GeriEkonomi Doğalgazda 104 trilyonluk yarış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğalgazda 104 trilyonluk yarış

Sanayinin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla, İzmir-Aliağa'ya kurulması planlanan 450 milyon dolarlık LNG (Sıvılaştırılmış Doğalgaz) Terminali için, büyük petrol şirketleri Botaş'ta sıraya girdi. Bugünün rakamlarıyla 104 trilyon liraya malolacak projeyi gerçekleştirmek için, Refahyol döneminde Botaş'la ‘mutabakat zaptı’ imzalayan ABD'li petrol devi Amoco, yoğun bir kulis faaliyetine girdi. Amoco'nun üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyet Başbakan Mesut Yılmaz'a bu projenin kendi hakları olduğunu belirterek, kesin anlaşma imzalanmasını istediler. Aynı zamanda Hazar petrollerini işleten AIOC Konsorsiyumu'nun da üyesi olan Amoco'nun, Bakü-Ceyhan'a yönelik desteğini bu projeyle birlikte telaffuz etmesi dikkat çekiyor.

Bu kadar büyük ölçekte bir projenin ihalesiz, direkt bir firmaya verileceğine ilişkin mutabakat zaptını Hürriyet geçen yıl duyurmuş ve olay kamuoyunda büyük rahatsızlık yaratmıştı. Botaş Yönetim Kurulu'nun bu haberler üzerine, 23 Haziran 1997 tarihinde bir karar aldığı ortaya çıktı. 620 sayılı karara göre, ‘‘Üretim, sıvılaştırma, gazlaştırma ve LNG alımını içeren entegre projeler için ilgili Şirketlerin tesbit edilmesi için gazete ilanına çıkılması’’ gerekiyor.

Botaş'ın, bu karar doğrultusunda Aliağa'ya entegre bir tesis kurulması yönünde doküman ile ihale şartnamesi hazırladığı ve Enerji Bakanlığı'na göndereceği öğrenildi. LNG terminali için, Botaş'a Amoco dışında çok sayıda farklı ülkenin firması başvurdu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle