GeriEkonomi Doğuş, Harvard'da örnek ders oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğuş, Harvard'da örnek ders oldu

Harvard Business School, Doğuş Holding'i konu alan bir case study'i (örnek çalışma) müfredatına aldı. Harvard'daki ilk derse Doğuş Holding'in iki kadın yöneticisi Saide Kuzeyli ve Özlem Deniz katıldı. 880 Harvard'lı yıl boyunca Doğuş Holding'i tartışacak.

Dünyanın önde gelen iş idaresi okullarından Harvard Business School, daha önce Garanti Bankas'nı ders olarak okuttuğu öğrencileri için, bu kez Doğuş Holding'in geçmişini ve iş süreçlerini konu alan bir case study'i (örnek çalışma) müfredatına aldı. 10 Aralık'tan bu yana okutulan bu örnek çalışmanın ilk oturumuna Doğuş Holding'in iki kadın yöneticisi Saide Kuzeyli ve Özlem Deniz katıldı. 16'sı Türk, 880 Harvard'lı yıl boyunca Doğuş Holding'i tartışacak.

Yakında diğer eğitim kurumlarında da okutulmaya başlanacak olan bu örnek çalışmada, 1999 yılında CEO'luğa getirilen Ferit Şahenk'in liderliğinde, Doğuş Grubu'nun geliştirdiği iş yapış biçimleri ayrıntlı olarak ele alındı. Doğuş Grubu yetkililerin sadece bir refarans noktası olarak görüldüğü çalışma Harvardlı öğretim üyeleri tarafından kaleme alınırken, grubun tarihçesi ve temel faaliyet alanlarıyla ilgili ayrıntı bilgilere yer verildi.

Nisan 2001 tarihi itibariyle tamamlanan çalışmanın ilk ele alındığı derse İcra kurulu Üyesi ve Humanitas Genel Müdürü Saide Kuzeyli ve Doğuş Holding Stratejik Planma ve Yeni İş Bölümü Başkanı Özlem Deniz katılarak öğrencilerin sorularını yanıtladı. Ayhan Şahenk'ten miras kalan şirket kültürü ve liderlik anlayışının üzerine Ferit Şahenk'in geliştirdiği vizyona da yer verilen çalışmada, öğrencilerin en çok üzerinde durduğu konu da bu oldu. İlk derste Saide Kuzeyli'ye, aile şirketinden profesyonelleşmeye nasıl geçildiği ve karar alma süreçlerinin nasıl işlediği soruldu. Doğuş Holding ve şirketlerinin tam bir kurumsal yapı içerisinde faaliyet gösterdiğini öğrencilere anlatan Kuzeyli, nisan ayından sonraki gelişmeleri de ögrencilere aktardı.

ŞAHENK KONUŞUNCA

Harvard Business School'un böyle bir çalışma için Doğuş Holding'i seçmiş olmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını anlatan Kuzeyli, ‘‘Türkiye'nin geleceğine inanan Doğuş Grubu, bu projeyle Türk iş dünyasının Avrupa standartlarına uygun bir iş yapış biçimine sahip olduğunu, çarpıcı bir örnekle ortaya koyma fırsatı buldu’’ dedi. Kuzeyli, okul yöneticilerinin neden Doğuş Grubu'nu seçtiklerini ise, şöyle dile getirdi:

‘‘Böyle bir çalışma fikrinin oluşmasında Doğuş Holding CEO'su Ferit Şahenk'in yurtdışında yaptığı bir konuşmanın etkili olduğunu okul yöneticileri bize söyledi. Bu örnek çalışma için grubumuzun seçilmiş olmasının temel nedenlerinin başında, Doğuş'un ciddi bir geçmişe sahip olması. İkincisi bir yandan aile şirketi vasfını taşırken, diğer taraftan ciddi anlamda profesyonellerin yönettiği bir grup. Ayrıca çok farklı alanlarda bilgisi ve yatırımlar var. Üstelik bu yatırımlar ciddi boyutta. Ayrıca Türkiye onlar için enterasan bir ülke.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle