GeriEkonomi Doğalgazda hükümet suçüstü yakalandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğalgazda hükümet suçüstü yakalandı

Doğalgazda hükümet suçüstü yakalandı
refid:3758821 ilişkili resim dosyası

CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin Gazprom ile yaptığı yeni anlaşmadaki formülün "Türkiye’yi Avrupa’nın en pahalı doğalgazını almak durumunda bıraktığını" söyledi. Baykal, hükümetin doğalgaz konusunda suçüstü yakalandığını savundu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin doğalgaz konusunda suçüstü yakalandığını söylerken, "Enerji Bakanı, Gazprom yetkilisinin açıklamasıyla yalancı konumuna düştü" dedi. Baykal, hükümetin Gazprom ile yaptığı yeni anlaşmadaki formülün "Türkiye’yi Avrupa’nın en pahalı doğalgazını almak durumunda bıraktığını" söyledi. Baykal, Danıştay’ın TÜPRAŞ ile ilgili soruşturma kararını da "Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a hukukun tokadı" olarak nitelendirdi. TBMM’deki sayısal dengenin değişmesi ve AKP döneminin sona ermesinin ardından doğalgaz, Galataport ve TÜPRAŞ konularının "hukuki hesabının sorulacağını" vurgulayan Baykal, Devlet Denetleme Kurulu’nun özelleştirme ile ilgili raporunun "bu dönem hakkında hazırlanacak iddianamelerin temelini oluşturacağını" vurguladı. Baykal, Hürriyet’e şu değerlendirmelerde bulundu:

SUÇÜSTÜ KONUMA GİRDİ:


Hem doğalgazla ilgili olarak rotaya çıkan son tablo, hem de Danıştay’ın Tüpraş ve Galataport ile ilgili aldığı kararlar, hükümetin tam hukuk dışı ve açıklamalarına ters bir durum içinde olduğunu ortaya koydu. Hükümet suçüstü durumuna girdi. Doğalgaz ile ilgili olarak hükümet, en ucuz doğalgazı bizim aldığımızı söylüyordu. Halbuki Avrupa’nın en pahalı doğalgazını aldığımız ortaya çıktı. Birkaç ay önce hükümet ve Enerji Bakanı hakkında bir gensoru önergesi vermiştik.

TÜRKİYE’NİN ALEYHİNE:

Biz gensoru konusunu siyasi amaçla kullanan bir parti değiliz. Gerektiğine inandığımız için verdik. Orada bile yine gerçekdışı beyanlar yapıldı. Doğalgazın fiyat hesaplanmasında kullanılan formül değişikliğinin Türkiye lehine olduğu söylendi. Bugünkü gelişmeler o gün söylenenlerin tam tersi bir tablonun geçerli olduğunu ortaya koydu. Gazprom yetkilisi, Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz nederniyle yaptığı açıklamada Türkiye’ye verilen doğalgazın 260 doların üzerinde olduğunu söyledi. Böylece aldığımız dogalgazın Avrupa’nın en pahalı gazını alan Almanya’dan daha pahalı olduğunu ortaya koydu.

HÜKÜMET FİYATI YÜKSELTTİ-

Tabii bu hem hükümet tersini beyan ettiği için hem de daha önce mavi akım ile ilgili yapılmış olan anlaşmadaki fiyat formülünü uluslararası tahkime götürdüğü halde hükümet tek taraflı bir kararla tahkimden vazgeçerek Türkiye’nin aleyhine bir formülü kabul ettiği için çok büyük bir siyasi sorumluluk altında. Hükümet yeni anlaşmayla fiyatları eskiye oranla daha çok yükseltmiş durumda.

SIKINTI ARTACAK-

Doğalgaz hesaplanmasındaki yeni formül Türkiye’yi her geçen gün daha fazla sıkıntıya sokacak bir formül. Sadece petrole bağlanmış olması dolayısıyla değil, daha önceden de petrolle bağlantısı vardı. Aldatmak için de çok az dogalgaz aldığımız bir hattan göstermelik bir indirim karşılığı asıl büyük alım yaptığımız Mavi Akımdan gelen doğalgazın fiyatını daha çok yükselten formülü kabul ettiler. Bunun hem hukuki hem siyasi sorumluluğu var. Hükümet bakımından hem siyasi, hem hukuki bir sorumluluk sözkonusudur. Günü geldiği zaman bu mutlaka bir soruşturma konusu olacaktır. Hukuki bir değerlendirmeye tabi olacaktır. Bayramdan sonra bu konuyu tekrar Türkiye’ye hatırlatacağız. Biz bu görevimizi birkaç ay önce yaptık, dedik ki bu yanlıştır toparlayın bunu düzeltin dedik. Şimdi suçüstü oldu. Bakan açıklamasını yaptıktan sonra 24 saat geçmeden Gazprom yetkilisinin açıklamasıyla bakan yalancı konumuna düşürüldü. Türkiye Avrupa’nın en ucuz dogalgazını alıyor diye ilan ettikten sonra Gazprom yetkilisi, Ukrayna karşısında kendilerini savunabilmek için Türkiye’yi örnek gösterdi ve 260 doların üzerinde satıyoruz dedi. Bir bakan bu durumda nasıl görevinde kalabilir? Bir başbakan nasıl bu durum karşısında görevinde kalabilir?

EPDK hakkında suç duyurusu

ENERJİ Piyasası Denetleme Kurulu hakkında suç duyurusu yaptıklarını belirten Deniz Baykal, şöyle devam etti: "Bu kurulu göreve çağırdık. Bu kurul fiyat değişikliği formülünü değiştiren kararı şarta bağlı olarak kabul etti. ’Hazine zararına yol açmayacaksa uygundur’ dedi. EPDK’nın bu şartının artık tersinin geçerli olduğu bugün ortaya çıktı. Hazine zararı ortada. Bu konuda EPDK’yı göreve çağırdık. Hakkında suç duyurusunda bulunduk. Ciddi hukuki bir sorumluluk sözkonusudur."

Maliye Bakanı’na hukukun tokadı

TÜPRAŞ konusunda da Danıştay’ın verdiği soruşturma yapılması kararı Maliye Bakanına hukukun tokatıdır. Çok açık bir şekilde hukukun tokatıdır" diyen Deniz Baykal, şöyle konuştu: "Maliye Bakanı bunlara niye soruşturma izni vermedi? Başbakan delil getirin diyor, delili getirecek mahkeme inceleyecek, maliye bakanı mahkemenin incelemesine izin vermiyor. Mahkemeden kaçıyorlar. Kendileri dokunulmazlık zırhı altında. Şimdi Danıştay öyle şey olmaz diye karar aldı. Galataport konusunda da danıştayın aynı yönde bir kararı var."

Mecliste tablo değişince hesap soracağız

DOĞRUYU
söylediklerinin zaman içinde ortaya çıktığını belirten Deniz Baykal, şöyle konuştu:

"Üzüntü ile karşılıyorum. Hükümet bu gelişmelere seyirci kalamaz. Hükümet bunların hesabını vermek zorundadır. Hükümetten bunun hesabını zoracağız. bunun siyasi ve hukuki sorumluluğunu üstlenmelerini sağlayacağız. Hukuki sorumluluğun gereğini şimdi yapamıyoruz. Çünkü maalesef parlamentoda sayısal çoğunlukları dolayısıyla engelliyorlar. Ama parlamentoda siyasi tablo değiştikten hemen sonra hiç kuşku yok, Galataport ve dogalgaz konusundaki değişikliklerin de hesabı sorulacaktır. Özelleştirme konusunda zaten Devlet Denetleme Kurulu bir rapor yayınladı. O rapor partlamentoda siyasi yapı değşitikten sonra bu dönem hakkındaki pek çok suçlamanın çerçevesi olacak. Hazırlanacak olan iddianamenin temelini oluşturacak."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle