GeriEkonomi Doğuş internet pazarında küçülüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğuş internet pazarında küçülüyor

Doğuş Grubu, yeniden yapılanma stratejisi doğrultusunda bireysel internet sektöründen çekilme kararı aldı. Yapılan anlaşmayla İxir aboneleri, Superonline altyapısından hizmet alacaklar.

Grubun internet servis sağlayıcısı İxir`in aboneleri, Superonline altyapısından hizmet alacak. Konuyla ilgili anlaşma İxir Genel Müdürü Cenk Serdar ve Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal`ın katıldığı basın toplantısıyla duyuruldu.

İxir`in ortakları arasında Garanti Bankası ve Doğuş Holding gibi Doğuş Grubu şirketleri bulunuyor.

Superonline`nın ortakları ise Yapı Kredi Bankası, Çukurova, Turkcell ve Sonera`dan oluşuyor.

İxir Genel Müdürü Cenk Serdar, hazırladıkları geçiş planı çerçevesinde, 2 aylık bir süreçte Superonline`a geçiş işlemlerini tamamlamış olacaklarını vurgularken, Doğuş Grubu`na ait İxir markasının ise başka alanlarda kullanılabileceğini bildirdi.

Türkiye`de çok sayıda şirketin rekabet içinde olduğu internet sektöründe, yeniden yapılanma ve konsolidasyon (birleşme) yaşanmaya başladığına dikkati çeken Serdar, sektörde krizler, durgunluk, çok fazla oyuncu bulunması, yoğun rekabet, müşterilerin alım gücünün düşmesi gibi faktörlerle, yatırımların karşılığının alınamama tablosu ile karşı karşıya kalındığını anlattı.

Doğuş Grubu olarak bir değerlendirme yaptıklarını ve bu çerçevede bireysel internet sektöründen çekilme kararı alındığını dile getiren Serdar, sahip oldukları yaklaşık 100 bin aboneye aynı şekilde hizmet sunulmaya devam edilmesi için, Superonline ile anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Bu kararın sektörde başka atılımlara da örnek olabileceğine işaret eden Serdar, sektörde şirket sayısının azalmasıyla birlikte birçok sıkıntının da azalacağına dikkati çekti.

Serdar, ``Doğuş Grubu, bilişim sektöründen çekiliyor mu?`` sorusuna ise ``Doğuş Grubu, bilişimden çekilmiyor, internetten de çekilmiyor. Sadece 2002`den itibaren bireysel erişim hizmetleri vermeme kararındadır. Grup bundan sonra başarılı olduğu ve başarılı olacağına inandığı sektörlerde çalışmaya devam edecek`` diye konuştu.

Grubun, İxir`e ne kadar yatırım yaptığının sorulması üzerine de Serdar, rakam vermedi ancak, ``sektörün birçok oyuncusunun yaptığı kadar yatırım yaptı`` demekle yetindi.

Sektörden çekilme kararını, İxir`in abonelerine sunduğu hizmetin aksamadan devamını sağlayacak şekilde uygulamaya koymayı hedeflediklerini dile getiren Serdar, abonelerin erişim hizmeti ve beraberindeki servisleri, hizmet kalitesi ve ticari şartlarda değişiklik olmadan almaya devam edeceklerini anlattı.

ÜNSAL: İNTERNET SEKTÖRÜNDE ÖRNEK

Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal da, Doğuş Grubu`nun bu kararının Türkiye internet sektöründe örnek olacak bir nitelik taşıdığını vurguladı.

Anlaşmayla birlikte, İxir abonelerine kesintisiz hizmet verilmesi yönünde gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını da anlatan Ünsal, İxir aboneleri için sadece bağlantı noktalarının değişeceğini, elektronik posta adreslerinin de aynı şekilde devam edeceğini, İxir anasayfasınınise kısa bir süre sonra Superonline anasayfası haline geleceğini bildirdi.

Bu birleşmenin sektöre pozitif etkileri olacağını da kaydeden Ünsal, ``Türkiye`de Türk Telekom diye bir gerçek var. Devletin bütün kaynakları da elinde. Devletle rekabet zor. Hedefimiz tekel falan olmak değil, ayakta kalabilmek`` diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle