GeriEkonomi Doğrudan gelir desteği ödemeleri yapılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğrudan gelir desteği ödemeleri yapılıyor

Tarımda en önemli destek kalemi olan doğrudan gelir desteğinde (DGD) 2005 yılına ilişkin ödemeler başladı.

Ziraat Bankası, toplam 2.7 milyon çiftçiyi ilgilendiren DGD ve diğer tarımsal ödemelerin ATM'ler aracılığıyla gerçekleştirilmesi için çalışma yapıyor.
A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2005 yılına ilişkin DGD ödemeleri için Ziraat Bankası, 2.7 milyon çiftçinin hesabına, 11 Ağustos Cuma akşamı, toplam 1 milyar 643 milyon YTL aktardı. Hesaplardaki paralar bugün serbest bırakılırken, şimdiye kadar ATM kartı dağıtılan 200 bin çiftçi, paralarını şubelere gitmeden, Ziraat Bankası ATM'lerinden çekebilecek. Bugün başlayan ödemelerde, banka kartı basımı yapılan çiftçilere, DGD parası ile birlikte banka kartı da verilecek.
Bu yıl sonuna kadar, toplam 2.7 milyon çiftçiye ATM kartının dağıtımının tamamlanması planlanıyor. Böylece, 2.7 milyon çiftçi, tarım desteklemeleri için hesaplarına para yatınca, istedikleri zaman ATM'lerden paralarını çekebilecek. Ziraat Bankası şubelerinin iş yoğunluğu, şubeler önündeki kuyruklar da azalmış olacak.
Çiftçilere, yılı içerisinde işledikleri, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak, en fazla 500 dekara kadar (500 dahil) DGD ödemesi yapılıyor.
DGD almaya hak kazanan çiftçiler, 100 dekar ve üzerinde tarımsal faaliyette bulundukları arazilerde ürettikleri 2005 yılı ürünlerinden satılanlara ait müstahsil makbuzu veya satış faturalarını DGD ödemeleri sırasında ilgili banka şubelerine ibraz etmek ve bu belgeleri saklamak zorunda. ÇKS'de kayıtlı olan çiftçilere, tarımsal faaliyette bulunduğu arazileri üzerinden dekar başına 10 YTL temel DGD, toprak analizi yaptırmaları halinde dekar başına 1 YTL, organik tarım yapmaları halinde de dekar başına 3 YTL ilave DGD ödemesi yapılacak.
Her toprak analizi için en fazla 60 dekara (60 dekar dahil) kadar ödeme yapılıyor.
Buna göre, organik tarım yapanlar ile toprak analizi yaptıranlar, dekar başına, 2005 yılı için 14 YTL DGD alabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle