Doğan Şirketler Grubu geleceğe hazırlanıyor

Hürriyet Haber
31.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Doğan Şirketler Grubu, köklü bir yeniden yapılanmaya gidiyor. Holdingin bağlı şirketlerinden Hürriyet’teki Genel Yayın Yönetmeni değişikliğinden sonra; Aydın Doğan da, İMKB Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada, Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrıldığını bildirdi.

Aydın Doğan, 1 Ocak’ta (yarın), Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Arzuhan Doğan Yalçındağ’a devredecek. Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Yönetim Kurulu da, grup yönetiminde 6 ay içinde yaşanacak ‘köklü’ yeniden yapılanmanın ayrıntılarını duyurdu. Yönetim Kurulu açıklamasında; “Holding ve iştiraklerini geleceğe hazırlamak amacıyla, 2010 yılında yönetim kademelerinde ve organizasyonunda yeniden yapılanmaya gidilecektir” denildi.

Yabancı ortaklıklar

Gruptaki yeniden yapılanmayla ilgili şu bilgiler verildi:

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş Yönetim Kurulu, istikrar içinde büyümek, mevcut iktisadi gücü ve konumunu korumak/geliştirmek, ülke sınırları dışına taşan yatırım faaliyetlerinde güçlü yabancı ortaklıklar tesis etmek amacıyla yapılanmaya gitme kararı almıştır. Kurumsal yapının güçlendirilmesi, holding ve iştirak yönetimlerinin etkinleştirilmesi, konsolide kârlılık ve performansın arttırılması amacını güden yeni yapı, şu temel değişim unsurlarını içerecektir:

İki holdinge ortak ekip

1. Doğan Holding ve Doğan Yayın Holding’in yönetim yapıları sadeleştirilerek (mevzuat ile zorunlu kılınan haller hariç) iki holding ortak bir profesyonel ekip tarafından yönetilecek.

2. İştiraklerimiz faaliyet alanları itibariyle gruplandırılarak Holding’e raporlayan iş birimleri haline getirilecek.

Profesyonel CEO’lar gelecek

3. Aile bireyleri, Doğan Grubu şirketleri bünyesinde yürüttükleri icrai faaliyetleri önümüzdeki 6 ay içinde profesyonel CEO’lara devrederek aynı şirketlerin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapacaklardır. Ayrıca, yeni yapıda, bu icrai olmayan görevlerine ilave olarak, Holding Yönetim Kurulu’nda yer alarak, birlikte tüm grubun stratejik gelişmesinden, gelecek tasarımından ve konsolide performansından sorumlu olacaklardır.

Onursal Başkan olacak

4. Yeni dönemde, Doğan Şirketler Grubu Holding ve Doğan Yayın Holding’in Onursal Başkanlığını Aydın Doğan, Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Arzuhan Doğan Yalçındağ üstlenecektir. Yeniden yapılanmanın, Holding ve iştirak genel kurullarının ardından yılın ilk 6 ayında tamamlanması hedeflenmektedir.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı