GeriEkonomi Doğalgazda zam telaşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğalgazda zam telaşı

Doğalgazda zam telaşı
refid:21562738 ilişkili resim dosyası

DOĞALGAZ zammıyla ilgili net bir bilgi vermeyen Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Alkollü içeceğe zam yaparak bu yükü yalnızca içenlere yüklemek mi doğru, yoksa içmeyenlerin de olduğu 75 milyon vatandaşımıza da mı bu yükü dağıtalım? Biz 75 milyonun tamamına dağıtmaktansa kim neyi kullanıyorsa onun bedelini ödesin diyoruz.” dedi.

İçkideki gibi yükü kullanan çeksin

ENERJİ Bakanı Taner Yıldız doğalgaz zammıyla ilgili kararın 5 gün içinde karar alınacağını söyledi. Vatandaşı çok ilgilendiren bir konu olduğunu bu yüzden basının da doğalgaz zammıyla ilgili sorusu sormasının çok doğal olduğunu belirten Yıldız yine de bu konuda ayrıntılı bilgi vermek istemediğini söyledi. 

Yıldız, olası doğalgaz zammıyla ilgili benzin ve alkoldeki fiyat artışı üzerinden bir de örnek verdi: “Alkollü içeceğe zam yaparak bu yükü yalnızca içenlere mi yüklemek doğru, yoksa içmeyenlerin de olduğu 75 milyon vatandaşımıza da mı bu yükü dağıtılım? Bunun diyalektiği budur. Biz 75 milyonun tamamına dağıtmaktansa kim neyi kullanıyorsa onun bedelini ödesin diyoruz...”

Önceki gün gazetelerin ekonomi yöneticileriyle bir araya gelen Yıldız, “Doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağıyla ilgili bir şey söyleyemem. Konuyu bu ay sonunda Bakanlar Kurulu’nda ele alıp karara bağlayacağız. Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek de belirtti. BOTAŞ, doğalgazı aldığı fiyattan daha düşük satıyor. Bu da ciddi bir yük oluşturuyor. Türkiye Doğalgazı 27 Avrupa Birliği ülkesinde ikinci veya üçüncü ucuz kullanan ülke” dedi.

Fiyat indirimi hayal

Türkiye’nin büyümesinin sürdüğü sürece fiyat indiriminin mümkün olmadığını söyleyen Taner Yıldız, bu noktada enerji tasarrufunun öneminli olduğuna dikkat çekti. Yıldız şunları söyledi: Asıl yapılması gereken, enerji verimliliğini arttırmak. Türkiye’nin 2023 yılına kadar yüzde 20 enerji tasarrufu yapma imkanı var. 10 yılda bir nükleer enerji santralı kadar tasarruf edebiliriz. Yani 2023’e kadar 23 milyar dolar tasarruf edebiliriz. Bankalar bu konuda tasarruf kredilerine sıcak bakıyor. Devletin cebine koymadığı ama vatandaşın cebinden çıkan bir paradan söz ediyoruz. 3-4 milyar dolarlık yatırımla bu kadar tasarruf etmek mümkün.

Ucuz LNG fırsatını Fukuşima ile kaçırdık

NÜKLEER santral yarışında Kanada, Japonya, Güney Kore ve Çin’in bulunduğunu anımsatan ve bu ülkelerden birinin ay sonuna kadar yarıştan çekileceğini yineleyen Taner Yıldız, çıkacak ülkenin hangisi olacağına yönelik soruyu da “Fukuşima sonrası Japonya ile görüşmeler kesintiye uğradı. Bizden süre istediler. Biz de verdik. Ay sonuna kadar yarıştan ayrılacak firmayı açıklayacağız. Fukuşima bizim daha ucuz LNG alma ihtimalimizi ortadan kaldırdı” dedi.

Istranca’da verimliliğe bakılıyor

BAKAN Yıldız’a, geçtiğimiz hafta Istranca’da bulunan doğalgaz konusu soruldu. Bu konuda ‘temkinli’ olmak gerektiğini söyleyen Yıldız, “Exxon, Chevron, Petrobras ve BP ile yaptığımız kuyularda bir sonuca ulaşamamıştık. Bir kısmı 6 bin 200 metre, bir kısmı 5 bin 300 metreye kadar indik. 2007’den bu yana 4 milyar dolar kadar da para harcadılar ama bulamadılar. Ardından da TPAO tek başına bir yer kazdı, orada doğalgaza rastlandı. Bu gaz, 64 km açıkta. 6-7 metre civarında da bir test alevi gördük. Basıncı debisi sürekliliği testleri yapılıyor. 3-4 ayımızı alır. Sonra da bu proje ekonomik mi, boru hattı döşemeye değer mi onu inceleyeceğiz.”

Kontörlü satışa fren

DOĞALGAZI peşin ödemeli kontör yükleme yöntemiyle kullanan şehirlerde, zam haberini duyan vatandaşlar kışlık gazlarını peşin olarak almak için dağıtım şirketlerinin yolunu tuttu. Ancak, bazı dağıtım şirketlerinin aşırı kontör yüklenmesine karşı önlem aldığı belirtildi. Son günlerde tüketicilerden “150 liradan fazla kontör yüklemesine izin verilmiyor” gibi şikâyetler geliyor. Sektör yetkilileri, dağıtım şirketlerinin bu dönemde yüklü satış yapmak istememesinin “normal” olduğunu dile getirerek, “Eğer doğalgaza zam gelirse, dağıtım şirketleri yaptıkları yüklü satışlar nedeniyle zarar etmiş olacaklar” dedi. 2008’de doğalgaza yapılan yüzde 22’lik zammın ardından, vatandaşların yeni bir zam endişesiyle sayaçlarına aşırı kontör yüklemesi hırsızlık vakalarına yol açmıştı. Ankara’da binalara giren şahıslar sayaçları çalmıştı.

Ankara’da kritik zirve

HÜKÜMETİN bütçedeki sapmayı dengelemek için alkol, akaryakıt ve tapu harcından sonra doğalgaz ve elektrik zamlarını gündemine aldığı tartışmaları sürerken Ankara’da kritik bir görüşme yapıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan; Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile “özelleştirmeler ve yeni zamları” konuştu. AK Parti Genel Merkezi’ndeki görüşmede ana gündem maddesinin özelleştirme süreci olduğu belirtildi. Zirvede doğalgaz ve elektriğe yapılacak olası zamların da ele ele alındığı öğrenildi. 1.5 saatlik görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Yıldız, elektrik dağıtımının özelleştirilmesi konusunda Erdoğan’a bazı konuları sunduklarını belirtti. Zamlar için henüz karar verilmediği, son sözü Erdoğan’ın söyleyeceği vurgulanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle