GeriEkonomi Doğalgazın KDV’si de iniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğalgazın KDV’si de iniyor

Belediye başkanları ile yaptığı zirvede doğalgaz fiyatlarında yüzde 10.2 - 21 indirim sağlayan Enerji Bakanı Zeki Çakan, doğalgazda yüzde 18 olan KDV'nin indirilmesini Bakanlar Kurulu'na götürüyor. KDV yüzde 10'a düşerse, doğalgazdaki toplam indirim yüzde 26.5'e kadar çıkacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, önceki gün 5 ilde yapılan indirim sonrasında, doğalgazda KDV oranlarının da düşürülmesi önerisini Bakanlar Kurulu'na sunacağını açıkladı. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da partisinin MKYK toplantısında doğalgazda KDV indirimini liderler zirvesine götüreceğini söyledi. Yılmaz, IMF ile hiçbir vergide indirim yapılmaması konusunda anlaşma olduğunu belirterek ‘‘Ancak doğalgazdan alınan KDV'nin geçici süre için belli oranda indirilmesini öneri olarak götürebilirim’’ dedi.

ANAP'ın doğalgazda halen yüzde 18 olan KDV oranının, yüzde 10'a indirilmesini gündeme getireceği belirtiliyor. Eğer, doğalgazda KDV yüzde 10'a çekilebilirse, BOTAŞ ve belediyelerin kárlarının düşürülmesiyle elde edilen yüzde 10.2 ile yüzde 21 arasındaki indirim oranları, yüzde 16.2 ile 26.5'a çıkacak. KDV'nin yüzde 10'a çekilmesi sonrasında, Ankara ve İstanbul'da doğalgazın metreküp fiyatı 324 bin 500 liraya, İzmit, Eskişehir ve Bursa'da ise 320 bin 200 liraya gerileyecek.

57 İLE DOĞALGAZ

Son durumda Botaş'ın yüzde 2'ye indirdiği kár marjıyla, 2004 yılına kadar 57 ile doğalgaz götürmenin mücadelesini vereceğini ifade eden Çakan, KDV'nin düşürülmesi yönünde de girişimlerini sürdüreceğini söyledi.

Çakan, konuyu ilk Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme getireceğini vurgularken, şöyle devam etti:

‘‘IMF'ye verilen niyet mektubu çerçevesinde, konunun Bakanlar Kurulu'nda değerlendirileceğini umuyorum. KDV'nin biraz daha aşağı çekilerek, hiç değilse Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında aşağı çekilerek, tüketicilerin biraz daha rahatlamaları konusunda üzerime düşen görevi yapmaya çalışacağım. Ancak hükümetimizin alacağı karara da üyesi olarak uymak mecburiyetindeyim.’’

Zeki Çakan doğalgaz satışında kár marjını üst sınır olarak yüzde 30 olarak belirleyen tebliğe, belediyelerin uymak zorunda olduğunu söyledi.

Çakan, dün Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle birlikte, dünden itibaren belediyelerin, taahhuklarını tebliğde belirtilen limit çerçevesinde yapmak mecburiyetinde olduğunu, aksi takdirde olayın hukuki boyutuyla hukukçular tarafından değerlendirileceğini söyledi.

Doğalgaz zirvesini de değerlendiren Çakan, tebliğin yürürlüğe girmesinden hemen sonra, fiyatların aşağı ineceği vurguladı.

Enerji Bakanlığı'nın kuruluş kanununa göre, bu tebliği yayımlama hakkının kanunla kendilerine verildiğine dikkati çeken Çakan, ‘‘Bu tebliği kendi başıma da başbakanlığa sevkedebilirdim. Ancak ben uzlaşmayla bunu yapmayı ön plana aldım’’ diye konuştu.

Yapılan indirimin yetersiz olduğunu, ancak imkanların buna yettiğine de işaret eden Çakan, çünkü Botaş ve belediyelerin aynı zamanda yatırım yapmak zorunda olduğunu anlattı.

Kutan, belediyelere yüzde 70 kár vermiş

ANAP MKYK'sı önceki gece 5.5 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıya katılan Enerji Bakanı Zeki Çakan doğalgaz zirvesiyle ilgili MKYK üyelerine bilgi verirken başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere belediyelerin tavrını eleştirdi. Doğalgaz dağıtımında belediyelere verilecek kár oranını yüksek belirleyen bakanın Recai Kutan olduğunu söyleyen Çakan, Kutan'ın yüzde 70 belirlediği kár oranının Cumhur Ersümer döneminde yüzde 45'e, son kararla da yüzde 30'a indirildiğini vurguladı. Belediyelerin doğalgaz dağıtımını kár getiren iş olarak gördüklerini ifade eden Çakan, şunları söylerdi: ‘‘Bütün yatırımı BOTAŞ yapıyor. Belediyeler sadece kárlarının hesabındalar. Doğalgaz aboneliği için 100 dolarlık masraf yapıyorlar, vatandaştan 300 dolar tahsil ediyorlar. Oysa BOTAŞ sadece yüzde 9 kár alıyordu.’’

Çakan doğalgaz kullanan büyükşehir belediyeleri arasında en çok kárı Ankara'nın yaptığını belirterek, bu nedenle dünkü zirvede en çok sorunu da Gökçek'in çıkardığını söyledi. Çakan doğalgaz alış fiyatının açıklanmaması gerekçesini de şöyle anlattı: ‘‘Daha önce doğalgazı Rus Hükümeti'nden alıyorduk. Şimdi ise özel bir şirketten alıyoruz. Özel şirket fiyatın açıklanmaması isteğini anlaşma maddesi olarak koydu.’’

Gökçek, ‘indirdim’ dedi EGO eski fiyattan sattı

Enerji Bakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanlarının gaz sorunu çözümlemek için biraraya geldiği doğalgaz zirvesini terkeden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dün indirimle ilgili tebliğe uyduğunu açıklarken, Ankara Belediyesi'ne bağlı EGO, indirimsiz fiyattan doğalgaz satmayı sürdürdü.

Ankara'da indirimli gaz satın almak için kuyruklar oluşturan vatandaşlar, doğalgazın indirimsiz fiyatı olan 420 bin lira ile karşılaşınca saatlerce indirim yapılmasını bekledi. Birçok vatandaş eski fiyattan az miktarda gaz alırken, birçoğu da indirimli fiyatı bekledi.

Doğalgazın EGO gişelerinde 420 bin liraya satıldığı saatlerde Hürriyet'e konuşan Melih Gökçek, Tebliğ'in Resmi Gazete'de yayınlandığını hatırlatarak, ‘‘Bugün biz tebliğ gereği gazı 338 bin liradan satmaya başladık’’ dedi. Zirveyi terkederken ‘‘Bu toplantıdan bir sonuç çıkmaz. Biz kendi indirimimizi yapacağız. Yarın (dün) belediyenin ne kadar indirim yapacağını açıklayacağım’’ diyen Gökçek, belediyenin yapacağı indirimle ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Doğalgazla ilgili belediyenin yapacağı indirimi bugün açıklayacağını belirten Gökçek, zirve öncesinde herşeyin hazır hale getirildiğini ve kendisine konu mankenliği yaptırıldığını ileri sürdü.

İndirim şaka gibi

Doğalgaz fiyatlarında yapılan son indirimleri değerlendiren DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, ‘‘Dağ fare doğurdu. İndirim, tüketiciye şaka mahiyetinde’’ dedi.

Çiller, Bakırköy'de Tüketici Derneği'ni ziyaret etti. Çiller, ‘‘Hiçkimse fazla kárlarından vazgeçmedi. BOTAŞ'in kárı, sembolik bir kár indirimi halinde gündeme geldi. Keza belediyeler kárlarından vazgeçemediler’’ dedi.

Doğalgazda ucuzluğu en çok Ankaralı aboneler hissedecek

Enerji Bakanı Zeki Çakan başkanlığında önceki gün gerçekleşen doğalgaz zirvesi sonrası alınan indirim, en fazla Ankaralı abonelerin faturalarına yansıyacak. Ayda 300 metreküp doğalgaz tüketerek ısınan 100 metrekarelik bir dairenin doğalgaz faturası indirim ile birlikte 27 milyon 913 bin lira azalacak. İndirim, İstanbul'daki 100 metrekarelik bir dairenin aylık faturasına 15 milyon 225 bin lira, İzmit'teki dairenin faturasına 17 milyon 615 bin lira, Eskişehir ve Bursa'daki dairenin faturasına ise 11 milyon 701 bin lira olarak yansıyacak.

İndirimlerin faturalara nasıl yansıtılacağı da vatandaşı endişelendiriyor. Sayaçları dünden (tebliğ yayın tarihi) önce okunan ve doğalgaz faturaları bu okumaya göre kesilecek olan vatandaşlar eski tarife üzerinden ödeme yapacaklar. İndirim; tebliğin yayın ve yürürlük tarihi olan dünden itibaren yapılacak doğalgaz harcamalarını kapsayacak.

İndirimli uygulama, fatura dönemi içinde başlayacak aboneler ise gün hesabıyla ortalama bir değer ödeyecek.

Fatura endişesi dışında bazı vatandaşlar da Bakanlığın brüt (KDV'li) fiyat üzerinden yaptığı indirimden sonra oluşan birim fiyatın bir sonraki faturalara yanstılırken KDV'nin nasıl hasaplanacağını merak etti. Çünkü belediye şirketleri indirilmiş fiyat üzerine yüzde 18 KDV uygulamaya kalkışırsa ortaya çıkan yeni brüt fiyat indirim öncesi brüt fiyatı aşıyor. Ancak Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, belediye şirketleri ve BOTAŞ, indim brüt fiyat içinden geriye doğru KDV'yi hesaplayıp Maliye'ye ödeyecek. Böylece yapılan indirimler aynı oranda faturalara yansıyacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle