GeriEkonomi ’Dizüstü’ bataryası krizi Sony’ye patladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

’Dizüstü’ bataryası krizi Sony’ye patladı

’Dizüstü’ bataryası krizi Sony’ye patladı
refid:4981283 ilişkili resim dosyası

Apple Computer, diz-üstü bilgisayarlar için büyük bir geri çağırma işlemi başlatıyor. Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu (CPSC) Apple’ın ABD’de 1.1 milyon ve diğer ülkelerde de 700 bin civarında lityum-iyon bataryalı bilgisayarı geri çağıracağını açıkladı.

Bataryalar Sony’nin bir birimi tarafından üretiliyor. Apple’ın geri toplatma işlemi Dell’inkinin ardından bilgisayar ve tüketici elektroniği sektöründeki en büyük ikinci geri çağırma işlemi olarak tarihe geçti.

6 MİLYON DİZÜSTÜ:

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi Dell ise ağustos ayı başlarında yaklaşık 4.1 milyon diz-üstü bilgisayarı geri toplatma kararı vermişti. Dell’in toplatacağı bilgisayarların bataryaları da Sony’nin aynı birimi tarafından üretiliyordu. Böylece Sony’nin ürettiği pillerin kullanıldığı 6 milyon kadar diz-üstü bilgisayar için toplama işlemi başlatılmış olacak.

YANGIN TEHLİKESİ:

CPSC sözcüsü Scott Wolfson Apple’ın toplatma kararının Dell’in 4.1 milyon diz-üstü bilgisayarı toplatma kárının ardından sektördeki en büyük ikinci toplatma olduğunu belirterek, "Apple diz-üstü bilgisayarların çok ısınmasıyla ilgili 9 farklı bildirim oldu. Bunlardan ikisinde küçük yangınlar meyadna gelirken diğer 7’sinde bataryanın sebep olduğu başka arızalar ortaya çıkmış" dedi. Bataryaların alev alma olasılığının yüksek olduğu bildiriliyor. İnternette durup dururken alev alan bilgisayar ve diz-üstü haberleri ve görüntüleri bir süredir dolaşıyordu. Dell geri toplatma kararlarını "aşırı ısınma" ve bunun sınırlı olayda "yangına neden olabilmesi" nedeniyle alındığını duyurmuştu.

258 MİLYON DOLAR:

Sony, Dell olayında olduğu gibi Apple’ın geri toplatma giderlerine katkıda bulunacağını açıkladı. Japon şirket, iki geri toplama işleminin 172-258 milyon dolarlık bir maliyete denk geldiğini hesaplıyor. Sony daha fazla geri çağırma durumuyla karşılaşmayı beklemediklerini de duyurdu. Sony problemi şöyle açıkladı "Mikroskobik metal partikülleri bataryanın içinde diğer hücrelerle temasa geçerek kısa devreye sebep oluyor. Bu da aşırı ısınma veya muhtemel bir yangına sebep verebiliyor. Problemi ortadan kaldıracak şekilde üretim prosesine koruma da ekleyeceğiz. Bilgisayarın tasarımı gibi başka faktörlerin bir etkisi olup olmadığı bilinmiyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle