GeriEkonomi Doğan Grubu, Maliye’ye borcunu 18 ay erken kapattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğan Grubu, Maliye’ye borcunu 18 ay erken kapattı

Doğan Grubu, Maliye’ye borcunu 18 ay erken kapattı
refid:21591048 ilişkili resim dosyası

BUGÜNE kadar 18 taksitte 551 milyon lira ödeme gerçekleştiren Doğan Grubu, kalan vergi borcunu 18 ayda 9 taksitte ödemek yerine peşin ödedi. Böylece Doğan Grubu şirketlerinin hiç vergi borcu kalmadı.

DOĞAN Grubu, Maliye Bakanlığı’nda yapılandırılmış toplamı 1.1 milyar lirayı bulan borcunu tamamen kapattı. Geçen hafta vadesinden önce ve tek seferde yapılan 480.5 milyon lira ödeme ile Doğan Grubu’nun Maliye Bakanlığı’na borcu kalmadı. Bu ödeme, Türkiye’nin Ocak - Ağustos 2012 döneminde 8.5 milyar lira olarak açıklanan bütçe açığının yaklaşık yüzde 6’sına denk geliyor.

18 ay önce kapattı

Doğan Grubu, Haziran 2011’de 36 ayda ve 18 eşit taksitte ödenmek üzere yapılandırılmış borcun 551 milyon liralık kısmını, bugüne dek iki ayda bir sekiz eşit taksitte ödemişti. Doğan Grubu, geçen hafta içinde yaptığı 480.5 milyon liralık ödeme ile borcunu 18 ay erken kapatmış oldu. Grup tarafından Kamu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklamada, bu karara neden olarak, şirket ve bağlı ortaklarının finansal yapısına katkı sağlama amacı gösterilirken, bu ödemenin, ağırlıklı olarak öz kaynaklardan yapıldığı belirtildi.

Hiç bir ihtilaf kalmadı

Doğan Grubu’nun yapılandırılma gereği Haziran 2011’de vergi dairelerine teminat olarak gösterdiği, dolaylı bağlı ortaklıkların yüzde 100 hisseleri ile toplam 43 gayrimenkul ve bir banka teminat mektubunun, borcun kapatılması ardından iade edilmesi için gerekli başvurular da yapıldı. Bu ödemenin yapılması ile Maliye Bakanlığı ile Doğan Grubu şirketleri arasında hiç bir ihtilaf kalmadı.

2011’de yapılandırılmıştı

Bu yapılandırma çalışması, Türkiye’de birçok şirket ile bakanlık arasında gerçekleştirilenlerden farklı değil. Doğun Grubu dışında birçok şirket de, borçlarını, 6111 Sayılı "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" kapsamında 2011 yılında yapılandırmıştı.

Bütçe için önemli finansman

Türkiye’nin ocak-ağustos dönemi bütçe açığının 8.5 milyar lira olduğu göz önüne alındığında Doğan Grubu’nun 480 milyon 486 bin liralık vergi ödemesi tek başına bütçe açığının yüzde 5.6’sını kapatacak düzeyde gerçekleşti. Hatırlanacağı gibi hükümet bütçe açığının finansmanı için geçtiğimiz günlerde akaryakıt, otomobil, sigara ve alkollü içeceklere ilişkin ÖTV ve tapu harcında yüksek oranlı artışlar yapmıştı. Böylece, Doğan Grubu’nun yaklaşık yarım milyar lirayı bulan vergi ödemesi de bütçe açığının finansmanı için önemli katkı sağlamış oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle