GeriEkonomi DİTİB’e ancak teşekkür edilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DİTİB’e ancak teşekkür edilir

DİTİB’e ancak teşekkür edilir

Türkiye’nin terör ilgili konularda gevşek davranamayacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ derseniz terör örgütlerine, o yılan sizi gelir sokar, zehirler. Teröre karşı tolerans yok” dedi.

G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı için Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Köln’de Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) düzenlediği etkinliğe katıldı. Her yurt dışı ziyaretinde Türklerle bir araya gelmeye çaba gösterdiklerini belirten Çavuşoğlu, Türkiye’ye çok büyük bir ilginin bulunduğunu, kendilerinin de yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüğünü, güçlü bir Türkiye için çalıştıklarını kaydetti.
Almanya ile güvene dayalı bir şekilde ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, Almanya’nın bugüne kadar sığınmacılar meselesinde diğer Avrupalı ülkelere göre farklı bir tutum göstermesinin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, “Ancak herkesin elini taşın altına sokması lazım. Popülizme yer vermemeliyiz” görüşünü aktardı.

TERÖRE TÖLERANS YOK

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kısa bir süre önce Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyarette Almanya’daki terör örgütü PKK ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeleriyle ilgili Türkiye’nin beklentilerini ilettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Somut adımlar beklemek de bizim en doğal hakkımızdır. Terörle ilgili konularda gevşek davranamayız. Bugün bazı dostlarıma da söylediğim gibi ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ derseniz terör örgütlerine, o yılan sizi gelir sokar, zehirler. Teröre karşı tolerans yok” diye konuştu.

DİTİB’e ancak teşekkür edilir

TÜRKLERDEN BİR KİŞİ BİLE YOK

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile ilgili iddialara da değinen Çavuşoğlu, şöyle dedi: “Son günlerde özellikle DİTİB’e yönelik iddiaları reddediyoruz. DİTİB, Almanya yasalarına göre kurulmuş bir sosyal örgüt. Bugüne kadar sadece burada yaşayan Türklere değil, burada yaşayan Müslümanlara da ciddi hizmetleri olmuştur. Esasen bugün yurt dışında yaşayan Türkler arasında radikalleşen bir kişi bile yok. Bunun da en önemli sebeplerinden biri, DİTİB aracılığıyla hocalarımızın, imamlarımızın, vatandaşlarımızı, soydaşlarımızı yüce dinimiz İslam konusunda doğru bilgilendirmesidir. Dolayısıyla DİTİB’e ancak teşekkür edilir.”

DİTİB’e ancak teşekkür edilir

‘KİMSE BUNU ENGELLEYEMEZ’

Mevlüt Çavuşoğlu, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığını destekleyen akımların her geçen gün güç kazandığına vurgu yaptı. Bazı siyasilerin de bunu desteklediğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi:  “Ben Dışişleri Bakanı dostlarıma soruyorum, Avusturya Dışişleri Bakanına da sordum, ‘Sebastian senin ülkende radikalleşen bir tane Türk var mı?’ ‘Yok’ dedi. (salondakilerin gülmesi üzerine) Niye gülüyorsunuz arkadaşlar? Yani ismi Sebastian Kurz yanlış bir şey mi söyledim? Dışişleri Bakanları arasında tabii ki sürekli beraber oluyoruz, görüşüyoruz ve herkes birbirine ismiyle hitap eder. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’a da, daha önce Washington’da görmüştüm kendisini, bugünkü görüşmemde Rex diye hitap ettim, ilk ismi Rex. Onlar da bana Mevlüt diyor.
Çavuşoğlu, yurt dışında yaşayan Türklerin hem o ülkelerin yasalarına hem de toplumun kurallarına bağlı kalmasının o ülkeler tarafından takdir edilmesi gerektiğine işaret etti.
Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının Türkiye ile olan gönül bağı kesilmeye çalışırsa bunun başarılamayacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bu mümkün değil. Bu zorla kurulan, suni bir bağ değildir, gönülden gelen, aşkla olan bağdır. Dolayısıyla kimse bunu engelleyemez, kimse buna cüret etmesin” dedi.

KORKMAYIN, BOYUN EĞMEYİN

Yurt dışında PKK yandaşlarının, FETÖ’nün de kışkırtmasıyla Türklere yönelik saldırılarında artış olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Sakın korkmayın, boğun eğmeyin. Bunlar teröristtir, içeride dışarıda fark etmez. Bunlara hesap soracağız. Türkiye’de her yerde inlerindeyiz. Şehirlerden temizledik, şimdi o dağlardaki o ilkel şartlarda yaşadıkları inlerinden temizliyoruz. Yurt dışındaki faaliyetlerini de engellemek için çalışıyoruz. Aldığımız ve alacağımız kararlarla, burada sizleri rahatsız eden, sizleri taciz eden o hainlerden de Türkiye’ye geldikleri zaman hesabını soracağız. Vatandaşlarımı rahatsız edeni ben de rahatsız ederim. Vatandaşlıktan çıkarma dahil her türlü tedbiri alacağız.”    

MASAYI TERK ETTİLER

Türkiye’yi büyük Türkiye yapmak için çabaladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin önemine değindi. “Bu mesele Türkiye’nin geleceği, bekasıyla ilgili meseledir” diyen Çavuşoğlu, bu sistemi hayata geçirmeyi başarmak istediklerini anlattı. Çavuşoğlu, CHP’nin tutumunu eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Bahçeli ve MHP de esasen bu sistemin önemini anlayarak bizimle nasıl bir paket getirmemiz konusunda iş birliği içindeler. Biz isterdik ki, CHP de bize katılsın. Esasen CHP ve diğer partilerle yeni anayasa için komisyonlar kurduk. Son seçimlerden sonra bir daha kurduk ama her seferinde masayı terk ettiler. Aynı Güney Kıbrıs Rum Kesimi gibi, aynı Anastasiadis.”
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin özelliklerini de anlatan Çavuşoğlu, diktatörlük getirilmek istendiği eleştirilerine karşı çıktı: “Sandık nereye gidecek, millete. Esas diktatörlüğü isteyen sensin çünkü bugüne kadar hiçbir seçimi kazanamadın. Seversiniz sevmezsiniz, oy verirsiniz vermezsiniz, bugün Recep Tayyip Erdoğan’dan daha güçlü lider yok. Gittiğim ülkelerin bazıları diyor ki, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ı bize iki sene verirseniz bizim ülke düzelir.’ Bunu söyleyen Avrupa ülkeleri de var, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de var.”
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin güçler ayrılığını kurumsallaştıracağını ifade eden Çavuşoğlu, halk oylamasında milletin en doğru kararı vereceğine inandığını söyledi.

KARARI TÜRK MİLLETİ VERİR

Çavuşoğlu, olağanüstü hal döneminde seçimlerin yapılamayacağına yönelik eleştirilerle ilgili değerlendirmelerde de bulundu: “Özellikle üyesi olduğumuz örgütlere, Avrupa Birliğine, Avrupa Konseyine, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisine ve onların uzmanlık kuruluşlarına söylediğimiz bir şey var; siz ancak bu paketin demokratik olup olmadığı hakkında yorum yapabilirsiniz. Ben sana katılırım katılmam ayrı bir şey ama bu sistemin Türkiye için uygun olup olmadığını söylemek sizin haddiniz değildir. Bu konuda kararı Türk milleti verir.”
Bakan Çavuşoğlu, halk oylamasında “evet” denilmesine ilişkin kampanya yürüten ünlülere yönelik tepkileri anımsattı. Herkesin görüşüne saygı duyduklarını belirten Çavuşoğlu, şöyle dedi: “Evet diyen başta Arda (Turan) olmak üzere, yiğitçe ‘Ben evet diyorum’ dedi. Sanatçılarımız var, Murat Boz gibi. Hakaretleri, küfürleri görmelisiniz. Herkes görüşlerini özgürce söylesin. Evet diyebilir, hayır diyebilir. Hayır diyenin de bizim başımızın üstünde yeri var. Ona da saygı duyuyoruz. Herkes kampanyasını özgürce yapacak. Sen niye evet diyeni linç ediyorsun, hakaretler ediyorsun.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle