GeriEkonomi Doğuş’u Volkswagen’e sorduk Çin yerine Türkiye’yi seçtik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğuş’u Volkswagen’e sorduk Çin yerine Türkiye’yi seçtik

Doğuş’u Volkswagen’e sorduk Çin yerine Türkiye’yi seçtik
refid:4917027 ilişkili resim dosyası

Dünyanın önde gelen treyler üreticilerinden Krone’nin Başkanı Dr. Bernard Krone, 100 yıllık tarihlerinin en büyük yatırımı için Çin yerine Türkiye’yi seçtiklerini belirterek, "İlk kez bir ortaklık kurmamız nedeniyle Doğuş Grubu’nu çok iyi araştırdık. Scania ve Volkswagen’in üst yönetimleri Türkiye’de daha iyi bir ortak bulamayacağımızı söylediler. Doğuş ile gurur duymalısınız" dedi.

ALMAN treyler ve tarım makineleri üreticisi Krone’nin Başkanı Dr. Bernard Krone, 100 yıllık tarihlerinin bir kalemdeki en büyük yatırımı için Türkiye’yi seçtiklerini belirterek, "Türkiye’de fabrika kurmamızın nedeni düşük işçi ve üretim maliyetleri değil. Türkiye’ye, bu büyük ülkeye inanıyoruz. Bu ülkenin politikacılarına ve ortağımız Doğuş Grubu’na güveniyoruz. Bu yatırıma karar vermemizdeki en önemli nedenlerden biri güçlü ortağımızdır" dedi. Doğuş Grubu ile ortaklıklarının kendileri için bir ilk olacağını söyleyen Krone, "Doğuş Grubu ile ortaklık kararı almadan önce yönetim kurulumuz detaylı bir çalışma yaptı. Doğuş Grubu’nu çok dikkatli bir şekilde inceleyip, araştırdığımızı söyleyebilirim. Doğuş Grubu ile çalışanlardan aldığımız bütün yanıtlar muhteşemdi. Böyle bir gruba sahip olduğunuz için gurur duymalısınız" diye konuştu.

’DOĞUŞ’TAN İYİSİ YOK’ DEDİLER: Krone, Doğuş Grubu ile 3 yıldır birlikte çalıştıklarına işaret ederek, şunları söyledi: "Doğuş Grubu ile çok iyi bir deneyimimiz oldu. Doğuş Grubu hakkında bilgi almak için Scania’nın yanı sıra Volkswagen Grubu’nun üst yönetimiyle konuştuk. Ve bize Türkiye’de Doğuş’tan daha iyi bir ortak bulamayacağımızı söylediler. Bu yatırımı gerçekleştirmemiz için gerekli bilgi birikimine sahip olan Doğuş Grubu ülkeyi ve pazarı iyi tanıyor, fabrika kurmak için en doğru yerin neresi olacağını iyi biliyor. Grup, nereden en kolay ihracat yapabileceğimizi ve doğru insanları nereden bulabileceğimizi biliyor. Biz de Doğuş gibi çok iyi yapılanmış bir grubun sahip olduğu ’know-how’ sayesinde Türkiye’de işlerin nasıl yürüdüğünü en kısa zamanda öğreneceğimize inanıyoruz."

ÇİN VE HİNDİSTAN’A GİDİYORLAR: Krone, 2005-2006 mali yılı cirolarının 970 milyon Euro’yu bulduğunu belirterek, "Bizim gibi Avrupa’daki orta ölçekli birçok firma yatırım için Çin ve Hindistan’a gidiyor. Biz ise bunu kesinlikle yapmamaya karar verdik. Türkiye gibi bir ülkeye yatırım yapmayı seçtik. Çünkü biliyoruz ki Türkiye’de çok yapılanmış bir sistem var. Sosyal sisteminiz çok iyi. Politikadan bahsetmek istemiyorum ama politikacılarınız iyi" dedi. Yatırım miktarını kesin olarak söylemek için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu ifade eden Krone, "Ama bu büyük bir yatırım. Bizim 100 yıllık tarihimizde bir defada yaptığımız en büyük yatırım olacak. Çünkü sıfırdan bir fabrika kuruyoruz. Almanya ve Danimarka’daki tesislerimizin bugünkü konumlarına gelmeleri yılları aldı. Bu tesisleri paramız oldukça yavaş yavaş geliştirdik" dedi.

MARMARA OLACAK, KARAR DOĞUŞ’UN: Lojistik avantajından dolayı fabrika için Marmara Bölgesi’nde yer aradıklaranı söyleyen Krone, "Doğuş ve biz çalışma gruplarını oluşturduk. Türkiye’de tedarikçilerle görüşüyoruz. Yatırım için şehir arıyoruz. Her seçeneği değerlendiriyoruz. Yatırımın nerede olacağına ağırlıklı olarak ortağımız Doğuş karar verecek. Almanya’da olsa bunu biz yapardık. Yeterli paramız olmadığı için değil, işte bu yüzden Türkiye’de bir ortak bulduk. Doğuş’un parası olmadan bu işi yapabiliriz, ama tecrübesi olmadan yapamayız" diye konuştu.

Türkiye’den Almanya dahil tüm dünyaya ihraç edeceğiz

ÜRETİMİN ilk etapta 5 bin adet olacağını ve bu rakamın 10 bine çıkacağını söyleyen Bernard Krone, "Sadece treyler değil, aynı zamanda tarım makineleri üretimi yapacağız. Türkiye’de üretip uluslararası pazarlara ihraç edeceğiz. Treyler için de aynı şehirde, aynı fabrikada ve aynı boya atölyesinde üretim yapacağız. Ama üretilecek bu treylerin sadece bir kısmı Türkiye pazarına yönelik olacak. Üretimin büyük bölümü ise aralarında Almanya’nın da bulunduğu pazarlara ihraç edilecek" dedi.

Kadınlar ’treyler’ giydi

ALMANYA’daki Werlte fabrikasında Krone tarafından düzenlenen ve 17 ülkeden 70 basın mensubunun katıldığı organizasyonda ilginç bir moda etkinliği de yapıldı. Treylerlerin üretiminde kullanılan branda ve çeşitli ipler kullanılarak tasarlanan kıyafetler, mankenler tarafından bir defileyle tanıtıldı.

Tanışmamız Marshall yardımına dayanıyor

TÜRKİYE’nin en eski pazarlarından biri olduğunu söyleyen Bernard Krone, "Türkiye’ye tarım makineleri ihracatımız 1950’lerin başlarına dayanıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki Marshall yardımından Türkiye de yararlandı. O dönemde Türkiye ve Almanya’nın kısmen de olsa iyi ilişkileri vardı. İki ülke de bu yardımdan yararlandı. Büyükbabam ve babam birçok makineyi Türkiye’ye ihraç etti" dedi.

Almanya’daki Türk çalışanları getiririz

TÜRKİYE’de uygun altyapı ve Krone’yi başarıya ulaştıracak insanları biran önce bulmak istediklerini belirten Bernard Krone, "Unutmayalım ki milyonlarca Türk Almanya’da çalışıyor. Bizim fabrikamızda da 1970’lerden beri birçok Türk çalışıyor. Firmamızın ikinci jenerasyonundan beri Türklerle çalışıyoruz. Bu yüzden bir süreliğine Almanya’daki Türk çalışanlarınızı Türkiye’ye getirebilmek gibi bir avantajımız var. Türkiye’deki yeni fabrikada yeni çalışanlarımıza üretim süreçleri hakkında bilgi ve eğitim vererek, oradaki ekibe yardımcı olacaklar" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle