GeriEkonomi Doğalgazda Botaş tekeli kalkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğalgazda Botaş tekeli kalkıyor

Enerji Bakanı Cumhur Ersümer, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında doğalgaz ithalatı ve Botaş'ın yeniden yapılanmasını kapsayan bir brifing verdi. Buna göre, Botaş ikiye bölünecek. Doğalgaz ithalatında kademeli olarak kamu tekeline son verilecek. Petrol Piyasası Kurumu kurulacak.

Botaş, hızla artan doğalgaz talebinin ‘ucuz, kesintisiz sağlanması ve ülke geneline yaygınlaştırılması’ amacıyla ikiye bölünecek.

Enerji Bakanlığı, dünkü Bakanlar Kurulu'nda, ‘Doğalgaz Piyasası Yeniden Yapılanma Çalışmaları’ başlığı altında kapsamlı bir brifing sundu. Botaş'ın tekel yetkisini düzenleyen 397 sayılı KHK'nin değiştirilmesi ve yeni yasal düzenlemelerin, birkaç ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunulacağı belirtildi.

Hürriyet'in ele geçirdiği 16 sayfalık brifing raporunda, önce kamu tekelin kapsamının kademeli olarak dağıtılması, ardından, piyasadaki, temin-iletim ve dağıtım faaliyetlerinin birbirinden ayrılması, yapılacak yasal düzenlemelerle de Serbest Piyasa düzeninin oluşturulması öngörülüyor.

Doğalgazda 1998 yılı tüketiminin, beş yıl önceki yıllık kullanıma göre, yüzde 101 oranında arttığı belirtilen raporda, gelecek 21 yıl içinde temin, iletim ve dağıtım kapasitelerinin sekiz kat arttırılması gerektiği vurgulandı. Gazın tüketicilerce kullanıma hazır hale getirilmesi için de 18 milyar dolar tutarında mali kaynağa ihtiyaç duyulduğu belirtilen raporda, ‘‘Botaş'ın geçen yılki yatırım gerçekleşmesi 154 milyon dolardır. Bu tablo, ülke enerji ihtiyaçlarının karşılanması için acilen yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor’’ denildi.

PETROL PİYASASI KURUMU

Enerji Bakanlığı'nın çalışmasına göre doğalgaz piyasasının, serbestleşme süreci gereklerine uygun düzenlenmesi için hazırlanan plan şöyle:

Tamamı Botaş tarafından yürütülen Doğalgaz Temin-İletim-Dağıtım faaliyetleri Bakanlar Kurulu'nca ikiye bölünecek. Faaliyetler, Botaş İletim A.ş, Botaş Doğalgaz Taahhüt ve Ticaret A.Ş olmak üzere iki yeni İktisadi Devlet Teşekkülü2ne paylaştırılacak.

Petrol Kanunu'nun kapsamı, petrolün ve doğalgazın dağıtımını da içine alacak şekilde genişletilecek.

Düzenleme sonrası ‘‘Petrol Piyasasının Oluşturulması’’ ve piyasada kamu adına düzenleyici idare olarak ‘‘Petrol Piyasası Kurumu’’ (PPK) oluşturulacak. PPK, üretim, toptan satış ve taahhüt, depo ve terminal işletmeciliği, iletim, dağıtım ve servisler bölümünden oluşacak. Bu bölümlerdeki bütün uygulamalar devlet ve özel sektör işbirliğiyle yürütülecek.

Bursa, Eskişehir Şehiriçi Dağtımı İşletmelerinin özelleştirilmesine hazırlık için Bağlı Ortaklık şeklinde yeniden yapılandırılacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle