GeriEkonomi Doany: Biz para alıp satmıyoruz, Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doany: Biz para alıp satmıyoruz, Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz

Doany: Biz para alıp satmıyoruz, Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz
refid:4865700 ilişkili resim dosyası

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, "Piyasalardaki dalgalanma bizim Türk Telekom’un yüzde 55’ini alırken yaptığımız finansman planlarımızı etkiledi. Ancak, biz para alıp satmıyoruz. Türkiye’nin parlak geleceğine yatırım yaptık, işlerimize uzun vadeli bakıyoruz. Biz planlarımızı yaparken yıl sonu dolar kurunu 1.45 YTL belirlemiştik" dedi.

TÜRK Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, "Piyasalardaki dalgalanma öncesinde birçok bankacı yıl sonu dolar kurunu 1.35-1.37 YTL’de tutarken biz 1.45 YTL olarak almıştık. Dalgalanma sonrası kimileri bu beklentilerini 1.7-1.8 YTL’ye kadar çıkardılar. Oger Telecom’un önderliğindeki konsorsiyum Türk Telekom’un yüzde 55’ine 6 milyar 550 milyon dolar verdi. Halen borcumuzun önemli bir bölümü duruyor. Elbette dalgalanma herkes gibi bizi de etkiliyor. Ancak, biz para alıp satmıyoruz. Türkiye’deki işlerimize uzun vadeli bakıyoruz. Türkiye’nin parlak geleceğine yatırım yapmış bulunuyoruz" dedi.

PLANLADIĞIMIZ YERDEYİZ:

Paul Doany, Türk Telekom Genel Müdürü Emin Başer ve Yönetim Kurulu Üyesi Metin Ercan’la birlikte düzenlediği sohbet toplantısında, Oger Telecom önderliğindeki konsorsiyumla ihalesini kazandıkları Türk Telekom’un yönetimini devraldıklarından buyana geçen süre için planladıkları noktaya geldiklerini belirtti. Doany, "Dünyada başlayan, Türkiye’yi daha fazla etkileyen dalgalanma, sizin Türk Telekom’daki planlarınızı nasıl etkiledi?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Elbette Türk Telekom’u satın alma finansmanımızla ilgili planlarımızı etkiledi. Ancak, belirli bir noktada istikrar sağlandıktan sonra fazla problem yok. Çünkü biz para alıp satmıyoruz, Türkiye’ye uzun vadeli bakıyoruz."

MEMUR SORUNU TAMAM:

Türk Telekom’da 24 bin memurun çalıştığını hatırlatan Paul Doany, kurumu devraldıktan sonra kendileri için en zor aşamanın memurların dönüşümü olduğunu belirtti. Doany, "Kültürümüz size çok yakın. Hatırlarsanız Telekom’u devraldıktan sonra epey süre CEO’yu bile değiştirmedik. Telekom’da iş yaparken pratik ve pragmatik olmaya özen gösteriyoruz. Memurlarla ilgili sorunu da önemli ölçüde çözmüş durumdayız. 8 bin kişi 5 yıllık denemeyi içeren sözleşmeyi imzaladı" diye konuştu. Doany, Türk Telekom’da alım bedelini taksitle ödemek yerine borcu peşin kapatma planlarıyla ilgili bir soruya karşılık da, "Hesaplarımızı yapıyoruz, Özelleştirme İdaresi’yle de zaman zaman görüşüyoruz. Bu konudaki hesaplar önümüzdeki kasım ayında netleşir sanıyorum" dedi.

CEP ARAMAYI UCUZLATTIK:

Doany, bir yandan ADSL’de indirim yaptıklarını, ayrıca sabit telefonlardan cep telefonu aramada da yüzde 44’e varan indirim yaptıklarını vurguladı. Doany, şöyle konuştu: "Türk Telekom aboneleri evlerindeki telefonla Avea abonelerini Turkcell ve Telsim’e göre daha ucuz arayabiliyorlardı. Bu eşitsizliği ortadan kaldırdık. Artık üç GSM şebekesi de aynı fiyata ve daha ucuza aranıyor."

Telefon dinlemenin nasıl olduğunu bilmek istemem

TÜRK Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, bir süre önce gündeme gelen, "Türk Telekom’daki bazı yabancılar telefonları dinliyordu, yakalanıp sınırdışı edildiler" iddialarının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Asla böyle birşey olamaz. Ben telefon dinlemelerinin nasıl yapıldığını bile bilmem, bilmek de istemem. Türkiye’de bu işin belirli kuralları vardır. Yasalar çerçevesinde yapılır. Bunu hangi birim yapar onu bilemem. Telekom’da çalışan yabancılar içinde ben de varım. Ben ve diğer yabancı arkadaşlarım çalışmak için buradayız. ’Telefonları dinliyorsunuz’ demek bize hakarettir. Burada en çok yabancıların kurallara uyduğunu düşünüyorum. Bırakın telefon dinlemeyi, bir yabancı Türkiye’de aracını bile park yapılmayan yere bırakmaya cesaret edemez."

Avea’nın önü çok açık İş Bankası memnundur

TÜRK Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, "Avea’da Telecom Italia’nın hisselerini aldınız. İş Bankası’nın hisselerini de alacak mısınız?" sorusu üzerine şunları söyledi: "Telecom Italia artık sadece Oger Telecomda bizimle ortak. Türk Telekom ihalesine girdiğimiz sırada kendi paylarına 200 milyon dolarlık bir sınır koymuşlardı. Bu aşamada İş Bankası’nın Avea’daki hisselerini satmak istediğinden emin değilim. Aslında artık memnun olmalılar. Avea şu anda Türkiye GSM pazarında yüzde 15 paya sahip. Turkcell ve Telsim’le rekabet ediyor. Ben Avea’nın bu pazarda önünün çok açık olduğunu düşünüyorum."

Arnavutluk’ta Çalık’la birlikteliğimiz sürer

TÜRK Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, "Arnavutluk’ta telekom ihalesini Çalık Grubu’yla Türk Telekom birlikte kazanmıştı. Orada bazı sorunlar çıktı. Çalık Grubu, Türk Telekom ihalesinde rakibinizdi. Arnavutluk’ta yine birlikte yürüyecek misiniz?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Arnavutluk hükümeti ihaleyi iptal etti. Çalık Grubu orada Türk Telekom’un sektördeki bilgi ve becerisinden yararlanacaktı. İhale yenilenirse, şartlarına göre elbette Çalık Grubu’yla birlikte hareket edebiliriz."

Orduya hizmetlerimiz eskisi gibi sürüyor

TÜRK
Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, "Orduyla ilişkiniz nasıl? Hizmetleriniz aynen sürüyor mu?" sorusunu yanıtlamayı Genel Müdür Emin Başer’e bıraktı. Başer, "Ordumuzun Türk Telekom’dan hizmet alması geçmişte nasılsa bugün de aynı şekilde sürüyor. Bir değişiklik yok. Ordunun talep ettiği altyapı kurulumlarını da yine biz gerçekleştiriyoruz" dedi.

Devletle ortaklıktan mutluyum

PAUL
Doany Türk Telekom’un 11 yıldır ayrı bir şirket olduğunu belirterek şunları söyledi: "Tamam sahibi devlet ama ayrı bir şirket. Biz bir şirket satın aldık. Tamam bir şirket ama çalışanlar devlet memuru. Böyle bir durum var. Ben 20 yıldır birçok ülke bakanlıklarıyla çalışıyorum. Çünkü eskiden telekom sektöründe özel şirket yoktu. Biz Türkiye’den memnunuz. Türk Telekom’u satın aldığımız için de memnunuz. Şimdi yönetim kurulunda altı Oger, dört de kamu üyesi var. Sonuçta finansal kararlara Hazine onayı gerekiyor." Telekom’un halka arzıyla ilgili ise Paul Doany şöyle konuştu: "Türk Telekom’un yüzde 45’i kamuda. Bunun yüzde 25’i zaten satılamaz. Geriye kalan yüzde 20 hisse halka arz edilebilir. Fakat anlaşmaya göre Kasım 2005’ten en az 12 ay sonra bu iş gündeme gelebilir. Tabii hükümet, uygun görürse. Biz bu konuya taraf değiliz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle