DİSK'ten işini kaybedenlere destek

Hürriyet Haber
05.08.2009 - 15:52 | Son Güncelleme:

DİSK, yaklaşık 7.5 ay önce işten çıkarılan 380 Sinter Metal işçisi ile dayanışmak için İstiklal Caddesi'nde yürüyüş düzenledi.

Taksim Tramvay Durağı'nda toplanan ve aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Kemal Türkler'in eşi Sabahat Türkler, Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile Avrupa Metal İşçileri Sendikaları Politik Danışmanı Tony Murphy'nin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi, üzerinde “İşimizi istiyoruz" yazılı pankartı açtı.

“Örgütlü işçi yenilmez" , “Kredi değil burs istiyoruz" , “Yaşasın işçilerin mücadelesi" , "Harçlara değil maaşlara zam" yazılı dövizlerle İstiklal caddesi boyunca yürümeye başlayan topluluk sık sık, "İşçiyiz haklıyız kazanacağız" , “Yaşasın sınıf dayanışması" , "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" , "Kahrolsun ABD işbirlikçi AKP" , "AKP yasanı al başına çal" sloganları attı.

Vatandaşların sloganlar atan topluluğa alkışlarıyla destek verdiği dikkat çekti. Topluluk yarım saat süren yürüyüşün ardından Galatasaray Meydanı'na ulaştı. Burada bir açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, işten çıkarılan Sinter Metal işçilerinin yanında olduklarını söyledi. İşçilerin 18 Aralık 2008'den beri fabrika önünde direnişlerini sürdürdüklerini söyleyen Görgün, sözlerine şöyle devam etti: “DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi 380 Sinter işçisi sendikalı oldukları için işten atıldılar. Bu işçiler açtıkları işe iade davalarını takip etmektedirler. Çalışma Bakanlığı'na bağlı iş müfettişlerinin hazırladıkları raporda bu açıkça ifade edilmiştir. Sendikal nedenlerle atıldıkları ve raporda yazıldığı halde davanın bu kadar uzaması kendi işçisinin demokratik haklarına saygısı olmayan işverinin bir başka marifetidir. Bugünkü siyasi iktidar ekonomik ve sosyal alanda halka emekçilere değil varlıklı kesimlere hizmet vermektedir. Krize ve işsizliğe karşı mücadelede sendikal örgütlenmenin önündeki engelleri kaldıracağız"

Basın açıklamasında söz alan Avrupa Metal İşçileri Sendikaları Politik Danışmanı Tony Murphy de bu davayı takip etmek için geldiğini ancak davda gördükleri karşısında şaşkına döndüğünü belirterek “Avrupa birliğine girmek isteyen Türkiye hükümetinin işçilere yaklaşımını anlayamadıklarını dile getirdi. Murphy, İşçilerin bu durumunu Avrupa Parlementosuna taşıyacağını söyledi. Açıklamanın ardından topluluk olaysız dağıldı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı