Diyanet: Namaz arasında boş olan imama hafta sonu mesaisi verilmez

Hürriyet Haber
30.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sendikaların hafta sonu çalışan imamlara ‘ekstra prim’ talebine Diyanet İşleri sıcak bakmadı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, “Biz imamlığı normal meslek gibi düşünemeyiz” derken, “İmam, gece ve hafta sonu kıldırdığı namazlara da fazla mesai alırsa, gündüzki boş zamanlar ne olacak ” diye de sordu.

DİYANET İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, bazı imam ve sendikaların hafta sonunda görev yapanlara “ekstra prim” verilmesi talebinin yerine getirilemeyeceğini söyledi. İmamlığın ‘normal bir meslek’ gibi düşünülemeyeceğini savunan Bardakoğlu, gündüz ki boş zamanları da hatırlattı. Bardakoğlu, bir dizi etkinliğe katılmak üzere geldiği Mersin’de, sendikaların bu yöndeki taleplerine ilişkin soruları yanıtlayan Bardakoğlu, sendikalar vatandaşın sendikaları değil, din görevlilerinin sendikalarıdır. Biz ise imamlarımızın yanı sıra vatandaşın haklarını da koruyoruz” dedi.

Bardakoğlu, konuyla ilgili çalışma yapıldığını, çalışma neticesinde il ve ilçe müftülüğüne yetki verilerek, caminin bulunduğu yöredeki halkın taleplerine göre yıllık ve haftalık izin isteklerinin şekillendirilmeye başlandığını söyledi. “Biz sadece imamların değil, 72 milyonun Diyanet İşleriyiz” diyen Bardakoğlu, şöyle konuştu:

İmam bilerek işe başlar

“Artık müftülerimizin tespiti doğrultusunda camilerdeki yoğunluğun fazla olduğu yerlerde cemaatin hakkını, az olduğu yerde ise imamlarımızın özlük haklarını koruyoruz. Bu kapsamda imamlarımızın çalışmalarını da vatandaşın taleplerine göre yıllık izin ve haftalık izinleri karşılamaya çalışılıyor. İzin konusunda sendikaların talepleri ve sözleri değil, bizim dediklerimiz doğrudur. Sendikalar bir açıdan konuya bakıyorlar. Yani sendikalar vatandaşın sendikaları değil, din görevlilerinin sendikalarıdır. Biz ise imamlarımızın yanı sıra vatandaşın haklarını da koruyoruz.”

Hafta sonu mesailerinde prim gibi bir talebin yerine getirilemeyeceğini anlatan Bardakoğlu, şöyle konuştu: “Allah 5 vakit namazı emretmiş. İmam da 5 vakit namazı kıldırmak üzere göreve atanmış. Vakit, gündüz olur, gece olur, hafta sonu olur. Zaten imam bunu bilerek işe başlar. Biz imamlığı normal memurluk gibi düşünemeyiz. Bu tür sözler ve talepler sadece sendikacılık adına yapılsa bile imamlığın ağırlığına zarar verir. İmamlığın önemini, görevin ciddiyetini ve bu görevin 24 saat olduğunu bilen insanlar zaten bu tip istekleri telaffuz bile etmiyorlar. Bu tür talep ve tartışmalar, imamlık mesleğinin itibarını zedeliyor. İmam, gece ve hafta sonu kıldırdığı namazlara da fazla mesai alırsa, gündüz ki boş zamanlar ne olacak? Talepleri dile getirenlerin sendikacılık aşkıyla ölçüsüz sözler dile getirdiğine inanıyorum.”

10 bin memur ramazana kadar görev başı yapacak

ALİ Bardakoğlu, geçmiş dönemlerde sıkça rastlanan din görevlisi açığının da büyük ölçüde giderildiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu an 10 bin camimizde din görevlisi yok. Ama bununla ilgili çalışmamız da sürüyor. Önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) çıkması beklenen çalışmayla bu sorunu çözeceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Ramazan’a kadar göreve başlaması ön görülen yeni memurlar, 10 bin camimizdeki açığı kapatacak. Kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışacaklar.”

İmam maaşlarına 161 liralık zam bekleniyor

TBMM Başkanlığı’na sunulan tasarı aynı zamanda Diyanet personelinin maaş ve özlük hakları da yeniden düzenleniyor. Ek göstergeleri yükseltilen din adamlarının maaşları artacak. Lise mezunu imamlar, Kur’an kursu öğreticileri ve müezzinlerin maaşı 117 lira zamlanacak. İlahiyat mezunu imamlar ile Kur’an kursu öğreticilerinin aylığı ise 161 lira artacak. Düzenlemenin ardından il müftüsünün maaşı 277 lira, Ankara, İstanbul ve İzmir’de görev yapan müftülerin aylığı ise 519 lira yükselecek. Vaizlerin aylığında ise 111 lira artış olacak. Halen büyükşehirlerde müftüler 2 milyar lira civarında maaş alırken, ilahiyat mezunu bir imam 1.500 lira civarında ücret alıyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı