GeriEkonomi Doğalgaza çözüm zirvesi başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğalgaza çözüm zirvesi başladı

Günlerdir beklenen doğalgaz sorununa çözüm zirvesi, Ankara'da başladı. Toplantıda doğalgaz fiyatının ucuzlaması yönünde uzlaşmaya varılması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan'ın başkanlığında BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya, doğalgaz dağıtımının yapıldığı Ankara, İstanbul, İzmit, Bursa ve Eskişehir büyükşehir belediye başkanları ile BOTAŞ yetkilileri katıldı. Toplantının 3-4 saat sürmesi, ardından da kamuoyuna sonucun açıklanması bekleniyor.

Çakan, doğalgaz fiyatları konusunda, beş ilin büyükşehir belediye başkanı ile Botaş`ta yapılacak toplantıya gelişinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Çakan, sorular üzerine, 5 ilin büyükşehir belediye başkanını, doğalgaz fiyatlarını görüşmek üzere davet ettiğini belirtirken, ``kdv indirimi olup olmayacağı`` yolundaki soruyu yanıtlamadı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser ise toplantıyı ``tüketicinin zaferi`` olarak gördüğünü belirtti.

Bilenser, ``inşallah sonuca varırız. Ayrıca Doğalgaz piyasası kanunun çerçevesinde özel şirketlere ithala izni verilmesiyle fiyatlardaha da düşecek`` dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de, fiyatlarla ilgili bir değerlendirme yapmak istemediği belirtirken, Botaş`ın alım fiyatını bilmediklerini, dolayısıyla yorum yapmanın yanlış olacağını, ancak bütün bu konuları toplantıda ele alacaklarını kaydetti.

KAR ORANININ SIFIRA ÇEKİLMESİ İSTENİYOR

Bakan Çakan, "Kar oranını sıfıra çekeceğiz" şeklindeki açıklamasına paralel olarak belediye başkanlarından kış bitene kadar doğalgazı sıfır karla satmalarını isteyecek. Çakan'ın önerisi kabul görürse, doğalgazın metreküp fiyatı ortalama 400 bin liradan 300 bin liraya düşecek.

Tepkilere neden olan doğalgaz zamlarının aşağıya çekilmesi için Başbakan Bülent Ecevit de bizzat talimat vermiş ve bir kaç gündür yaptığı açıklamalarla, sorunun bugünkü zirvede mutlaka çözüme bağlanacağını vurgulamıştı. Ecevit, "Kışın ağır bastığı dönemde doğalgazın daha makul fiyatla vatandaşa ulaştırılması büyük önem taşıyor. Pazartesi bu sorun çözülecek" demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle