dosyası

Bilgi teknolojisi alanında sistem entegrasyonu ve danışmanlık vereb Komtaş Bilgi Yönetimi, milyonlarca hatta milyarlarca veri arasından çok önemli ayrıntıların incelenerek, yorumlanmasını ve birimlere raporlanmasını sağlayan iş güvenliği platformun yeni sürümünü iş dünyası ile tanıştırdı.

Analiz ve raporlama kabiliyetiyle özellikle dolandırıcılık ve kara para aklamaya yönelik faaliyetlerin tespiti ve önlenmesinde kullanılan ACL AuditExchange 2 iş güvenliği platformu, web tabanlı oluşuyla da ekip üyelerinin fiziksel uzaklık problemini ortadan kaldırmakta, birimler arası iletişim sağlayarak analitik incelemelerin kuruma katkısını sağlamak üzere yepyeni açılımlar getiriyor.
 
Etkin bir kimlik kontrolü sağlıyor

Komtaş Bilgi Yönetimi İş Çözümleri Direktörü Kürşat Taşkın, ACL AuditExchange 2’nin artık sadece denetimle kısıtlı kalmadığını ve aynı zamanda mali suçların önlenmesinde etkin olarak kullanıldığını söyledi. 

Yapılan her işlem ve başvuruda getirilen kimlik tespit zorunluluğu aşamasında, bilerek veya bilmeyerek kimlik bilgilerinde meydana gelebilecek değişikliklerle sistemin yanıltılabildiğini, dolayısıyla uluslararası çapta geçerliliği olan kara listelerden kontrolün zorlaştırılarak sonuç alınamadığını belirten Komtaş Bilgi Yönetimi İş Çözümleri Direktörü Kürşat Taşkın, ACL Audit Exchange 2 ile kimlik bilgilerinde meydana gelebilecek varyasyonlara rağmen etkin arama ve eşleşme yapılabildiğini söyledi. Kürşat Taşkın, bu işlem sırasında her başvuruda aynı aile bireyi, aynı kurum çalışanı, aynı adreste oturan gibi sistem içinde açıklama alanlarında kalan gizli ilişkilerin de ortaya çıkarılabildiğini belirtti. Suç parası aklamayı önlemede en önemli aşamalardan biri olan şüpheli işlemlerin tespitinde de, yapılan tüm işlemlerin gözlem altında tutularak önceden belirlenmiş senaryolar çerçevesinde analiz edildiğini ve ilgili tüm birimlere gerekli uyarıların zamanında yapıldığını belirten Taşkın, dolandırıcılığı önlemede sunulan çözümlerin üç aşamasını şöyle sıraladı:

“Dolandırıcılığı önlemede üç aşamada çözüm sunuyoruz. Bu aşamalar, sistem içi açıkların tespit edilmesi, bu açıklara kontrol noktalarının konulması, olaylar gerçekleşirken yapılacak birtakım hızlı ve basit kontroller ile çoğu zaman anlık veriler üzerinden görülemeyen ancak belli bir veri birikimi ile ortaya çıkabilecek dolandırıcılık aktivitelerinin tespiti için yapılacak daha geniş kapsamlı veri analizi aşamalarıdır.”

Sahtekârlar başvuru sırasında kendini ele veriyor

Kredi kartı sahteciliği ve dolandırıcılık amacıyla yapılan başvuruların, başvuru esnasında daha kolay tespit edildiğini belirten Kürşat Taşkın, çalıntı veya kopyalama şeklinde yapılan dolandırıcılıkların ise işlem gerçekleşirken ve işlem gerçekleştikten sonraki aşamalarda yapılacak etkin analiz ve kontrollerle engellenebildiğini söyledi. ACL AuditExchange 2 iş güvenliği platformu sayesinde hem kredi kartı başvurusu sırasında hem de sonrasında çalıntı ve kopyalama yoluyla yapılabilecek suistimal ve dolandırıcılıkların büyük oranda tespit edilebildiğini belirten Komtaş Bilgi Yönetimi İş Çözümleri Direktörü Kürşat Taşkın şöyle dedi:

“Başvuru esnasında etkin bir tarama, eşleştirme, ilişkilendirme yapılarak suiistimal ve dolandırıcılıklar büyük oranda tespit ediliyor. Başvurunun ardından kredi kartının doğru kişiye ulaşıp ulaşmadığının kontrol edilmesi ve güvenilir ulaşım yollarının oluşturulması, henüz işlemler gerçekleşmeden olası suiistimal ve dolandırıcılıkların engellenmesi açısından önem taşıyor. Çalıntı, kopyalama gibi üçüncü şahıslar tarafından yapılan suiistimal ve dolandırıcılıkların engellenmesi, ancak işlemler sırasında gerekli denetimlerin yapılması ve işlemler gerçekleştikten sonra yapılacak analizlerle mümkün oluyor. Bu noktada bankanın müşterisini çok iyi tanıması gerekiyor. Başvuru sırası ve sonrasında müşteri profilinin sürekli gözden geçirilmesi, müşterinin yapmış olduğu harcamaların limitlerinin tespiti, genelde ne tarz harcamalarda kredi kartı kullandığı, nerelerde harcama yaptığı gibi müşteri profilini oluşturan özelliklerin belirlenmesi çok önemli. Harcamaların müşteri profili dışında gerçekleşmesi durumunda ise onay öncesi mutabakat sağlanması ve harcamalar üzerinde işlemler sonrası da analizler yapılması suiistimal ve dolandırıcılıkları önleyebiliyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle