GeriEkonomi Doğalgaz zammı vurdu, ’elektrik lisansımı artık iptal edin’ dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğalgaz zammı vurdu, ’elektrik lisansımı artık iptal edin’ dedi

Doğalgaz zammı vurdu, ’elektrik lisansımı artık iptal edin’ dedi
refid:4852417 ilişkili resim dosyası

Doğalgaza önceki gece yapılan yüzde 6.8’lik zam, santral kapatmayı bir adım daha ileri götürdü. Akenerji, Denizli’deki DEBA ve Tekirdağ-Çorlu’daki Mebal elektrik santrallarının üretim lisanslarının sonlandırılması için EPDK’ya başvurdu. Elektrik Üreticiler Derneği Başkanı ve Akenerji Genel Müdürü Önder Karaduman, "Büyük patlamaya hazır olun" dedi.

PETROL fiyatlarının artışı sonucu doğalgaza gelen zam, özel elektrik üreticilerine santral kapattırmakla kalmıyor, bir de "elektrik üretim lisansını iptal"e götürüyor. Dün doğalgaza gelen yüzde 6.8’lik zam Akenerji’nin, Denizli’deki DEBA ve Tekirdağ-Çorlu’daki Mebal elektrik santrallerini kapatmasına neden oldu. Akenerji, bu santralların elektrik üretim lisanslarının sonlandırılması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvurdu.

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK: Elektrik Üreticiler Derneği Başkanı ve Akenerji Genel Müdürü Önder Karaduman, Enerji Zirvesi’nin hayal kırıklığı yarattığını, doğalgaza yapılan 6.8’lik zammın ise tahammül sınırlarını zorladığını belirterek, "Fırtına öncesi sessizlik bu. Büyük patlamaya hazır olun" dedi. İki santralı kapatmalarına doğalgaz fiyatlarının neden olduğunu aktaran Karaduman, "Son zam da bizi kötü etkileyecek. Elektrik üreticileri olarak zarar hanemiz gün geçtikçe kabarıyor. Verilen bütün sözlere karşın gelişme yok. Biz de santralleri kapatıyoruz. Hükümetin demek ki arz talep dengesinden endişesi yok. Piyasayı böyle şekillendiriyorlarsa, herkes de hesabına kitabına bakacak" diye konuştu.

ÜMİDİMİZ KALMADI: Zirveden vergi indirimi veya elektrik zammı kararı çıkmamasının hayal kırıklığı yarattığını dile getiren Karaduman, şöyle konuştu: "Bu saatten sonra sektörün hükümetle herhangi bir görüşmesinin faydalı olacağına inanmıyorum. Bir yıldır yaptığımız görüşmelerin sonucunu büyük bir sabırla bekledik. Ama artık hiçbir ümidimiz kalmadı. Geçen hafta bakanlıkla özel sektör üreticilerinin yaptığı görüşmenin ardından bize verilen görevler de güncelliğini kaybetti. Dün uygulanmaya başlayan Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği (DUY) de Türkiye’nin asıl sorunu olan arz ve talep sorununa kalıcı çözüm getirmeyecektir. DUY, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olası bir kesintiyi sadece geciktirebilir. Bunlar politik çözümler. Balon şişmeye başladı. Yakında büyük bir gürültüyle patlayacak."

HESAP YAPIYORUZ: Doğalgaza bir kere daha zam gelirse hangi santralın zarara gireceğinin hesabını yaptıklarını ve bunu yönetim kuruluna sunduklarını ifade eden Karaduman, bu hesaplar doğrultusunda Mebal ve DEBA’nın kapatıldığını kaydetti. Karaduman, bundan sonra iki üç kere daha zam olması durumunda neler yapılacağı konusunda hesaplarını bile yaptıklarını dile getirerek, şu anda altı santralleri kaldığını ve tedbirler almaya çalıştıklarını, şartlara göre hareket edeceklerini vurguladı.

HİDROLİK SANTRAL: Akenerji’nin Irak savaşından sonra artan petrol fiyatlarının doğalgaza yansımasının etkilerini ilk farkeden firmalardan biri olduğuna işaret eden Karaduman, "Elimizde 180 megawattlık hidrolik santral inşaatı bulunuyor. Bunları hızla bitirmeye çalışıyoruz. Santraller bitince maliyetlerimiz düşecek. Doğalgazla devam etmenin sakıncalarını farkettik. Bunun önümüzdeki yıllarda faydalarını göreceğiz" diye konuştu. Türkiye’nin yüzde 43.8 sekiz elektrik üretiminin doğalgazdan karşılandığını, yüzde 20’sini özel sektörün verdiğini hatırlatan Karaduman, şunları söyledi: "Doğalgaza 2004’den beri gelen zamların oranı son zam hariç yüzde 75. Bunlar özel sektörü etkiler. Devleti nasıl etkilemiyor, devlet nasıl elektriğe zam yapmıyor? Demek ki Hazine tarafından sübvansiyon sözkonusu."

Kapasitesinin üçte birini azalttı

AKENERJİ son üretim durdurma kararıyla birlikte elektrik santrallarında üçte bire yakın kapasite azaltımına gitmiş oldu. Toplam 540 Megawatt’lık (MW) kurulu gücü olan şirket, Bozüyük, Denizli ve Çorlu santralleri ile 158 megawatt kurulu gücü devre dışı bıraktı. Şirket, Bozüyük’te te üretimi durdurma kararı aarak en büyük santral yatırımını devre dışı bırakmıştı. Akenerji’nin, Botaş’la doğalgaz alımı için yaptığı ve bir yıl süresince elektrik üretmese de gaz almasını öngören anlaşmasının da sona erdiği öğrenildi. Akenerji, bu nedenle sorun yaşamadan santralleri devre dışı bırakabilecek. Böylece, 13 ilde kesintinin yaşandığı 1 Temmuz’dan bu yana durdurulan otoprodüktör kurulu gücü de 238 MW’a yükseldi. Akenerji’nin yanı sıra Alarko da 80 MW’lık Kırklareli santralında üretimi durdurma kararı almıştı.

Kesintide kasıt yok, kusur var

ENERJİ Bakanlığı’nın, 1 Temmuz’da yaşanan elektrik kesintiyle ilgili açtığı soruşturma tamamlandı. Teftiş Kurulu, olayda kasıt değil kusur bulunduğu sonucuna vardı. Açığa alınan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Genel Müdürü İlhami Özşahin’in durumu da, Bakan Hilmi Güler’in takdirine bırakıldı. Raporda, kesinti gecesi görevde bulunan personelin uygulamalarında hatalı olduğu, kasıt ya da sabotajın söz konusu olmadığı, kusur bulunduğu ifade edildi. Kesinti günü izinde olan TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin, görevde olmadığı için doğrudan kusurlu bulunmazken, yönetimi ve kesintiye uzanan süreçteki uygulamaları nedeniyle sorumlu olabileceği sonucu ortaya çıktı. Ortada suç yerine hata söz konusu olduğu için görevden alma ve benzeri doğrudan ceza önerisinde bulunulmadı.

Çocuğun ayağı büyüyor diye 15 günde bir ayakkabı değişmez

BAŞBAKAN Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında gerçekleştirilen elektrik zirvesine katılan Enerji Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek, "Herkes satış fiyatını tartışıyor. Biz, piyasadaki sorunlara uzun vadeli çözümler arıyoruz. Çocuğun ayağı büyüyor diye 15 günde bir ayakkabı değiştirilmez" dedi. Demirbilek, "Elektrik zammı, ÖTV indirimi, TRT payı indirimi gibi beklentilerin olduğu bakanlar zirvesinden karar çıkmamasını, "Ne bekliyordunuz ki? ’ÖTV’yi kaldıralım, fiyatı artıralım’ diyorlar. Her şeyi kaldıralım o zaman. Oldu olacak satış bedelini de almayalım. Herkes satış fiyatını tartışıyor. Biz, piyasadaki sorunlara uzun vadeli çözümler arıyoruz" sözleriyle değerlendirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle