GeriEkonomi Doblo, kriz molasını bitirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doblo, kriz molasını bitirdi

Avrupa'dan gelen 4 bin Doblo siparişi, Tofaş-Fiat Bursa tesislerindeki kriz tatilini bitirdi. Tofaş Oto CEO'su Jan Nahum, ‘‘Beklentilerimizin tersine Avrupa'da talep arttı. Üretime ara verme planımızla pişman olduk. Şimdi siparişi yetiştirmek için çok çalışıyoruz’’ dedi.

TOFAŞ'ta kriz molası bitti. Tofaş, 11 Eylül terörist saldırısı ve ardından Afganistan'a düzenlenen askeri operasyondan sonra, dünyada ekonomik durgunluk olacağı beklentisi ile ‘‘üretimde mola’’ kararı almıştı. Tofaş Bursa'daki tesislerinde ekim ayından bu yana üretimini kısmış ve 3 hafta çalışıp 1 hafta tatil yapmaya başlamıştı.

Ancak, Avrupa'dan gelen sevindirici bir haber Tofaş'ın yeniden tam kapasite üretime start vermesine neden oldu. Tofaş, Avrupa'dan gelen 4 bin adet Doblo talebini karşılamak için haftada 6 gün, 3 vardiya aralıksız çalışmaya başladı.

Tofaş Oto CEO'su Jan Nahum, yaşanan olaylar sonrasında Avrupa'da durgunluk olacağı beklentisiyle, üretimi kıstıklarını söyledi. Ancak, beklentinin tam tersine talebin arttığını ve Doblo üretimine hız verdiklerini belirten Nahum, ‘‘Bu çok sevindirici bir gelişme. Biz talepte bir düşüş beklentisi içindeydik. Bunun için de üretimimizi yeniden planladık. Şimdi pişmanız. Çünkü üretimi yetiştirmek için çok çalışıyoruz. Ancak, talebi görmek zorundaydık. Stoklarımızı büyütmemek için bu üretime mola vermiştik’’ dedi.

Gelecek yıl için ihracat hedeflerinin 80 bin adet olduğunu açıklayan Jan Nahum, iç pazardaki Doblo talebinin ise 12 bin civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Jan Nahum, yıl sonunda ihracattan elde ettikleri gelirin 800 milyon dolara ulaşacağını söyledi.

Tofaş-Fiat bu yılın 10 aylık döneminde yaptığı ihracatla birinci oldu. Bu dönemde Tofaş 46 bin 767 adet otomobil ve 36 bin 200 adet hafif ticari araç olmak üzere toplam 82 bin 967 adet hafif ticari araç ihraç etti.

Hükümetin KDV'yi yüzde 26'dan yüzde 18'e indiren kararının olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Nahum, ‘‘Ancak, bu çok gecikmiş bir karar. Daha önce alınsaydı, piyasalara olumlu yansırdı’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle