Dökülmeyen kaşık yaptılar

Ahmet CAN/MOUNTAIN VIEW
19.05.2017 - 21:22 | Son Güncelleme:

Google, geliştiricilere ve iş ortaklarına yönelik düzenlediği teknoloji etkinliği Google I/O’da engellileri de unutmadı. Uzun zamandan beri prototip olarak tasarlanan ‘Liftware’ adındaki akıllı kaşık modeli ilk kez kullanıcılara sunuldu. Model, parkinson hastalarının kaşıklarındakini dökmemelerini sağlıyor.

TEKNOLOJİ, engelliler ve rahatsızlığı olan kişilerin dezavantajlarını avantaja çevirmek için önemli fırsatlar barındırıyor. Bunların en iyi örneklerini teknoloji devi Google’ın dünya çapındaki geliştiriciler ve iş ortakları için düzenlediği Google I/O etkinliğinde gördük. Daha önce birçok kez hazırlanan prototiple test edilen akıllı kaşık modeli ilk kez kullanıcılara tanıtıldı. Google’ın 2014 yılında satın aldığı Liftware adındaki girişimin geliştirdiği model, parkinson, kas ve eklem rahatsızlıkları için geliştirildi. Artık satışa hazırlanan Liftware’i ilk kez test etme şansı yakaladık. Sıradan kaşık modellerine göre biraz daha kalın bir yapıda olan akıllı kaşığın içinde bir hareket sensörü bulunuyor. Bu sensör sayesinde kaşığın pozisyonu algılanıyor. İçinde bulunan elektrikli motorlarla kaşığın pozisyonuna göre kaşığın uç tarafı hareket ettiriliyor. Örneğin; elini bükemeyen bir hasta, kaşığı ağzına götürürken kaşık dik tutsa bile içindeki yemek dökülmüyor. Bu yüzden hastaların birini ihtiyaç duymadan yemek yiyebilmesi amaçlanıyor. Liftware için aslından bir kaşık desek de daha fazlasını da yapabiliyor. Ucu kolaylıkla değiştirilen model, çatala da dönüşebiliyor. Hatta sadece yiyecek için değil, çizim, resim ve makyaj fırçaları da Liftware’e kolaylıkla monte edilebiliyor. Bu modelin satış fiyatı 195 dolardan başlıyor.

İŞARET DİLİNE ÇEVİRİYOR

Google I/O’da engelliler için geliştirilen yazılımlar da standlardaki yerini aldı. Dikkat çekenlerden biri Google’ın anlık mesajlaşma platformu Hangouts’ta işaret dili çevirmeninin kullanılmasıydı. Duyma engelli bir kişiyle sesli olarak ‘Hangouts’ üzerinden konuşmaya başladığınızda söylediğiniz harfler grafiksel olarak işaret diline çevriliyor. Bu da işaret dili bilmeyenlerin duyma engellilerle iletişime geçebilmesini sağlıyor. İşitme engelliler için geliştirilen diğer bir servis ise ‘WalkyTalky’ oldu. Görme engellilerin yürüyüş yapabilmesini kolaylaştırmak için yola çıkılan WalkyTalky, eller serbest olarak kullanılıyor. Gidilecek varış noktası belirlendikten sonra sesli olarak yönlendirme yapan uygulama, hassas kavşak algılaması sayesinde görme engellilere yardımcı olmayı amaçlıyor.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı