GeriEkonomi Diyarbakır'a aktarılan kaynak 19 mliyon TL
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır'a aktarılan kaynak 19 mliyon TL

Diyarbakır'a aktarılan kaynak 19 mliyon TL
refid:12879002 ilişkili resim dosyası

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca 2006-2010 Ulusal Tarım Stratejisi kapsamında yürütülen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde Diyarbakır'a bugüne kadar 19 milyon lira kaynak aktarıldığı bildirildi.

Tarım Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 5 etaptan oluşan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, doğal kaynaklar ve çevrenin korunması dikkate alınarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, toplu basınçlı sulama sistemlerinin geliştirilmesi, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasının amaçlandığı belirtildi.

Bugüne kadar yürürlüğe giren 4 etabın sonunda basınçlı sulama sistemlerine ilişkin bin 146 projenin kabul edildiğini, projelere toplam 11 milyon 857 bin 833 lira kaynak aktarıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere ver verildi:
“Ekonomik yatırımlar kapsamında kabul edilen 30 projeye toplam 7 milyon 151 bin 270 lira kaynak aktarıldı. Böylece Diyarbakır'a bugüne kadar Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde 19 milyon lira kaynak aktarımı yapıldı. Daha önce yürürlüğe giren 4 etaptan 3'ü biterken 4. etap halen devam ediyor. 5. etap için başvurular tebliğin yürürlüğe girdiği 30 Ekim 2009 tarihinden itibaren 60 gün içerisinde tarım müdürlüğü destekleme şubesine yapılacak. Yürürlüğü giren 5. etapta sadece 'tarıma dayalı ürünlerin işlenmesi paketlenmesi ve depolanmasının yanı sıra alternatif enerjinin kullanıldığı sera projeleri' değerlendirilmeye alınacak.

Tüzel ve gerçek kişi başvuruları sonucunda projeleri kabul edildiği taktirde yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. Tüzel kişilere en fazla 250 bin lira, gerçek kişilere de en fazla 50 bin lira destek verilecek. Kooperatif ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Projelerinin kabulü halinde ise yüzde 75 hibe desteği sağlanarak, en fazla 375 bin lira destek verilecek. Proje kapsamında Diyarbakır'da 4 etap sonunda şimdiye kadar projeleri kabul edilerek hibe desteği ile bin 146 basınçlı sulama sistemi kuruldu. Yine projeleri kabul edilerek hibe desteği alan bakliyat paketleme, yoğurt, ayran üretimi, pul biber üretimi ve paketleme, süt mamulleri üretimi, bulgur işleme paketleme, karma yem üretimi, sebze kurutma, paketleme, güneş enerjisi ile ısınan sera, un değirmeni, üzüm suyu işleme, mercimek işleme, pekmez üretimi ve çeltik ayıklama kapsamında toplam 30 tesis kuruldu.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle