Doğu Avrupa’da krizi en hızlı atlatabilecek ülke Türkiye çıktı

Hürriyet Haber
22.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya Bankası’nın yaptığı ankete göre, Türkiye Doğu Avrupa’da, küresel mali krizden en hızlı çıkabilecek ülke olacak. Beklentilerin diğer 5 ülkeye kıyasla ‘nispeten iyimser’ olduğu Türkiye’yi, Letonya ve Romanya takip ediyor.

DÜNYA Bankası’nın yaptığı son işletme anketinden, Doğu Avrupa’da küresel mali krizden en hızlı çıkabilecek ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı. Dünya Bankası ekibi tarafından gerçekleştirilen anket kapsamında, Haziran ve Temmuz 2009’da 6 Doğu Avrupa’nın Bulgaristan, Macaristan, Letonya, Litvanya, Romanya ve Türkiye’yi de içeren 1686 işletmeden veriler toplandı. Türkiye’yi Macaristan ve Romanya’nın takip ettiği anket, Doğu Avrupa’da gerçekleştirilen işletme anketi, bölgeyi bu yıl vuran talep krizinin boyutlarını ve şirketlerin buna nasıl cevap verdiğini ilk kez ortaya koydu. Küresel mali krizin, Doğu Avrupa’daki ekonomik büyüme üzerinde uzun süreli etkide bulunacağı sonucuna varılan anketin bazı sonuçları şöyle:
En büyük etkisi talebe oldu
Krizin etkileri farklı tür şirketler arasında değişiklikler sergiliyor. Bu farklılıklar, küresel mali krizin en fazla etkilediği Doğu Avrupa ve Orta Asya’nın ekonomik toparlanması için önemli sonuçlar içeriyor. Şirketlerin yüzde 70’i krizin en önemli etkisinin talep düşüşü olduğunu söylüyor .
Nitelikli iş gücünün büyük bir kısmını istihdam eden genç, yenilikçi işletmelerin ve şirketlerin satışlarında ciddi düşüşler meydana geldi. Yurtiçi piyasaya yönelik olarak faaliyet gösteren ve ticaret dışı sektörlerdeki önemli sayıdaki şirket büyüme kaydetti. Bu da küresel krizin ekonomide yapısal değişikliklere yol açmış olabileceğini gösteriyor.
Vergi ödemeleri gecikti
Şirketler, işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak için iç kaynaklara daha fazla dayanarak, vergi ödemelerini geciktirerek ve borçlarını yeniden yapılandırmaya çalışarak krize cevap verebildi. Şirketlerin çoğunluğu, işten çıkarmaların 2009 sonuna kadar devam etmesini bekliyor.
Yüzde 7 ile en iyi oran
Türkiye yüzde 7 ile bölgede, en yüksek (krizden) çıkış oranına sahip bulunuyor. Türkiye aynı zamanda, en fazla istihdam değişikliği oranına da sahip durumda. Ankete göre, Aralık 2007 ile Haziran 2009 arasında sürekli istihdamda yüzde 8’in üzerinde azalma oldu. Ayrıca, aynı dönemde, ortalama kapasite kullanım oranı yüzde 65’ten yüzde 51’e düştü ve satışlarda yüzde 22’lik bir azalma oldu.
Türkiye ‘nispeten’ iyimser
Türk şirketlerinin, gerek borçluluk düzeylerinin düşük olması, gerekse mali sistemin nispi sağlam yapısının olumlu avantajları olduğu belirtiliyor. Küresel krizin etkilerine rağmen, Türkiye’deki beklentiler “nispeten iyimser” olarak belirlendi. Şirketlerin yüzde 50’si 6 ayda satışlarının artmasını bekliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı