GeriEkonomi Doğan, Maliye ile uzlaşmaya varamadı karar yargıya kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğan, Maliye ile uzlaşmaya varamadı karar yargıya kaldı

Doğan, Maliye ile uzlaşmaya varamadı karar yargıya kaldı
refid:13044688 ilişkili resim dosyası

Doğan Yayın Holding (DYH) A.Ş., Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ve 16 saat süren uzlaşma görüşmelerinde ‘uzlaşma vaki olmadığını’ bildirdi.

Gruba kesilen ve gecikme faiziyle birlikte 4 milyar 823 milyon 825 bin 987 lirayı bulan vergi cezası için Gelir İdaresi Başkanlığı’nda yapılan Merkezi Uzlaşma görüşmeleri; önceki gün saat 14.00’te başladı ve dün sabah sona erdi.
4.8 milyar TL ceza
Maliye Bakanlığı ile Doğan Grubu’nu uzlaşma masasına oturtan vergi cezası, Gelirler Kontrolörlerinin Doğan Yayın Holding’e bağlı 4 şirkette yaptığı inceleme sonrası kesilmişti. Kontrolörler, 8 Eylül’de düzenledikleri raporla DYH’nin iştirakleri Doğan TV Holding, D Yapım, Doğan Prodüksiyon ve Alp Görsel İletişim’e 2005, 2006, 2007 hesap dönemine ilişkin toplam 1.88 milyar lira vergi aslı ile toplam 1.88 milyar lira vergi ziyaı, 60 bin lira usulsüzlük, 282 bin 173 lira özel usulsüzlük cezası olmak üzere toplamda 3 milyar 755 milyon TL vergi cezası kesmişti. Gecikme cezasıyla birlikte bu rakam 4 milyar 823,8 milyon lira olarak belirlenmişti.
Hürriyet de dava açıyor
Uzlaşma görüşmesi sonrası DYH’nin İMKB Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, “Daha önce de kamuya açıkladığımız üzere; 4 şirketin açtıkları davalarda dava süreci kaldığı yerden devam edecek” denildi. KAP’a yapılan açıklamada ayrıca, Doğan Yayın Holding’e 1 Nisan 2002-31 Mart 2003 hesap dönemine ilişkin olarak tebliğ edilen 35 milyon 182 bin 511 lira tutarındaki vergi aslı ve ceza ihbarnamesi için ve Hürriyet Gazetecilik’e tebliğ edilen vergi-ceza ihbarnamelerinin terkini için dava açılacağı da belirtildi.

Yalçındağ: Hukuki süreç anlaşmazlığı giderecek

DOĞAN Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, “Doğan Yayın Holding, tüm devlet görevlileri gibi Maliye Bakanlığı görevlilerinin de tek düşünce ve gayretlerinin devletin menfaatini gözetmek olduğunun bilincindedir. Her iki tarafın sarfettiği gayretlere ve çok istenmesine rağmen bir uzlaşmaya varılamamıştır” dedi. Bazı denetim elemanlarının hatalarının; vatansever görevliler istihdam eden devlete teşmil edilemeyeceğini vurgulayan Mehmet Ali Yalçındağ şöyle konuştu: “Başlamış olan hukuki sürecin bu anlaşmazlığı gidereceğine inanıyoruz. Grubumuzun devletle hiçbir sorununun olmadığının ve ona karşı olan görevleri konusundaki hassasiyetinin altını bir kez daha çizmek isterim. Hep yinelediğimiz gibi; adalete ve bağımsız yargıya güvenimiz sonsuzdur. Herkesin sürece saygılı olacağına ve kimsenin gerçekleri saptırmayacağına inanıyoruz.”

Doğan Holding: Axel işinde iptal yok

DOĞAN Yayın Holding ve Maliye Bakanlığı arasında uzlaşma sağlanamamasının ardından, DYH’nin yüzde 29’unu almak üzere mutabakat imzalayan Alman Axel Springer’in sözcüsü Edda Fels’in “Doğan Yayın’ın yüzde 29 hissesinin alımı konusundaki kontrat iptal edildi. Mahkeme kararından sonra Doğan ile Axel Springer tekrar görüşebilir. Yasal durum kesinleşince tekrar bir araya gelebiliriz” şeklindeki sözleri Reuters’a yansıdı. Bu haber üzerine, İMKB’de işlem gören Hürriyet Gazetecilik, Doğan Holding, DYH, Doğan Gazetecilik, Doğan Burda ve Milpa hisseleri; dün öğleden sonra saat 14.12’de işleme kapatıldı. İMKB yönetimi, Doğan Holding’in yaptığı, “Axel Springer’in, mutabakatın iptal olduğu yönünde ilettiği herhangi bir bildirimi bulunmuyor. Axel ile bu konuda bir görüşme olmadı” açıklaması üzerine hisseleri tekrar işleme açtı.

Bu aşamaya nasıl gelindi

GELİRLER Kontrolörlerinin Doğan Yayın Holding’e bağlı 4 şirkette yaptığı inceleme sonrası kesilen 3 milyar 755 milyon TL vergi cezası sonrası; Maliye Bakanlığı ‘Tarhiyat öncesi uzlaşma’ daveti yaptı. Ancak DYH, tarhiyat öncesi uzlaşma talebini geri çekti. Vergi Dairesi, 25 Eylül’de gecikme cezası ile birlikte toplamda 4.8 milyar liralık teminatın gönderilmesi için şirkete 15 günlük süre verdi. Doğan Grubu da 6 Ekim’de teminatla ilgili yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu. 9 Ekim’de, ceza kesilen şirket hisselerinin yanı sıra 44 ayrı taşınmaz teminat olarak gösterildi. 12 Ekim’de ilgili vergi dairesince Doğan TV, D Yapım, Doğan Prodüksiyon ve Alp Görsel hisselerinin tamamı üzerinde ihtiyati haciz işlemi başlattı. Bu işlem daha sonra banka hesaplarını da kapsayacak şekilde genişletildi. Doğan Grubu buna karşılık vergi ve cezaların terkini için de dava açmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle